• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.3.2020Meniny má Vieroslava
Bratislava

Súdna rada sa bude v pondelok opätovne zaoberať sudcami z Threemy Mariana Kočnera

  • 17:03 23.02.2020
  • Bratislava
Súdna rada sa bude v pondelok opätovne zaoberať sudcami z Threemy Mariana Kočnera

Súdna rada sa bude v pondelok (24.2.) na svojom zasadnutí opätovne zaoberať sudcami z komunikácie cez aplikáciu Threema Mariana K.

Diskutovať sa bude o tom, ako sa stala Zuzana Maruniaková sudkyňou a o návrhu na pozastavenie funkcie jej kolegovi z Okresného súdu (OS) Bratislava V Michalovi Sobolovskému. Súdna rada o svojom programe informuje na svojom webe.

Sobolovský vyzval koncom januára Maruniakovú, aby sa okamžite vzdala funkcie a rovnako vyzval na rezignáciu aj vedenie OS Bratislava V.

Sudcovská rada tohto súdu považuje takéto konanie za snahu o odpútanie pozornosti od jeho osoby a disciplinárnych konaní, ktoré sú voči nemu vedené. Sobolovský sa spomína v Threeme Mariana K. ako „slimák“, vzhľadom na rýchlosť jeho rozhodovania. Sudcovská rada OS Bratislava V vo svojom stanovisku upozorňuje, že najstarší nevydaný rozsudok je ešte z roku 2016 a vo svojom liste Súdnej rade prezentuje genézu disciplinárneho stíhania Sobolovského a opakovaných upozornení na prieťahy v jeho konaniach. V rozhovore pre Denník N sa Sobolovský bránil tým, že mal zdravotné problémy a musel sa starať o maloletého syna, kým bola jeho manželka v nemocnici.

Sobolovský bol po výzve adresovanej Maruniakovej vypovedať pred osobitnou komisiou Súdnej rady. Čo členom komisie presne povedal, zatiaľ nie je známe, avšak na pondelkovom programe je aj informácia o činnosti komisie.

Na Súdnej rade sa bude oboznamovať aj návrh komisie na vyčiarknutie piatich mien zo zoznamu členov výberových komisií, ktorí vyberajú nových sudcov. Návrh bol podaný z dôvodu, že komisia našla údajné pochybenia pri výberovom konaní na miesto sudcu, v ktorom uspela aj Zuzana Maruniaková. Vtedy sa podľa komisie nepostupovalo v súlade so zákonom, keď boli niektorí sudcovia vrátane Maruniakovej pripustení k psychologickému posúdeniu predtým, ako absolvovali písomný test z trestného práva. Predseda výberovej komisie a sudca Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský manipuláciu pri výberovom konaní odmieta a vysvetľuje pristúpenie k psychologickému posúdeniu pred písaním testu časovou dostupnosťou psychológov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Zuzana Maruniaková je sudkyňou, ktorá rozhodovala o jednej zo zmeniek TV Markíza bez toho, aby skúmala jej pravosť. V civilnom spore dala za pravdu Marianovi K., ktorý je za falšovanie zmeniek obžalovaný na Špecializovanom trestnom súde spolu s exriaditeľom televízie Pavlom R.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako rozoznať nový koronavírus od alergie

Ako rozoznať nový koronavírus od alergie

DNES - 9:10Domáce

Alergiu si netreba zamieňať s novým koronavírusom.

Na niektorých hraničných priechodoch sa vytvárajú kolóny

Na niektorých hraničných priechodoch sa vytvárajú kolóny

DNES - 8:56Domáce

Vodiči kamiónov hlásia z niektorých hraničných priechodov kolóny.

Veľká noc bude slávená bez účasti veriacich, rozhodli o tom biskupi

Veľká noc bude slávená bez účasti veriacich, rozhodli o tom biskupi

DNES - 8:24Domáce

Veľká noc bude tento rok slávená bez účasti veriacich.

SHMÚ upozorňuje na silný vietor, v týchto krajoch bude snežiť

SHMÚ upozorňuje na silný vietor, v týchto krajoch bude snežiť

DNES - 7:51Domáce

Meteorológovia očakávajú výskyt sneženia, pri ktorom spadne okolo desať centimetrov nového snehu.

Štát povolil od pondelka otvorenie ďalších prevádzok, avšak za prísnych podmienok

Štát povolil od pondelka otvorenie ďalších prevádzok, avšak za prísnych podmienok

DNES - 6:48Domáce

Štát povolil od pondelka otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Sú medzi nimi napríklad očné optiky, stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK), záhradkárstva či stavebniny.