• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.4.2024Meniny má Marcel
Bratislava

Ako využiť prirodzený cyklus tela na zlepšenie zdravia pracovníkov na zmeny

  • 20:40 16.02.2020
  • Bratislava
Ako využiť prirodzený cyklus tela na zlepšenie zdravia pracovníkov na zmeny

Narušenie prirodzených telesných rytmov pracovníkov môže hrať úlohu v ich zvýšenom riziku chorôb.

Každé ľudské počas 24 hodín funguje na základe cirkadiánneho rytmu. Prostredníctvom rôznych faktorov, ako napríklad denné svetlo, tento rytmus určuje kedy človek spí a prebudí sa.

Má tiež vplyv na telesné aj duševné funkcie či metabolizmus. V súčasnosti však túto jemnú rovnováhu môže narušiť technológia a rôzny pracovný čas.

Konflikt medzi prirodzeným telesným rytmom človeka a spôsobom, akým žije, môže mať celý rad škodlivých účinkov, vrátane hormonálnych zmien.

Tieto zmeny môžu viesť k metabolickému syndrómu. Ide o stav, ktorý zvyšuje riziko mŕtvice, cukrovky 2. typu a srdcových chorôb.

Pracovníci nočnej zmeny sú viac ohrození nielen výskytom porúch spánku, ale sú tiež vystavení vyššiemu riziku kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky typu 2 ako ostatní pracovníci.

Ľudia s nepravidelnými alebo striedavými zmenami môžu čeliť ešte väčšiemu riziku problémov so spánkom a metabolického syndrómu.

Vzťah medzi prácou na zmeny a metabolickým syndrómom

Vedci sa začínajú hlbšie zaoberať vzťahom medzi pracovnými zmenami a metabolickým syndrómom. Výskum uverejnený v časopise Journal of American Osteopathic Association, ktorý sa zameral na cirkadiánny rytmus, skúmal viacero štúdií a klinických skúšok od roku 2018. Autori použili zistenia na navrhnutie spôsobov, ako zmierniť negatívne dôsledky práce na zmeny. Navrhujú napríklad optimalizáciu spánku a stravovania.

Kvalitný spánok je jedným z najjednoduchších spôsobov prevencie škodlivých účinkov na zdravie. Samotní pracovníci pracujúci v zmeny by sa mali každý deň snažiť spať každý deň v rovnakom čase 7 - 8 hodín.

Na podporu prirodzeného cyklu tela by sa mali pracovníci pokúsiť spať večer alebo čo najbližšie k večeru. Môžu si zdriemnuť skôr a dať si šlofíka medzi 20 a 120 minútami.

Jedným zo spôsobov, ako môžu zamestnávatelia v tejto oblasti pomôcť, je zabrániť striedajúcim sa zmenám. Zamestnávatelia by tiež mali zabezpečiť, aby zmeny začali pred polnocou a netrvali dlhšie ako 11 hodín.

Výživa je ďalším prvkom, ktorý treba riešiť. Výskum ukázal, že pracovníci na zmeny majú tendenciu vynechávať jedlo a radšej si vyberajú sladké občerstvenie.

Užitočným krokom je aj konzumácia väčšieho množstva kalórií na začiatku dňa. Zamestnávatelia by sa preto mali snažiť naplánovať skoršie prestávky skôr na jedenie a ponúknuť zdravšie občerstvenie.

Pracovníci na zmeny by tiež mali cvičiť každý deň približne v rovnakom čase, najmenej 5 hodín pred spaním. Je lepšie uprednostniť aeróbne cvičenie, napríklad beh a tanec, pretože by ten môže zvýšiť kvalitu spánku.

Dôležitosť svetla

Tieto tri faktory nie sú jediné zmeny životného štýlu, ktoré môžu pomôcť. Dôležité je aj dostatočné vystavenie svetlu. Ľudia môžu využiť niektoré svetelné zdroje na zmenu cirkadiánneho rytmu. Noční pracovníci by sa mali pred zmenami a počas nich snažiť čo najviac vystaviť svetlu.

Inštalácia svetiel s vysokou intenzitou na pracoviskách môže tiež pomôcť zamestnancom, aby boli viac bdelí. Je tiež dôležité vyhnúť sa modrému svetlu 2 až 3 hodiny pred spaním.

Nezabudnite na lieky

Lieky, ktoré pomáhajú kontrolovať spánkový cyklus, ako napríklad niektoré benzodiazepíny a antidepresíva, môžu byť prospešné pre ľudí, u ktorých je riziko metabolického syndrómu.

„Je rozhodujúce, aby sme riešili zdravotné problémy, ktorým čelia ľudia v tejto pracovnej oblasti,“ vysvetľuje hlavná autorka štúdie Kshma Kulkarni najmä preto, že „sila našej ekonomiky a bezpečnosť našej spoločnosti do veľkej miery závisia od pracovníkov v noci.“

Aby sa predišlo metabolickému syndrómu, zdravotníci by mali skontrolovať pracovníkov, najmä v odvetví pohostinstva a pohotovostných služieb, či nevykazujú známky narušeného cirkadiánneho rytmu.

Pri včasnom rozpoznaní môže pracovník úspešne vykonať zmeny životného štýlu a využiť správne liečebné postupy.

Zdroj: Info.sk, TM, jaoa.org, ncbi.nlm.nih.gov, bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

6:29 15.04.2024Zdravie

Z bieleho pečiva netreba hneď robiť strašiaka. Takéto podávanie mu zaručí nižší glykemický index.