• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.9.2019Meniny má Móric
15°Bratislava

Ústavný súd získal takmer milión eur na digitalizáciu

  • 11:57 08.02.2013
  • KOŠICE
Ústavný súd získal takmer milión eur na digitalizáciu

Kancelária Ústavného súdu Slovenskej republiky získala nenávratný finančný príspevok 999 912,5 eura na realizáciu projektu Digitalizácia objektov Kancelárie Ústavného súdu Slovenskej republiky.

V odpovedi na otázky agentúry SITA to potvrdila hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová. Doložila, že projekt Digitalizácia objektov Ústavného súdu SR je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ukončenie projektu je plánované v termíne do 30. júna 2015.

„Hlavným cieľom projektu je skvalitnenie systémov získavania, spracovania, ochrany a využitia poznatkov a digitálneho obsahu Kancelárie Ústavného súdu SR. Cieľmi digitalizácie objektov je vytvorenie znalostnej bázy z archivovaných rozhodnutí Ústavného súdu SR, ich sprístupnenie čo najširšiemu okruhu používateľov v lokálnych sieťach, prostredníctvom internetu, resp. špeciálnych informačných systémov a uchovanie obsahu pre ďalšie generácie,“ uviedla Pančurová.

Projekt vytvorí technologické podmienky pre digitalizačné pracovisko, ktoré bude vybavené modernými technológiami určenými pre digitalizáciu, zdigitalizuje rozhodnutia ústavného súdu, vrátane sťažností a návrhov, ktoré boli doručené ústavnému súdu a audiozáznamy z pojednávaní Ústavného súdu SR a sprístupní verejnosti zdigitalizované objekty v Centrálnej aplikačnej infraštruktúre a registratúre a Centrálnom dátovom archíve.

„Trvalý úžitok z jednotlivých cieľov projektu tak budú mať viaceré skupiny používateľov: široká verejnosť – občania, odborná verejnosť – pedagógovia, študenti, vedeckí pracovníci, komerčná sféra – podnikatelia, advokáti, štátna správa – súdy, polícia, prokuratúra ako aj samospráva,“ zdôraznila Pančurová.

Kancelária ÚS vybuduje špecializačné digitalizačné pracovisko v svojich priestoroch v Košiciach. Na digitalizačné pracovisko zakúpia technológiu, ktorá zabezpečí kvalitnú a efektívnu digitalizáciu všetkých dotknutých objektov Kancelárie Ústavného súdu SR, čím sa podporí rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií.

Na digitalizáciu bude pripravených 12 983 rozhodnutí a podaní (spisov) a 298 audiozáznamov. Prípravu a digitálnu konverziu všetkých vybraných objektov zabezpečí sedem interných zamestnancov. Predmetom digitalizácie budú spisy od roku 1992 do roku 2004 a audio záznamy od roku 1994 do roku 2012, ktoré sú archivované v Košiciach.

Ako uviedla Pančurová, pri výbere dodávateľov prostredníctvom verejného obstarávania sa bude klásť dôraz na odbornosť a skúsenosti. Vzhľadom na bezprostrednú súvislosť tohto projektu s projektom Elektronizácia služieb Ústavného súdu SR, ktorý sa už realizuje, Kancelária Ústavného súdu SR vyhlásila verejné obstarávanie na zabezpečenie zákazky Integrovaný informačný systém Ústavného súdu SR a zabezpečenie digitalizácie objektov Kancelárie Ústavného súdu SR, druhom postupu – súťažný dialóg, ktorý rešpektuje potreby obidvoch projektov. Žiadosti možno doručiť do 11. februára do 10:00. Proces verejného obstarávania pre Kanceláriu Ústavného súdu SR zabezpečuje spoločnosť PanGen, s. r. o.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SNS chce podporovať dostupné bývanie a pôrodnosť Slovákov

SNS chce podporovať dostupné bývanie a pôrodnosť Slovákov

DNES - 18:53Domáce

SNS chce viac prihliadať na oprávnené požiadavky slovenských rodín a jednou z jej priorít v najbližšom volebnom období je podpora dostupného bývania.

V hlavnom meste pochodovalo 50.000 ľudí za práva nenarodených detí

V hlavnom meste pochodovalo 50.000 ľudí za práva nenarodených detí

DNES - 17:56Domáce

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne podporiť ochranu života každého človeka

Najdôveryhodnejším politikom je Čaputová, nasledujú Pellegrini a Kiska

Najdôveryhodnejším politikom je Čaputová, nasledujú Pellegrini a Kiska

DNES - 16:57Domáce

Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je prezidentka Zuzana Čaputová. Za ňou nasleduje predseda vlády Peter Pellegrini a exprezident Andrej Kiska.

Raši: Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor života obyvateľov

Raši: Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor života obyvateľov

DNES - 15:13Domáce

Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor obyvateľov, povedal v nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Tomáš odmieta spoluprácu Smeru s ĽSNS, Matovič chce spojiť opozíciu

Tomáš odmieta spoluprácu Smeru s ĽSNS, Matovič chce spojiť opozíciu

DNES - 15:10Domáce

Smer-SD nepôjde do vlády s Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS). V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD).