• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 6.6.2020Meniny má Norbert
18°Bratislava

Nezvyčajné účinky 20-minútovej prechádzky

  • 19:40 29.02.2020
  • Bratislava
Nezvyčajné účinky 20-minútovej prechádzky

V ktorom čase má prechádzka najväčší zmysel a prečo sa ju oplatí absolvovať každý deň? Možno aj vás presvedčia tieto nečakané účinky.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je fyzická neaktívnosť 4. hlavnou príčinou vzniku ochorení a predčasného úmrtia vo svete. Aj to je dôvod, prečo sa vo svete rozmáhajúcich sa kancelárií a malých podnikov treba viac venovať pohybu.

Pod pojmom fyzická aktivita si netreba hneď predstaviť fitness centrum alebo športy, ktoré nás nebavia. Udržať krok so zdravým životom nám neraz môže pomôcť aj taká samozrejmá vec, ako je prechádzka.

Cítite sa na dne? Vyskúšajte prechádzku

„Ľudské bytosti nie sú stvorené tak, aby celý deň presedeli,“ hovorí celebritný tréner Matt Roberts. „Mierna aktivita, ako je kráčanie, posilňuje krvný obeh, čím sa zvyšuje množstvo adrenalínu a endorfínov v organizme,“ hovorí Roberts. „Vyššie hladiny týchto hormónov podporujú dobrú náladu a úroveň energie – preto sa po prechádzke vždy cítite dobre.“

Prechádzka tiež výrazne znižuje riziko ochorení srdca, mozgovej príhody, demencie, rakoviny hrubého čreva a prsníka a depresie.

Odborník na biológiu a biomediku z Astonskej univerzity James Brown ďalej hovorí, že kráčaním tiež bojujeme proti starnutiu a predčasnému úmrtiu. „Kráčanie... dokáže znížiť bolesť pri artritíde o polovicu, zdvihnúť úroveň energie a obmedziť únavu,“ vyhlásil Brown na Britskom vedeckom festivale.

„Tieto zmeny nevidíme u bežcov maratónu, nevidíme ich ani u kulturistov a bežcov na dlhé trate. Možno ich pozorovať len u tých, ktorí kráčajú polhodinu denne.“

Prekvapivé účinky prechádzky

Pre rodiny prechádzka nie je len prostriedkom na utuženie vzťahov, ale tiež spôsobom, ako pomôcť deťom so zdravím už odmalička. Ako sa uvádza v čínskej štúdii, rodinná prechádzka pomáha maloletým zlepšiť videnie do diaľky a znižuje riziko vzniku krátkozrakosti. Podľa vedcov za to môže aj fakt, že pozeraním do diaľky posilňujeme svaly oka.

Ďalší dôvod, prečo by ste deťom mali zobrať tablet a poslať ich von, je ten, že hranie vonku posilňuje psychické zdravie dieťaťa a jeho sebavedomie.

Prechádzka je tiež riešenie pre tých, ktorí hľadajú upokojenie myšlienok, no nedarí sa im meditovať. „Nedá sa mi meditovať ani niekoľko minút,“ hovorí pre Huffington Post 34-ročná Louise Daviesová. „Mrvím sa, myšlienkami stále odbieham a po piatich minútach to väčšinou vzdám. Na druhej strane pri kráčaní si dokážem vyčistiť hlavu tak, ako pri ničom inom. Vždy som pri ňom sústredená a z prechádzky sa vraciam s jasnými myšlienkami.“

Najviac sa oplatí prechádzať ráno

Okrem vyššie spomenutých pozitív nám prechádzka dožičiava aj lepšiu socializáciu s okolím. Vďaka prechádzke viac vnímame svet okolo seba a získavame väčšiu chuť socializovať sa.

Najväčšie benefity vám poskytne prechádzka ráno. Ak sa vyberiete do prírody, môžete rátať s tým, že získate inšpiráciu do celého dňa. Ak sa okrem prechádzania rozhodnete pre zdravšiu stravu, môžete tiež rátať s tým, že čoskoro sa výsledky preukážu aj na váhe.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, who.int, telegraph.co.uk, jamanetwork.com, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

DNES - 20:34Zdravie

Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

DNES - 13:21Zdravie

Strojčeky na zuby nemusia nosiť len deti a tínedžeri. Vo vyššom veku čeľustno-ortopedická liečba často nerieši len estetický, ale najmä zdravotný či funkčný problém.

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

20:55 04.06.2020Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.