• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 29.2.2020Meniny má Radomír
Bratislava

Ústavný súd získal takmer milión eur na digitalizáciu

  • 11:57 08.02.2013
  • KOŠICE
Ústavný súd získal takmer milión eur na digitalizáciu

Kancelária Ústavného súdu Slovenskej republiky získala nenávratný finančný príspevok 999 912,5 eura na realizáciu projektu Digitalizácia objektov Kancelárie Ústavného súdu Slovenskej republiky.

V odpovedi na otázky agentúry SITA to potvrdila hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová. Doložila, že projekt Digitalizácia objektov Ústavného súdu SR je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ukončenie projektu je plánované v termíne do 30. júna 2015.

„Hlavným cieľom projektu je skvalitnenie systémov získavania, spracovania, ochrany a využitia poznatkov a digitálneho obsahu Kancelárie Ústavného súdu SR. Cieľmi digitalizácie objektov je vytvorenie znalostnej bázy z archivovaných rozhodnutí Ústavného súdu SR, ich sprístupnenie čo najširšiemu okruhu používateľov v lokálnych sieťach, prostredníctvom internetu, resp. špeciálnych informačných systémov a uchovanie obsahu pre ďalšie generácie,“ uviedla Pančurová.

Projekt vytvorí technologické podmienky pre digitalizačné pracovisko, ktoré bude vybavené modernými technológiami určenými pre digitalizáciu, zdigitalizuje rozhodnutia ústavného súdu, vrátane sťažností a návrhov, ktoré boli doručené ústavnému súdu a audiozáznamy z pojednávaní Ústavného súdu SR a sprístupní verejnosti zdigitalizované objekty v Centrálnej aplikačnej infraštruktúre a registratúre a Centrálnom dátovom archíve.

„Trvalý úžitok z jednotlivých cieľov projektu tak budú mať viaceré skupiny používateľov: široká verejnosť – občania, odborná verejnosť – pedagógovia, študenti, vedeckí pracovníci, komerčná sféra – podnikatelia, advokáti, štátna správa – súdy, polícia, prokuratúra ako aj samospráva,“ zdôraznila Pančurová.

Kancelária ÚS vybuduje špecializačné digitalizačné pracovisko v svojich priestoroch v Košiciach. Na digitalizačné pracovisko zakúpia technológiu, ktorá zabezpečí kvalitnú a efektívnu digitalizáciu všetkých dotknutých objektov Kancelárie Ústavného súdu SR, čím sa podporí rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií.

Na digitalizáciu bude pripravených 12 983 rozhodnutí a podaní (spisov) a 298 audiozáznamov. Prípravu a digitálnu konverziu všetkých vybraných objektov zabezpečí sedem interných zamestnancov. Predmetom digitalizácie budú spisy od roku 1992 do roku 2004 a audio záznamy od roku 1994 do roku 2012, ktoré sú archivované v Košiciach.

Ako uviedla Pančurová, pri výbere dodávateľov prostredníctvom verejného obstarávania sa bude klásť dôraz na odbornosť a skúsenosti. Vzhľadom na bezprostrednú súvislosť tohto projektu s projektom Elektronizácia služieb Ústavného súdu SR, ktorý sa už realizuje, Kancelária Ústavného súdu SR vyhlásila verejné obstarávanie na zabezpečenie zákazky Integrovaný informačný systém Ústavného súdu SR a zabezpečenie digitalizácie objektov Kancelárie Ústavného súdu SR, druhom postupu – súťažný dialóg, ktorý rešpektuje potreby obidvoch projektov. Žiadosti možno doručiť do 11. februára do 10:00. Proces verejného obstarávania pre Kanceláriu Ústavného súdu SR zabezpečuje spoločnosť PanGen, s. r. o.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ministerstvo zdravotníctva: Doposiaľ 143 testov na koronavírus bolo negatívnych

Ministerstvo zdravotníctva: Doposiaľ 143 testov na koronavírus bolo negatívnych

VČERA - 20:02Domáce

Na Slovensku ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, nebol doteraz potvrdený. Aktuálne je 143 vzoriek negatívnych. V piatok poobede o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Slovensko zvýšilo výdavky na zdravotníctvo, za priemerom EÚ však zaostáva

Slovensko zvýšilo výdavky na zdravotníctvo, za priemerom EÚ však zaostáva

VČERA - 16:04Domáce

Výdavky do zdravotníctva sa zvýšili, avšak Slovensko naďalej ostáva pod priemerom Európskej únie. Konštatuje to Európska komisia v Správe o Slovensku 2020.

Dodávka sa zrazila s osobným vlakom, na mieste zasahovali hasiči

Dodávka sa zrazila s osobným vlakom, na mieste zasahovali hasiči

VČERA - 15:55Domáce

Zrážka dodávky s osobným vlakom sa skončila bez zranení.

Prokuratúra stiahla obžalobu na Gábora Grendela

Prokuratúra stiahla obžalobu na Gábora Grendela

VČERA - 14:58Domáce

Krajská prokuratúra Bratislava vzala späť obžalobu na poslanca Národnej rady SR Gábora Grendela, ktorý bol stíhaný pre ohrozenie bankového tajomstva Mariana Kočnera.

SHMÚ upozorňuje na silný vietor aj snehové jazyky

SHMÚ upozorňuje na silný vietor aj snehové jazyky

VČERA - 14:46Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred silným vetrom aj snehovými jazykmi a závejmi v niektorých častiach Slovenska.