• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.2.2020Meniny má Matej
Bratislava

9 vecí, ktoré sa stanú, ak budete každý deň jesť zázvor

  • 19:55 07.02.2020
  • Bratislava
9 vecí, ktoré sa stanú, ak budete každý deň jesť zázvor

Zázvor dokáže pomôcť pri cukrovke, menštruácii, zápale aj nevoľnosti. Takéto účinky na sebe spozorujete, ak ho začleníte do pravidelnej stravy.

Zázvor využívajú mnohé svetové kuchyne ako dochucovadlo. Už stáročia sa však jeho účinky využívajú aj v ľudovej medicíne na boj proti infekciám a iným ochoreniam. Bylinkári si ho vážia najmä kvôli bohatej zásobe antioxidantov a schopnosti regenerovať bunky organizmu.

Pôvod zázvoru treba hľadať v Číne. Patrí do rodiny ďumbierovitých (zázvor sa tiež nazýva ďumbier), kam radíme aj kardamon, galgán a kurkumu. Pri prírodnej liečbe a v kuchyni sa využíva koreň zázvoru, ktorý rastie pod zemou.

Tieto účinky zázvoru rýchlo zbadáte, ak ho začnete jesť každý deň:

1. Zbaví vás zápalu

Zázvor je protizápalová potravina bohatá na antioxidanty. V tele zabíja voľné radikály, čím prispieva k telesnej rovnováhe a zdraviu.

2. Odstráni nevoľnosť

Jedným z osožných účinkov zázvoru je ten, že si dokáže poradiť s rannou a všeobecnou nevoľnosťou. Ak vás trápi zvracanie, pomôže vám 1,5-gramová dávka zázvoru. Takisto spoľahlivo nahradí lieky pri morskej chorobe. Okrem toho sa nemusíte báť, že po jeho skonzumovaní pocítite vedľajšie účinky.

Zázvor je tiež skvelým pomocníkom pri nevoľnosti u pacientov po operačnom zákroku alebo u pacientov podstupujúcich chemoterapiu.

3. Pomôže s trávením

Zázvor je efektívnym pomocníkom pri zrýchľovaní trávenia a pomáha tiež vyriešiť niektoré tráviace problémy, ako je reflux, zápcha a nafukovanie.

4. Zmierni menštruačné bolesti

Niektoré ženy tvrdia, že im zázvor pri menštruácii pomáha viac ako lieky proti bolesti. Koreň totiž pôsobí aj ako prírodné analgetikum, preto stačí, keď si počas prvých dní menštruácie denne doprajete aspoň 1 gram zázvoru.

5. Chráni pred rakovinou

V zázvore možno nájsť látku gingerol, ktorej účinky preukázateľne pôsobia ako prevencia pred rakovinou. Konzumovanie 2 gramov zázvoru denne pomáha chrániť pred rakovinou hrubého čreva a vo viacerých štúdiách sa potvrdilo, že zázvor tiež chráni pred rakovinou pankreasu, prsníka a vaječníka. Jedným z hlavných spúšťačov rakoviny je zápal, proti ktorému zázvor účinne bojuje.

6. Posilní imunitu

Zázvor sa hodí užívať najmä (ale nielen) počas chrípkovej sezóny. Pôsobí totiž antibakteriálne a tiež celkovo posilňuje imunitu, čím prispieva k zdraviu.

7. Ochráni pred Alzheimerom

Koreň zázvoru posilňuje kognitívnu funkciu mozgu a podporuje pamäť u žien v strednom veku. Zázvor okrem toho zabraňuje poklesu kognitívnych funkcií súvisiacemu s vekom. Ako už bolo spomenuté, bojuje tiež proti zápalu, ktorý takisto patrí medzi spúšťače Alzheimerovej choroby.

8. Zníži cholesterol

Ďalšou zo schopností zázvoru je obmedzenie množstva cukru a cholesterolu v krvi. Obe látky sú zodpovedné za vznik srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky. Značný pokles cholesterolu zbadáte už vtedy, ak začnete každý deň jesť aspoň 3 gramy zázvoru.

9. Uľaví pri osteoartritíde

Osteoartritída je ochorenie, pri ktorom dochádza k degenerácii kĺbov a ich bolesti a stuhnutosti. Pacienti s týmto ochorením, ktorí denne konzumujú zázvor, uvádzajú, že pociťujú menšie bolesti, a teda ani nemusia užívať veľké dávky liekov proti bolesti.

Pri lokálnej bolesti si doma môžete napríklad pripraviť pastu zo sezamového oleja, zázvoru, škorice a mastichy, ktorú aplikujte na boľavé miesto.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, trendingposts.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

DNES - 10:34Zdravie

Liečba cystickej fibrózy je často namáhavá a zdĺhavá. Pacienti sú okrem toho v bežnom živote vystavení množstvu obmedzení.

Narazený palec na nohe: Kedy je zranenie prsta vážne a ako ho liečiť

Narazený palec na nohe: Kedy je zranenie prsta vážne a ako ho liečiť

VČERA - 20:04Zdravie

Narazený prst na nohe môže byť veľmi bolestivý. Ak však bolesť nemizne, môže to značiť vážne zranenie.

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

VČERA - 19:37Zdravie

Prebiotiká dokážu ovplyvnením imunity obmedziť rast rakoviny.

Ženy, ktoré toto dokážu, budú žiť dlhšie

Ženy, ktoré toto dokážu, budú žiť dlhšie

VČERA - 18:23Zdravie

Ide o zjavný znak nižšieho rizika úmrtia na ochorenie srdca, rakovinu a iné príčiny.

Potenie počas noci: Kedy ide o príznak rakoviny?

Potenie počas noci: Kedy ide o príznak rakoviny?

20:16 22.02.2020Zdravie

Jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej liečby rakoviny je spozorovanie skorých príznakov. Jedným z nich je aj potenie. Kedy treba zájsť za doktorom?