• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.3.2020Meniny má Vieroslava
Bratislava

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

  • 19:37 23.02.2020
  • Bratislava
Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

Prebiotiká dokážu ovplyvnením imunity obmedziť rast rakoviny.

Výskum na myšiach ukázal, že dve prebiotiká - mucín a inulín - by mohli obmedziť rast melanómu posilnením imunitnej reakcie.

Prebiotiká sú prírodné zlúčeniny, ktoré stimulujú rast a aktivitu prospešných baktérií - probiotík. Niektoré výskumy naznačujú, že ak sa tieto zlúčeniny použijú správne, môžu dokonca pomôcť v boji proti rôznym zdravotným problémom.

Nová štúdia publikovaná v časopise Cell Reports naznačuje, že prebiotiká mucín a inulín môžu pomôcť posilniť imunitnú odpoveď proti nádorom melanómu.

Prebiotiká spomalili rast nádoru

„Skoršie štúdie preukázali, že prebiotiká obmedzujú rast nádoru, ale doteraz nebol objasnený mechanizmus, akým to robia,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Ze´ev Ronai. „Naša štúdia prvýkrát ukazuje, že prebiotiká obmedzujú rast rakoviny zvýšením protinádorovej imunity,“ dodáva a zároveň poznamenáva, že „podporuje ďalšie skúmanie potenciálnych výhod prebiotík pri liečení rakoviny alebo rozširovaní súčasných terapií.“

V štúdii výskumníci uskutočnili sériu experimentov, v ktorých najprv podali zdravým myšiam inulín alebo mucín. Potom myšiam transplantovali buď bunky melanómu alebo rakoviny hrubého čreva, aby zistili, či prebiotiká majú nejaký vplyv na rast nádoru.

Zistili, že mucín aj inulín spomaľujú rast nádorov melanómu. Avšak iba myši, ktoré dostali inulín, vykazovali spomalenie rastu rakoviny hrubého čreva.

Prebiotiká posilňujú imunitnú reakciu

Čo sa týka mechanizmu spomalenia rastu nádoru, myši s melanómom pri oboch typoch prebiotík zaznamenali nárast imunitných buniek bojujúcich proti nádoru. Tieto bunky boli schopné infiltrovať melanómové nádory, čo naznačuje, že prebiotiká boli zdrojom posilnenia imunitnej reakcie.

Vedci tiež zistili, že myši, ktoré dostali prebiotiká, vykazovali zmeny v ich mikrobiote. Konkrétnejšie, inulín podporoval populácie baktérií Barnesiella a Bacteroides, zatiaľ čo mucín podporoval populácie Bacteroides, Parabacteroides, Olsenella a Clostridium.

Ako uviedol spoluautor štúdie Scott Peterson:

„Prebiotiká sú účinným nástrojom na reštrukturalizáciu črevných mikrobiómov a identifikáciu baktérií, ktoré prispievajú k protirakovinovej imunite. Vedecký pokrok, ktorý tu robíme, nás približuje myšlienke implementácie prebiotík v špičkových liečebných postupoch pri rakovine."

Zatiaľ čo súčasné zistenia naznačujú, že tieto dve prebiotiká sú sľubnou liečbou proti rakovine. Vedci však zdôrazňujú, že sú ešte ďaleko od hodnotenia účinnosti u ľudí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, cell.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

VČERA - 19:52Zdravie

Skutočne by sme sa mali báť nezabalených potravín a jedla z donášky?

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

VČERA - 18:42Zdravie

Vedcom sa podarilo zistiť, že špecifický druh stravy výrazne spomaľuje boj tela proti infekcii.

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

VČERA - 18:20Zdravie

Skvalitnite výsledky lekárskych testov dodržiavaním správnych opatrení pred prehliadkou. Týchto 10 vecí pred návštevou lekára nerobte.

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

19:59 28.03.2020Zdravie

Obchody s potravinami sú jedným z mála miest, kam môžeme počas epidémie koronavírusu zamieriť. Je to ale bezpečné? Ako sa starať o potraviny, ktoré si prinesieme domov?

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

19:40 28.03.2020Zdravie

Aj pranie má svoje zásady, aby ste nešírili nový koronavírus.