• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.8.2020Meniny má Zuzana
18°Bratislava

Tento druh orechov pozitívne ovplyvňuje črevné baktérie

  • 20:11 22.03.2020
  • Bratislava
Tento druh orechov pozitívne ovplyvňuje črevné baktérie

Potravina, ktorá živí baktérie v čreve, prispieva aj k zdraviu srdca.

Pridanie vlašských orechov do vašej každodennej stravy môže posilniť špecifické baktérie, ktoré môžu zlepšiť kardiovaskulárne zdravie.

Vlašské orechy sú vynikajúcim zdrojom kyseliny alfa-linolénovej (ALA), čo je omega-3 esenciálna mastná kyselina.

Vlašské orechy sú nielen chutné občerstvenie, ale nová štúdia publikovaná v časopise The Journal of Nutrition naznačuje, že môžu prosievať črevám a srdcu.

Spoluautorka štúdie Kristina Petersenová uviedla: „Nahradenie zvyčajného občerstvenia - najmä ak ide o nezdravé občerstvenie - vlašskými orechmi je malá zmena, ktorú môžete urobiť pre zlepšenie svojho stravovania.“

Petersenová odporúča zjesť 50 až 100 gramov vlašských orechov denne ako súčasť zdravej výživy. Toto množstvo postačí na zlepšenie zdravia čriev a zníženie rizika srdcových chorôb.

Predchádzajúce štúdie zistili, že strava pozostávajúca z menšieho množstva nasýtených tukov v kombinácii s vlašskými orechmi prospieva srdcu znížením rizikových faktorov, ako je vysoký krvný tlak a zlý cholesterol.

Kardiovaskulárne zdravotné prínosy vlašských orechov môžu súvisieť so zmenami baktérií, ktoré žijú v gastrointestinálnom trakte.

Spoluautorka štúdie Penny Kris-Etherton vysvetlila, že okrem faktorov, ako sú lipidy a lipoproteíny, sa chceli pozrieť aj na zdravie čriev. „Chceli sme tiež zistiť, či zmeny v zdraví čriev konzumáciou vlašských orechov súvisia so zlepšením rizikových faktorov srdcovej choroby,“ dodala.

Štúdia zistila, že 6-týždňový stravovací režim obsahujúci 57 až 99 gramov vlašských orechov denne posilnil prospešné baktérie, ako sú Roseburia, Eubacterium accens, Lachnospiraceae a Butyricicoccus.

Petersenová uviedla:

„Strava s vlašskými orechmi obohatila množstvo črevných baktérií, ktoré boli v minulosti spojené so zdravotnými výhodami. Jednou z nich je Roseburia, ktorá sa spája s ochranou črevnej výstelky. Obohatenie sme tiež zaznamenali u baktérií Eubacteria accens a Butyricicoccus. “

Výskumníci našli súvislosť medzi vysokou úrovňou Eubacterium accens a znížením rizikových faktorov krvného tlaku a srdcových chorôb. Aj Lachnospiraceae a ďalšie baktérie boli účinné pri znižovaní krvného tlaku a celkového cholesterolu.

Spoluautorka štúdie Regina Lamendella uviedla:

„Potraviny ako celé vlašské orechy poskytujú rozmanité spektrum substrátov - ako sú mastné kyseliny, vláknina a bioaktívne zlúčeniny – ktorými sa naša mikrobiálna flóra živí. Na druhej strane to môže pomôcť vytvoriť prospešné metabolity a ďalšie produkty pre naše telo.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, genengnews.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VČERA - 20:19Zdravie

Podľa vedcov môžu niektoré typy pokrývok tváre v skutočnosti zvyšovať riziko šírenia koronavírusu.

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

20:09 09.08.2020Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.