• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 29.2.2020Meniny má Radomír
Bratislava

Exveľvyslankyňa USA na Ukrajine prebrala cenu za výnimočnosť v diplomacii

  • 9:00 13.02.2020
  • Washington
Exveľvyslankyňa USA na Ukrajine prebrala cenu za výnimočnosť v diplomacii

Cena, ktorú Yovanovitchová prevzala, je pomenovaná po Raymondovi „Jitovi“ Trainorovi, bývalom predstaviteľovi ustanovizne Walsh School of Foreign Service.

Bývalá veľvyslankyňa USA na Ukrajine Marie Yovanovitchová, ktorá bola kľúčovou postavou v nedávnom procese vyšetrovania prezidenta USA Donalda Trumpa, kritizovala zahraničnú politiku Spojených štátov ako "amorálnu" a založenú na hrozbách.

Vo svojom prejave na Georgetownskej univerzite vo Washingtone, kde získala cenu od inštitútu pre štúdium diplomacie, Yovanovitchová uviedla, že vedúci predstavitelia ministerstva zahraničných vecí USA „nemajú politickú víziu, morálnu jasnosť a vodcovské schopnosti“.

Upozornila, že „amorálna zahraničná politika, založená na absencii jasného postoja, ktorá nahrádza dôveru vyhrážkami, strachom a konfúziou, nemôže dlho fungovať“.

Táto krajina potrebuje silnú zahraničnú politiku,“ uviedla Yovanovitchová, ktorá prijala Trainorovu cenu za výnimočnosť v diplomacii, udeľovanú každoročne Inštitútom pre štúdium diplomacie na Georgetownskej univerzite.

Yovanovitchová vo svojej reči ocenila „trpezlivú prácu diplomacie“ ako spôsob, ako zabezpečiť mier a prosperitu vo svete.

V našom high-tech svete to znie tak starosvetsky, ale diplomacia je založená na interakcii ľudí a vytváranie vzťahov dôvery je dôležitejšie ako kedykoľvek doteraz,“ povedala. Uznala, že pôsobenie v diplomacii „nie je také vzrušujúce ako vysielanie 'mariňákov' (na misie)“, pričom však súčasne upozornila, že „je to lacnejšie a z dlhodobého hľadiska zvyčajne efektívnejšie“.

Ministerstvo zahraničných vecí vyzvala, aby si vybudovalo pevnejší vzťah s Kongresom, poskytovalo diplomatom čo najlepšie vzdelanie a bralo vážne nutnosť bojovať proti dezinformáciám.

Cena, ktorú Yovanovitchová prevzala, je pomenovaná po Raymondovi „Jitovi“ Trainorovi, bývalom predstaviteľovi ustanovizne Walsh School of Foreign Service. Udeľujú ju každoročne „vynikajúcemu praktikovi“ zo sveta diplomacie. Jej nositeľmi sa v minulosti stali bývalá šéfka americkej diplomacie Madeleine Albrightová, mexický exprezident Ernesto Zedillo či bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan.

Thomas Pickering, bývalý americký veľvyslanec v OSN i v Rusku, poukázal na to, že Yovanovitchová prejavila odvahu nielen na diplomatických postoch v Rusku a inde, ale aj svojou ochotou svedčiť pred Kongresom, za čo sa stala terčom Trumpovej verejnej kritiky. Podľa Pickeringa Yovanovitchová v tejto záležitosti konala v duchu „najlepších tradícií tých, ktorí slúžia našej krajine“.

Ako poznamenala agentúra AP, Yovanovitchovej príhovor na pôde Georgetownskej univerzity bol jej prvým verejným vystúpením od jej výpovede pred Kongresom.

Trumpov tábor obvinil Yovanovitchovú z toho, že nevyvíjala tlak na Ukrajinu, aby začala vyšetrovať syna demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena - Trumpovho možného najsilnejšieho súpera v prezidentských voľbách v USA v roku 2020.

Šéf Bieleho domu neskôr pozastavil Kongresom schválenú vojenskú pomoc Ukrajine, aby donútil bývalú sovietsku republiku vyšetrovať Bidenovcov. Celá situácia vyústila do procesu impeachmentu Trumpa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Rakúsku potvrdili už sedem prípadov nákazy koronavírusom

V Rakúsku potvrdili už sedem prípadov nákazy koronavírusom

DNES - 9:46Zahraničné

Celkovo siedmy prípad nákazy novým druhom koronavírusu v Rakúsku potvrdili v piatok neskoro večer v spolkovej krajine Štajersko.

Grécko naďalej nedovolí nelegálne prekračovanie hranice s Tureckom

Grécko naďalej nedovolí nelegálne prekračovanie hranice s Tureckom

DNES - 8:52Zahraničné

Grécko bude naďalej vo zvýšenej miere strážiť hranicu s Tureckom a zamedzovať nelegálnemu príchodu migrantov do Európskej únie.

Po Kalifornii hlásia špecifický prípad nákazy koronavírusom aj z Oregonu

Po Kalifornii hlásia špecifický prípad nákazy koronavírusom aj z Oregonu

DNES - 7:16Zahraničné

Americké úrady hlásia v poradí tretí prípad, keď sa novým koronavírusom SARS-CoV-2 nakazila osoba, ktorá necestovala do zahraničia, ani neprišla do styku s chorým na akútne respiračné ochorenie COVID-19.

Koronavírus je podľa Johnsona hlavná priorita vlády

Koronavírus je podľa Johnsona hlavná priorita vlády

DNES - 4:13Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v piatok povedal, že koronavírus je "hlavnou prioritou".

Úrady USA varujú svojich občanov pred cestami do Talianska

Úrady USA varujú svojich občanov pred cestami do Talianska

DNES - 4:11Zahraničné

Spojené štáty v noci na sobotu vystríhali svojich občanov pred cestovaním do Talianska, ktoré je obľúbenou destináciou turistov z USA.