• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.2.2020Meniny má Matej
Bratislava

Prečo počítanie kalórií vôbec nie je také presné, ako ste si mysleli

  • 21:01 05.02.2020
  • Bratislava
Prečo počítanie kalórií vôbec nie je také presné, ako ste si mysleli

Váš pohľad na svet kalórií dokážeme zmeniť pomocou obyčajných mandlí. Neveríte?

Počítanie kalórií môže dobre poslúžiť zdravým ľuďom, ktorí si chcú uchovať súčasnú hmotnosť. Platí jednoduché pravidlo: za deň by ste nemali prijať viac, ako ich dokážete spáliť. Všetci sa pritom spoliehame na štítky na potravinách, ktoré okrem kalorických hodnôt mapujú aj výživové zloženie potraviny.

Čo keby sme vám povedali, že čísla v tabuľke výživových údajov na zadnej strane obalu potravín vôbec nie sú také presné, ako ste si mysleli? Za senzačným zistením stoja obyčajné mandle. Jedna porcia mandlí kedysi obsahovala 170 kalórií. Neskôr vyplynulo, že je to vlastne len niečo okolo 130 a dnes je toto číslo ešte menšie.

Potravinárska spoločnosť Kind, ktorá sa špecializuje na výrobu a predaj zdravých sladkostí, nedávno vyhlásila, že znižuje kalorické údaje na svojich výrobkoch aj napriek tomu, že ich zloženie ostáva rovnaké. Spoločnosť sa pritom odvolávala na štúdie, podľa ktorých orechy obsahujú preukázateľne menej stráviteľných kalórií, než bolo dosiaľ známe.

Vďaka americkému vládnemu výskumu, ktorý prebehol pod záštitou producentov orechov, sa zistilo, že metódy na určovanie kalorického obsahu v potravinách sú viac ako sto rokov staré a nepresné. Dodnes používaný systém predpokladal, že gram sacharidu a gram bielkovín má zhodne po 4 kalórie, zatiaľ čo gram tuku by ich mal obsahovať 9. Podľa nových zistení sa ale niektoré kalórie nestrávia, a telo ich hneď vylúči.

„Ak nie sú strávené, ich kalorický obsah možno nie je správny,“ hovorí spoluautor štúdie David Baer. Ten spolu s kolegami zhromaždil 18 dobrovoľníkom, ktorým rozdal jedlá s obsahom surových mandlí a bez nich. Ich úlohou bolo každý deň poskytnúť vzorku moču a stolice, ktoré následne analyzovali.

Hoci o mandliach sa dovtedy tvrdilo, že gram obsahuje 170 stráviteľných kalórií, podľa nových zistení ich malo byť len 130.

Baer nezaháľal ani v roku 2016, keď sa podujal na nový výskum, ktorého cieľom bolo pozrieť sa na spracovanie jedál. Ako zistil, varenie a mletie mandlí pomáha rozložiť ich bunkové steny, čím sa pri trávení uvoľňuje viac kalórií.

Zistilo sa, že napríklad opekané mandle obsahujú viac stráviteľných kalórií ako surové. Po zomletí mandlí na mandľové maslo sa všetky kalórie v orechoch premenili na stráviteľné. Druhá štúdia dokonca zistila, že surové mandle obsahujú menej stráviteľných kalórií, ako tvrdila tá predošlá.

Rozdiel je podľa Baera spôsobený rozdielnym trávením jednotlivých ľudí a prirodzenými rozdielmi v samotných orechoch. „Je nepravdepodobné, že pri každom vykonaní pokusu získate presne tie isté čísla,“ hovorí. Podobné rozdiely sa podarilo preukázať aj pri kešu orechoch.

Napriek tomu, čo sa Baerovi podarilo zistiť, je vedec presvedčený o tom, že kalorické počty väčšiny jedál sú pomerne presné. Podľa expertov sú kalorické tabuľky na výživových štítkoch cennou pomocou pre tých, ktorí sa snažia ustrážiť si váhu. Odborníci však zároveň zdôrazňujú, že je ešte dôležitejšie sústrediť sa na celkové stravovanie a nenechať sa znepokojiť malými kalorickými rozdielmi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

DNES - 10:34Zdravie

Liečba cystickej fibrózy je často namáhavá a zdĺhavá. Pacienti sú okrem toho v bežnom živote vystavení množstvu obmedzení.

Narazený palec na nohe: Kedy je zranenie prsta vážne a ako ho liečiť

Narazený palec na nohe: Kedy je zranenie prsta vážne a ako ho liečiť

VČERA - 20:04Zdravie

Narazený prst na nohe môže byť veľmi bolestivý. Ak však bolesť nemizne, môže to značiť vážne zranenie.

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

Dva druhy prebiotík dokážu ovplyvniť rakovinu

VČERA - 19:37Zdravie

Prebiotiká dokážu ovplyvnením imunity obmedziť rast rakoviny.

Ženy, ktoré toto dokážu, budú žiť dlhšie

Ženy, ktoré toto dokážu, budú žiť dlhšie

VČERA - 18:23Zdravie

Ide o zjavný znak nižšieho rizika úmrtia na ochorenie srdca, rakovinu a iné príčiny.

Potenie počas noci: Kedy ide o príznak rakoviny?

Potenie počas noci: Kedy ide o príznak rakoviny?

20:16 22.02.2020Zdravie

Jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej liečby rakoviny je spozorovanie skorých príznakov. Jedným z nich je aj potenie. Kedy treba zájsť za doktorom?