• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 6.6.2020Meniny má Norbert
18°Bratislava

Čierny verzus zelený čaj: Tento druh vám prinesie dlhší život

  • 19:18 02.03.2020
  • Bratislava
Čierny verzus zelený čaj: Tento druh vám prinesie dlhší život

Tradičný nápoj je spojený s dlhším životom.

Nový výskum zistil, že pravidelné pitie čaju súvisí s nižším rizikom úmrtia na všetky príčiny. Stačí ho pritom piť len 3-krát týždenne.

Štúdia, ktorá skúmala 100 902 účastníkov, zistila, že pravidelné pitie čaju je spojené s dlhším životom a zdravím po mnoho rokov. Ako však ukázali výsledky, najviac výhod vyplýva z pitia zeleného čajú.

Xinyan Wang, prvý autor štúdie, uviedol:

„Pravidelná konzumácia čaju je spojená s nižším rizikom kardiovaskulárnych chorôb a smrti zo všetkých príčin.Priaznivé účinky na zdravie sú najsilnejšie pri zelenom čaji a u dlhodobých konzumentov čaju.“

Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín. V jednej boli ľudia, ktorí pijú čaj menej ako 3-krát týždenne. V druhej skupine boli pravidelní konzumenti, ktori pili čaj 3-krát alebo viackrát týždenne.

Štúdia publikovaná v časopise European Journal of Preventive Cardiology zistila, že pravidelní konzumenti čaju mali o 22 percent nižšie riziko infarktu a mozgovej príhody v porovnaní s druhou skupinou.

Riziko infarktov a mozgových príhod bolo u pravidelných konzumentov čaju nižšie o 20 percent. Okrem toho mali o 15 percent nižšie riziko smrti z akejkoľvek príčiny.

Dôležité je piť čaj pravidelne

Výskum po ďalších 5 rokoch odhalil, že pravidelnosť je kľúčovým faktorom, pretože polyfenolové antioxidanty nachádzajúce sa v čaji sa nemôžu v tele ukladať.

Dongfeng Gu, spoluautor štúdie, uviedol:

„Štúdie mechanizmu naznačujú, že hlavné bioaktívne látky v čaji, konkrétne polyfenoly, sa v tele dlhodobo neuchovávajú. Preto môže byť na kardioprotektívny účinok potrebný častý príjem čaju po dlhšiu dobu.“

Čierny verzus zelený

Ďalšia analýza naznačovala, že na rozdiel od čierneho čaju bolo pitie zeleného čaju spojené s 25-percentným znížením rizika srdcových chorôb, srdcového infarktu, mozgovej príhody a smrti z akejkoľvek príčiny. Gu dodal:

„V našej študijnej populácii 49% pravidelných konzumentov čaju najčastejšie pilo zelený čaj, zatiaľ čo čierny čaj preferovalo iba 8%. Malý podiel pravidelných konzumentov čierneho čaju môže sťažiť pozorovanie silných spojení, ale naše zistenia naznačujú rozdielny účinok medzi jednotlivými typmi čaju.“

Existuje niekoľko faktorov, ktoré by mohli vysvetliť zdravotný prínos zeleného čaju v porovnaní s čiernym čajom.

Zelený čaj je vynikajúcim zdrojom polyfenolov. Tento antioxidant má ochranný účinok proti kardiovaskulárnym ochoreniam a jeho rizikovým faktorom.

Čierny čaj si však na stmavnutie lístkov vyžaduje fermentáciu, ktorú sa antioxidačný účinok čiastočne stráca.

Okrem toho si ľudia v mnohých krajinách zvyknú do čierneho čaju pridávať mlieko, ktoré môže blokovať vstrebávanie antioxidantov a znižovať zdravotný prínos týchto živín.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journals.sagepub.com, escardio.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

DNES - 20:34Zdravie

Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

DNES - 13:21Zdravie

Strojčeky na zuby nemusia nosiť len deti a tínedžeri. Vo vyššom veku čeľustno-ortopedická liečba často nerieši len estetický, ale najmä zdravotný či funkčný problém.

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

20:55 04.06.2020Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.