• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Ako funguje dezinfekčný prostriedok na ruky. Môže sa pokaziť a dokáže nás chrániť?

  • 19:34 15.03.2020
  • Bratislava
Ako funguje dezinfekčný prostriedok na ruky. Môže sa pokaziť a dokáže nás chrániť?

Prinášame vám niekoľko faktov o dezinfekčných prostriedkoch na ruky.

Dezinfekčné prostriedky na ruky poskytujú pohodlný a efektívny spôsob čistenia rúk, ak nie je k dispozícii mydlo a voda a ak nie sú vaše ruky pokryté viditeľnými nečistotami alebo mastnotou.

Účinnou látkou je etylalkohol (tiež nazývaný etanol), izopropylalkohol (izopropanol) alebo benzalkóniumchlorid. Účinnosť dezinfekčných prostriedkov, ktoré neobsahujú ani jednu z vyššie uvedených látok nebola preukázaná.

Ako funguje dezinfekčný prostriedok na ruky?

Kľúčovou zložkou väčšiny dezinfekčných prostriedkov na ruky je alkohol. Podľa prehľadu štúdií z roku 2014 uverejneného v časopise Clinical Microbiology Reviews, alkoholy ničia látky alebo patogény spôsobujúce choroby tým, že rozkladajú proteíny, rozdeľujú bunky alebo narušujú metabolizmus buniek.

Roztoky s 30% obsahom alkoholu majú určitú schopnosť ničiť patogény. Účinnosť sa zvyšuje so zvyšujúcou sa koncentráciou alkoholu. Štúdie ukázali, že alkohol zabíja širšiu škálu baktérií a vírusov, keď koncentrácia prekročí 60%, a pri vyššej koncentrácii funguje rýchlejšie. Zdá sa však, že účinnosť alkoholu dosahuje najvyššiu koncentráciu pri 90 - 95%.

Ďalšou výhodou alkoholu je, že baktérie, ktoré zabíja, si proti nemu nevytvárajú rezistenciu, takže pri ďalšom používaní alkohol nestráca účinnosť.

Podľa prehľadu štúdií z roku 2014 je etanol taký silný, že niekoľko výskumov potvrdilo, že pri vysokých koncentráciách lepšie ničí tri druhy baktérií spôsobujúcich choroby - Escherichia coli, Serratia marcescens a Staphylococcus saprophyticus - v porovnaní s umývaním rúk mydlom a vodou.

Alkohol však nefunguje na norovírus; Clostridium difficile, ktoré môžu spôsobiť život ohrozujúcu hnačku; alebo Cryptosporidium, parazit, ktorý spôsobuje hnačkové ochorenie nazývané kryptosporidióza. Dezinfekčné prostriedky tiež neodstraňujú škodlivé chemikálie, ako sú pesticídy alebo ťažké kovy. Tiež nedokážu vyčistiť mastné alebo špinavé ruky. V tomto prípade vyhráva mydlo a voda.

Môže dezinfekcia na ruky expirovať?

Dezinfekčné gély v skutočnosti nemôžu expirovať, aj keď na fľaškách býva uvedený dátum exspirácie. Dátum exspirácie sa považuje za posledný dátum, kedy výrobok obsahuje zložky v množstve uvedenom na etikete. To, či výrobca testoval, ako dlho výrobok spĺňa tvrdenie na etikete, alebo či uviedol ľubovoľný dátum exspirácie, ostáva pre spotrebiteľov záhadou.

Alkohol je stabilná chemikália. To znamená, že ak sa alkohol uchováva v uzavretej nádobe pri izbovej teplote, vydrží veľmi dlho v pôvodnom stave.

Alkohol sa však ľahko odparuje kvôli jeho relatívne nízkemu bodu varu. Časom, keď sa fľaša otvára a zatvára, môže nejaký alkohol uniknúť a koncentrácia alkoholu v dezinfekčnom prostriedku na ruky sa môže znižovať. Ak však fľašu necháte zatvorenú a pri izbovej teplote, pravdepodobne budete mať účinný produkt tak dlho, ako budete potrebovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?