• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.2.2020Meniny má Matej
Bratislava

Aký je normálny tep? Podľa nových zistení sa normálna srdcová frekvencia u ľudí veľmi líši

  • 20:28 07.02.2020
  • Bratislava
Aký je normálny tep? Podľa nových zistení sa normálna srdcová frekvencia u ľudí veľmi líši

Pokojová srdcová frekvencia sa môže podľa novej štúdie medzi ľuďmi veľmi líšiť.

Väčšina zdravých ľudí pociťuje malé zmeny tepu v pokoji, ale nová štúdia ukazuje, že normálna pokojová srdcová frekvencia sa môže medzi jednotlivcami líšiť až o neuveriteľných 70 úderov za minútu.

Zistenia spochybňujú konvenčný prístup k meraniu tepu. Lekári zvyčajne kontrolujú pokojový srdcový rytmus pri každej návšteve, ale len aby sa ubezpečili, že spadá do „normálneho“ rozsahu. Nové výsledky namiesto toho naznačujú, že monitorovanie toho, ako pokojová srdcová frekvencia jednotlivca kolísa v priebehu času, môže lekárom povedať viac o pacientovom zdraví, ako porovnanie stavu srdcového rytmu so všeobecnou populáciou.

„Čo je pre vás normálne, môže byť pre niekoho nezvyčajné a môže naznačovať chorobu,“ uviedol spoluautor štúdie Giorgio Quer. Prezeranie údajov o srdcovej frekvencii človeka z dlhodobého hľadiska „sa môže ukázať ako bohatý zdroj informácií“ na vyhodnotenie zdravia, uviedol Quer.

Napríklad niektoré štúdie naznačujú, že zvýšenie pokojovej srdcovej frekvencie môže byť skorým príznakom infekcie. Súčasná štúdia však neskúmala, či zmeny srdcovej frekvencie súviseli so zmenami v zdraví. „Stojí za zváženie, že stúpajúca (pokojová srdcová frekvencia) môže slúžiť ako včasné varovné znamenie fyziologickej zmeny,“ napísali autori v štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise PLOS One.

Je potrebné porovnávať výkyvy, nie celú populáciu

Pokojová srdcová frekvencia sa u ľudí môže značne líšiť. Kým 60 - 70 úderov za minútu sa u zdravých dospelých považuje za normálne, atléti majú často tep hlboko pod touto úrovňou a tehotné ženy ho majú zvyčajne oveľa vyšší, ako je priemer. Srdcová frekvencia pod 65 úderov za minútu a nad 90 za minútu bola podľa predchádzajúceho výskumu spojená s vyšším rizikom kardiovaskulárnych chorôb.

Lekári všeobecne súhlasia s tým, že srdcová frekvencia posudzovaná izolovane a porovnávaná s priemerom „poskytuje veľmi málo užitočných informácií o súčasnom zdraví jednotlivca, pokiaľ nie je mimo očakávaného rozsahu,“ uviedol Quer v štúdii.

Teraz s príchodom smarthodiniek a fitness náramkov je možné sledovať pokojovú srdcovú frekvenciu jednotlivca v priebehu času a prispôsobiť interpretáciu údajov konkrétnemu pacientovi.

Quer a jeho kolegovia testovali túto teóriu analýzou údajov zo smarthodiniek a fitness náramkov, ktoré približne rok nosilo viac ako 92 000 jednotlivcov. Zaznamenali pokojové srdcové frekvencie len 40 úderov za minútu, alebo až 109 úderov za minútu, čo je nečakane široký rozsah. Faktory ako vek, pohlavie, index telesnej hmotnosti (BMI) a priemerná dĺžka spánku predstavovali menej ako 10% zmeny srdcovej frekvencie medzi jednotlivcami.

Ale aj medzi tými, ktorí majú pomerne extrémny tep v pokoji autori zistili, že hodnoty pre každého jednotlivca zriedka kolísali v priebehu roka o viac ako 10 úderov za minútu. Quer dospel k záveru, že aj keď neexistuje „normálna“ srdcová frekvencia, určite existuje normálna pokojová srdcová frekvencia pre každého jednotlivca.

Je však potrebné vykonať viac štúdií, ktoré budú sledovať ľudí po mnoho rokov, než vedci „skutočne pochopia“ hodnotu pokojového srdcového rytmu, dodal Quer.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journals.plos.org, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

DNES - 10:34Zdravie

Liečba cystickej fibrózy je často namáhavá a zdĺhavá. Pacienti sú okrem toho v bežnom živote vystavení množstvu obmedzení.

Narazený palec na nohe: Kedy je zranenie prsta vážne a ako ho liečiť

Narazený palec na nohe: Kedy je zranenie prsta vážne a ako ho liečiť

VČERA - 20:04Zdravie

Narazený prst na nohe môže byť veľmi bolestivý. Ak však bolesť nemizne, môže to značiť vážne zranenie.

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

VČERA - 19:37Zdravie

Prebiotiká dokážu ovplyvnením imunity obmedziť rast rakoviny.

Ženy, ktoré toto dokážu, budú žiť dlhšie

Ženy, ktoré toto dokážu, budú žiť dlhšie

VČERA - 18:23Zdravie

Ide o zjavný znak nižšieho rizika úmrtia na ochorenie srdca, rakovinu a iné príčiny.

Potenie počas noci: Kedy ide o príznak rakoviny?

Potenie počas noci: Kedy ide o príznak rakoviny?

20:16 22.02.2020Zdravie

Jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej liečby rakoviny je spozorovanie skorých príznakov. Jedným z nich je aj potenie. Kedy treba zájsť za doktorom?