• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 6.6.2020Meniny má Norbert
17°Bratislava

Vedci spoznali nový typ schizofrénie. Mozog nositeľa vyzerá takmer ako zdravý

  • 20:23 29.02.2020
  • Harrisburg
Vedci spoznali nový typ schizofrénie. Mozog nositeľa vyzerá takmer ako zdravý

Podľa nových zistení všetci pacienti so schizofréniou nevykazujú abnormálnu štruktúru mozgu.

Schizofrénia je duševné ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje halucináciami, bludmi, počutím vlastných myšlienok a celkovou zmenou správania. V minulosti bolo preukázané, že mozog schizofrenického pacienta vykazuje abnormality, ktoré nemožno pozorovať na mozgu zdravého človeka.

Po preštudovaní snímok viac ako 300 schizofrenických pacientov však vedci najnovšie dospeli k záveru, že existujú 2 neuroanatomické typy schizofrénie, pričom jeden z nich dosiaľ nikto neodhalil.

Hoci neurobiologické poznatky o schizofrénii dodnes nie sú celkom prebádané, s určitosťou vieme, že ochorenie sa spája s úbytkom sivej hmoty. Tento príznak možno pozorovať u väčšiny pacientov, ale v novom výskume sa našli aj takí, ktorých sivá hmota bola prekvapivo zdravá.

Rádiológ Christos Davatzikos z Pennsylvánskej univerzity hovorí, že najmenej tretina pacientov, ktorých spolu s tímom odborníkov skúmal, nemala žiadny problém s mozgovou sivou hmotou. „Ich mozgy boli takmer celkom normálne.“

Jediným rozdielom medzi zdravým mozgom a zdanlivo neporušeným mozgom niektorých schizofrenikov bol vyšší počet bazálnych ganglií. Táto časť mozgu je zodpovedná za motoriku (schizofrénia je ochorenie, ktoré primárne postihuje myseľ a vnímanie reality, ale premieta sa aj do fyzických ťažkostí, napríklad v podobe spomalených pohybov a tikov).

„Tieto výsledky sú protikladom k zaužívanému chápaniu schizofrénie ako ochorenia, ktorého hlavným znakom je úbytok mozgovej hmoty,“ píšu autori v štúdii.

Až 40 percent skúmaných pacientov so schizofréniou nevykazovalo typické zmenšenie objemu sivej hmoty. V niektorých prípadoch dokonca bolo badať zväčšenie prúžkovaného telesa v strede mozgu. Vedci nevedia, ako k tomuto fenoménu došlo, no jednoznačne vylučujú vplyv liekov, veku alebo iných demografických faktorov.

„Nevieme, ako je to možné, ale vieme, že štúdie, ktoré pri zohľadňovaní liečby kladú všetkých schizofrenických pacientov do jednej skupiny, možno neaplikujú ten najlepší postup,“ hovorí Davatzikos.

Aj ďalšie nové štúdie poukazujú na dôležitosť rozlišovania typov schizofrénie podľa štruktúry mozgu. „Hlavným posolstvom je, že biologická podstata schizofrénie – ako aj mnohých iných neuro-psychiatrických ochorení – je pomerne heterogénna,“ dodáva Davatzikos.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencealert.com, academic.oup.com, eurekalert.org, nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

DNES - 20:34Zdravie

Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

DNES - 13:21Zdravie

Strojčeky na zuby nemusia nosiť len deti a tínedžeri. Vo vyššom veku čeľustno-ortopedická liečba často nerieši len estetický, ale najmä zdravotný či funkčný problém.

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

20:55 04.06.2020Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.