• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 29.2.2020Meniny má Radomír
Bratislava

Sporné odmeny z pôžičkových fondov končia na súde

  • 11:41 08.02.2013
  • BRATISLAVA
Sporné odmeny z pôžičkových fondov končia na súde

Na súde skončili prípady sporne vyplatených odmien bývalým členom rád Študentského pôžičkového fondu a Fondu pre začínajúcich pedagógov. Obidva fondy od januára nahradil Fond na podporu vzdelávania.

Bývalý Študentský pôžičkový fond dostal naspäť odmeny len od jedného z členov, Petra Plavčana, ktorý ešte v októbri 2011 vrátil 38 534 eur.

Ďalší dvaja bývalí zamestnanci ministerstva školstva Jaroslav Juriga a Ľubica Škvarková, ktorých rezort vlani prepustil, ich zatiaľ nevrátili. Fond preto ešte začiatkom decembra 2012 zaslal 17-tim bývalým členom rád výzvu na vrátenie neoprávnene vyplatených odmien.
Odmeny odmietali vrátiť

„Na výzvu reagovali traja bývalí členovia rád, pričom všetci odmietli vrátenie odmien, nakoľko vyjadrili presvedčenie, že nimi vykonaná práca zodpovedala svojou kvalitou a významom výške vyplatených odmien a nepovažujú svoje konanie za porušenie zákona o Študentskom pôžičkovom fonde,“ informoval agentúru SITA šéf študentského fondu Pavol Kučmáš, ktorý dočasne vedie aj nový Fond na podporu vzdelávania.

Fond preto ešte koncom decembra podal na okresný súd Bratislava I návrhy na začatie konania o zaplatenie neoprávnene vyplatených odmien.

„Zatiaľ nebolo vydané žiadne rozhodnutie ani vytýčený termín pojednávania,“ dodal Kučmáš. Naďalej pokračuje aj vyšetrovanie v súvislosti s pôsobením bývalého vedenia Študentského pôžičkového fondu.

Ani fondu pre pedagógov sa nepodarilo dostať peniaze od bývalých členov rád naspäť. Na základe výziev na vrátenie odmien bývalým členom rád len jeden člen bývalej dozornej rady uznal svoj dlh a má ho splatiť do 30. apríla.

„Voči ostatným členom boli podané súdne žaloby na vrátenie neoprávneného obohatenia, pričom zatiaľ nebolo vydané žiadne rozhodnutie ani vytýčený termín pojednávania,“ dodal Kučmáš.
Pôžičkový fond nahradil iný

Pôžičkovými fondmi, ktoré od januára nahradil nový Fond na podporu vzdelávania, otriasli v minulosti viaceré škandály a po ich prevalení exminister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) vymenil šéfa Ľubomíra Zburína a členov rád fondov.

Študentský pôžičkový fond vyplatil v rokoch 2005 až 2011 dokopy 235 490 eur pre 18 bývalých čestných členov rady fondu a dozornej rady. Išlo pritom o čestné funkcie.

Bývalé vedenie fondu čelí aj výčitkám za pôžičku vo forme zmeniek pre nebankový subjekt Slavia Capital Group, a.s. či obchádzanie zákona tým, že nezverejňovali zmluvy a faktúry na internete. Sporné odmeny sa vyplácali aj v Pôžičkovom fonde pre začínajúcich pedagógov, ktorý taktiež riadil Zburín.

Celkovo 29 bývalých členov rád fondu dostalo v rokoch 2004 až 2011 odmeny dohromady vo výške 226 768 eur. Členovia rád dostali odmeny, hoci tieto funkcie sú čestné. Došlo aj k rozporu s ustanovením zákona, podľa ktorého zamestnanci fondu nesmú byť členmi rád fondu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ministerstvo zdravotníctva: Doposiaľ 143 testov na koronavírus bolo negatívnych

Ministerstvo zdravotníctva: Doposiaľ 143 testov na koronavírus bolo negatívnych

VČERA - 20:02Domáce

Na Slovensku ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, nebol doteraz potvrdený. Aktuálne je 143 vzoriek negatívnych. V piatok poobede o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Slovensko zvýšilo výdavky na zdravotníctvo, za priemerom EÚ však zaostáva

Slovensko zvýšilo výdavky na zdravotníctvo, za priemerom EÚ však zaostáva

VČERA - 16:04Domáce

Výdavky do zdravotníctva sa zvýšili, avšak Slovensko naďalej ostáva pod priemerom Európskej únie. Konštatuje to Európska komisia v Správe o Slovensku 2020.

Dodávka sa zrazila s osobným vlakom, na mieste zasahovali hasiči

Dodávka sa zrazila s osobným vlakom, na mieste zasahovali hasiči

VČERA - 15:55Domáce

Zrážka dodávky s osobným vlakom sa skončila bez zranení.

Prokuratúra stiahla obžalobu na Gábora Grendela

Prokuratúra stiahla obžalobu na Gábora Grendela

VČERA - 14:58Domáce

Krajská prokuratúra Bratislava vzala späť obžalobu na poslanca Národnej rady SR Gábora Grendela, ktorý bol stíhaný pre ohrozenie bankového tajomstva Mariana Kočnera.

SHMÚ upozorňuje na silný vietor aj snehové jazyky

SHMÚ upozorňuje na silný vietor aj snehové jazyky

VČERA - 14:46Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred silným vetrom aj snehovými jazykmi a závejmi v niektorých častiach Slovenska.