• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.4.2020Meniny má Zoltán
Bratislava

Ako vyzerá zdravá imunitná odpoveď na COVID-19

  • 21:21 19.03.2020
  • Melbourne
Ako vyzerá zdravá imunitná odpoveď na COVID-19

V dobe, keď svet trápi pandémia koronavírusu, sa všetka pozornosť obracia na negatívne prejavy ochorenia. Kedy sa ale dá hovoriť o zdravej imunitnej odpovedi? Podľa vedcov vo väčšine prípadov.

Mierne až vážne príznaky niekoho, kto prekonal nákazu novým koronavírusom, sa vedcom podarilo opísať mimoriadne rýchlo. Vďaka týmto poznatkom je možné rýchlo identifikovať nakazených, a to najmä v prípadoch, že potrebujú akútnu zdravotnú starostlivosť.

Väčšina pozornosti sa v čase pandémie sústredí na ľudí s najhorším priebehom ochorenia, čo však neodradilo Dohertyho inštitút v Austrálii od toho, aby preskúmal imunitnú reakciu na koronavírus vo väčšine prípadov, keď stav pacienta nedôjde do kritického štádia.

Austrálčania využili príležitosť, ktorá sa im naskytla s príchodom 47-ročnej ženy do nemocnice v meste Melbourne. Žena sa dožadovala hospitalizácie aj napriek tomu, že jej život nebol vyslovene v ohrození. Výskumníkom tak udelila povolenie, aby jej denne brali vzorky krvi a zaznamenávali priebeh ochorenia.

„Sledovali sme celú škálu imunitných odpovedí, pričom sme využili poznatky, ktoré sme za roky zozbierali zo sledovania imunitnej odpovede pacientov hospitalizovaných s chrípkou,“ uvádza vo vyhlásení doktor Oanh Nguyen.

Nemožno popierať, že ľudia, ktorí hovoria, že koronavírus je len „obyčajná chrípka“, sa veľmi mýlia. Napriek tomu vedci našli mnohé podobnosti imunitnej odpovede organizmu na koronavírus a bežné kmene chrípky.

„Tri dni po prijatí pacientky sme pozorovali početnú populáciu rôznych druhov imunitných buniek, ktoré počas sezónnej chrípkovej infekcie predpovedajú vyliečenie. Na základe toho sme predpokladali, že u pacientky dôjde k uzdraveniu v priebehu troch dní, a to sa aj stalo.“

Imunitný systém pacientky liečil koronavírus podobne ako chrípku, pričom tiež produkoval podobné protilátky. Týždeň po prijatí na testovanie už žena nebola pozitívna na COVID-19 a po 13 dňoch už nejavila žiadne známky ochorenia, hoci jej organizmus pokračoval v tvorbe protilátok.

Vďaka novým zisteniam Austrálčanov, ktoré podporujú aj 4 ďalšie výskumy s podobnými výsledkami, sa približujeme k odpovedi na to, ako zareaguje organizmus na vakcínu proti koronavírusu. Na jej výrobe sa podieľa niekoľko laboratórií z celého sveta.

Štúdia okrem toho ponúka cenné informácie pre lekárov, ktorí tak dokážu lepšie určiť, ktorí pacienti sa do niekoľkých dní dokážu samostatne vyliečiť z koronavírusu. Svoju pozornosť budú teraz môcť upriamiť na každého, u koho sa prejaví odlišná imunitná odpoveď.

Pri výskumoch, ako je tento, sa za bežných okolností čaká na vyvinutie stratégie a schválenie etickou komisiou, no austrálsky inštitút mal tú výhodu, že sa na vypuknutie epidémie dopredu pripravoval už niekoľko rokov, a teda mal zabezpečené všetky potrebné náležitosti bez toho, aby vedel, že k vypuknutiu pandémie dôjde práve dnes.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, iflscience.com, doherty.edu.au
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pre bábätká môže byť nosenie rúšok nebezpečné, varujú lekári

Pre bábätká môže byť nosenie rúšok nebezpečné, varujú lekári

VČERA - 17:41Zdravie

Malým bábätkám nie je vhodné na ochranu pred novým koronavírusom dávať na tvár rúška, upozorňujú na to lekári.

Tieto druhy liekov nezhoršujú priebeh a prognózu COVID-19

Tieto druhy liekov nezhoršujú priebeh a prognózu COVID-19

19:37 05.04.2020Zdravie

Na sociálnych sieťach kolujú desiatky príspevkov o nebezpečenstve užívania niektorých liekov počas pandémie nového koronavírusu. Existujú však silné pochybenia, ktoré ich vyvracajú.

Aj ľudia s miernymi príznakmi COVID-19 predstavujú hrozbu. Takto dlho sú nákazliví

Aj ľudia s miernymi príznakmi COVID-19 predstavujú hrozbu. Takto dlho sú nákazliví

18:30 05.04.2020Zdravie

Pacienti s ochorením COVID-19 môžu byť nákazliví ešte dlho po zotavení.

Ľudia s týmito ochoreniami sú pri COVID-19 vystavení najväčšiemu riziku

Ľudia s týmito ochoreniami sú pri COVID-19 vystavení najväčšiemu riziku

20:13 04.04.2020Zdravie

Pokiaľ ide o hospitalizáciu kvôli ochoreniu COVID-19, táto skupina ľudí je vystavená najväčšiemu riziku.

Tváre sa dotýkate aj 16-krát za hodinu. Takto sa to odnaučíte

Tváre sa dotýkate aj 16-krát za hodinu. Takto sa to odnaučíte

19:37 04.04.2020Zdravie

Dotýkanie sa tváre môže významne zvýšiť riziko infekcie vírusmi.