• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.3.2020Meniny má Vieroslava
Bratislava

7 potravín, ktorým by sme sa v zime mali vyhýbať

  • 19:43 22.02.2020
  • Bratislava
7 potravín, ktorým by sme sa v zime mali vyhýbať

Niektoré potraviny sa viac oplatí jesť počas sezóny. S týmito to v zime netreba preháňať.

Málokto z nás prispôsobuje svoj jedálniček ročnému obdobiu. Supermarkety nám po celý rok ponúkajú škálu ovocia a zeleniny, ktoré vyzerajú rovnako chutne v júli aj decembri. Pri nakupovaní akoby sme zabudli na zvyky našich predkov, ktorí si mohli dovoliť jesť len to, čo v tej dobe aktuálne rástlo na poli.

Problém s niektorými potravinami v zime je ten, že sa musia dovážať z ďalekých krajín, kde sú celoročne k dispozícii vhodné podmienky na ich kultiváciu a spracovanie. Dlhotrvajúca preprava takéto potraviny ale oberá o živiny, a niektoré z nich môžu dokonca viac uškodiť ako pomôcť.

Týchto sedem potravín by sme počas zimy mali obmedziť:

1. Špargľa

Špargľa začína rásť na jar, a preto sa najviac oplatí kupovať ju práve v tomto ročnom období. V zime sa špargľa dováža väčšinou z Peru alebo Číny. Pri dovoze sa oslabuje chuť aj textúra a zo zeleniny sa vytrácajú aj vitamíny.

2. Balená zelenina

Mnohí kupujú balenú zeleninu, pretože je dopredu nakrájaná a umytá. Predčasné umývanie ju ale môže obrať o vlákninu aj viacero vitamínov. Ak máte možnosť, kupujte preto vždy voľne predajnú zeleninu, ktorá je najzdravšia v teplejších mesiacoch.

Balené verzus voľne dostupné: Ktoré potraviny sa oplatí kupovať viac?

3. Jahody a čučoriedky

Lesným plodom sa najviac darí v lete. Jahody a čučoriedky patria k najzdravším druhom ovocia – jahody obsahujú množstvo vitamínu C a čučoriedky zas posilňujú aktivitu mozgu a chránia pred rakovinou kože. Toto ovocie je ale najzdravšie vtedy, keď ho kúpite od lokálneho dodávateľa. Dovážané varianty okrem slabej chuti nevynikajú ani nutričnou hodnotou.

4. Varená kukurica

Kukurica rastie jedine v lete. Je preto pochopiteľné, že ak si v zime v supermarkete kúpite hotovú varenú kukuricu, určite nebude taká svieža a výživná, ako keď počkáte do augusta.

5. Mliečne výrobky

Zvýšená produkcia hlienu v organizme sa pri konzumovaní mliečnych výrobkov síce jednoznačne nepotvrdila, no mnohí ľudia sa sťažujú na zhoršenie príznakov chrípky, ako sú ťažkosti s prehĺtaním a zmena tvorby slín, pri konzumácii mlieka počas chrípky. Takéto následky by vás mohli nepekne potrápiť najmä počas chrípkovej sezóny.

6. Cukor

Cukor je jednou z hlavných príčin depresívnej nálady, ktorá je veľkým strašiakom najmä počas krátkych zimných dní. Cukor podporuje vznik zápalu a znižuje produkciu dopamínu, ktorý nám pomáha nadobudnúť pocit šťastia. S cukrom v zime teda opatrne.

7. Červené mäso

Červené mäso je bohatou zásobárňou bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre budovanie svalstva a správny metabolizmus. Jeho častá konzumácia ale podporuje hromadenie hlienu v hrdle, a tak si počas chrípkovej sezóny zvoľte radšej ľahšie mäso, napríklad kuracie alebo ryby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me, nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

VČERA - 19:52Zdravie

Skutočne by sme sa mali báť nezabalených potravín a jedla z donášky?

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

VČERA - 18:42Zdravie

Vedcom sa podarilo zistiť, že špecifický druh stravy výrazne spomaľuje boj tela proti infekcii.

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

VČERA - 18:20Zdravie

Skvalitnite výsledky lekárskych testov dodržiavaním správnych opatrení pred prehliadkou. Týchto 10 vecí pred návštevou lekára nerobte.

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

19:59 28.03.2020Zdravie

Obchody s potravinami sú jedným z mála miest, kam môžeme počas epidémie koronavírusu zamieriť. Je to ale bezpečné? Ako sa starať o potraviny, ktoré si prinesieme domov?

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

19:40 28.03.2020Zdravie

Aj pranie má svoje zásady, aby ste nešírili nový koronavírus.