• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.9.2019Meniny má Móric
16°Bratislava

Sporné odmeny z pôžičkových fondov končia na súde

  • 11:41 08.02.2013
  • BRATISLAVA
Sporné odmeny z pôžičkových fondov končia na súde

Na súde skončili prípady sporne vyplatených odmien bývalým členom rád Študentského pôžičkového fondu a Fondu pre začínajúcich pedagógov. Obidva fondy od januára nahradil Fond na podporu vzdelávania.

Bývalý Študentský pôžičkový fond dostal naspäť odmeny len od jedného z členov, Petra Plavčana, ktorý ešte v októbri 2011 vrátil 38 534 eur.

Ďalší dvaja bývalí zamestnanci ministerstva školstva Jaroslav Juriga a Ľubica Škvarková, ktorých rezort vlani prepustil, ich zatiaľ nevrátili. Fond preto ešte začiatkom decembra 2012 zaslal 17-tim bývalým členom rád výzvu na vrátenie neoprávnene vyplatených odmien.
Odmeny odmietali vrátiť

„Na výzvu reagovali traja bývalí členovia rád, pričom všetci odmietli vrátenie odmien, nakoľko vyjadrili presvedčenie, že nimi vykonaná práca zodpovedala svojou kvalitou a významom výške vyplatených odmien a nepovažujú svoje konanie za porušenie zákona o Študentskom pôžičkovom fonde,“ informoval agentúru SITA šéf študentského fondu Pavol Kučmáš, ktorý dočasne vedie aj nový Fond na podporu vzdelávania.

Fond preto ešte koncom decembra podal na okresný súd Bratislava I návrhy na začatie konania o zaplatenie neoprávnene vyplatených odmien.

„Zatiaľ nebolo vydané žiadne rozhodnutie ani vytýčený termín pojednávania,“ dodal Kučmáš. Naďalej pokračuje aj vyšetrovanie v súvislosti s pôsobením bývalého vedenia Študentského pôžičkového fondu.

Ani fondu pre pedagógov sa nepodarilo dostať peniaze od bývalých členov rád naspäť. Na základe výziev na vrátenie odmien bývalým členom rád len jeden člen bývalej dozornej rady uznal svoj dlh a má ho splatiť do 30. apríla.

„Voči ostatným členom boli podané súdne žaloby na vrátenie neoprávneného obohatenia, pričom zatiaľ nebolo vydané žiadne rozhodnutie ani vytýčený termín pojednávania,“ dodal Kučmáš.
Pôžičkový fond nahradil iný

Pôžičkovými fondmi, ktoré od januára nahradil nový Fond na podporu vzdelávania, otriasli v minulosti viaceré škandály a po ich prevalení exminister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) vymenil šéfa Ľubomíra Zburína a členov rád fondov.

Študentský pôžičkový fond vyplatil v rokoch 2005 až 2011 dokopy 235 490 eur pre 18 bývalých čestných členov rady fondu a dozornej rady. Išlo pritom o čestné funkcie.

Bývalé vedenie fondu čelí aj výčitkám za pôžičku vo forme zmeniek pre nebankový subjekt Slavia Capital Group, a.s. či obchádzanie zákona tým, že nezverejňovali zmluvy a faktúry na internete. Sporné odmeny sa vyplácali aj v Pôžičkovom fonde pre začínajúcich pedagógov, ktorý taktiež riadil Zburín.

Celkovo 29 bývalých členov rád fondu dostalo v rokoch 2004 až 2011 odmeny dohromady vo výške 226 768 eur. Členovia rád dostali odmeny, hoci tieto funkcie sú čestné. Došlo aj k rozporu s ustanovením zákona, podľa ktorého zamestnanci fondu nesmú byť členmi rád fondu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SNS chce podporovať dostupné bývanie a pôrodnosť Slovákov

SNS chce podporovať dostupné bývanie a pôrodnosť Slovákov

DNES - 18:53Domáce

SNS chce viac prihliadať na oprávnené požiadavky slovenských rodín a jednou z jej priorít v najbližšom volebnom období je podpora dostupného bývania.

V hlavnom meste pochodovalo 50.000 ľudí za práva nenarodených detí

V hlavnom meste pochodovalo 50.000 ľudí za práva nenarodených detí

DNES - 17:56Domáce

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne podporiť ochranu života každého človeka

Najdôveryhodnejším politikom je Čaputová, nasledujú Pellegrini a Kiska

Najdôveryhodnejším politikom je Čaputová, nasledujú Pellegrini a Kiska

DNES - 16:57Domáce

Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je prezidentka Zuzana Čaputová. Za ňou nasleduje predseda vlády Peter Pellegrini a exprezident Andrej Kiska.

Raši: Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor života obyvateľov

Raši: Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor života obyvateľov

DNES - 15:13Domáce

Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor obyvateľov, povedal v nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Tomáš odmieta spoluprácu Smeru s ĽSNS, Matovič chce spojiť opozíciu

Tomáš odmieta spoluprácu Smeru s ĽSNS, Matovič chce spojiť opozíciu

DNES - 15:10Domáce

Smer-SD nepôjde do vlády s Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS). V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD).