• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 28.2.2020Meniny má Zlatica
Bratislava

Ako rozoznať falošné mince

  • 11:23 24.01.2020
  • Bratislava
Ako rozoznať falošné mince

Podľa Národnej banky Slovenska sa najčastejšie falšujú 50-eurové bankovky. Falzifikáty sa však dajú rozpoznať.

V druhom polroku 2019 bolo na území Slovenskej republiky zadržaných 1309 kusov falzifikátov eurových bankoviek. V porovnaní s prvým polrokom 2019 je ich počet dvojnásobne vyšší. Približne 73 % falzifikátov zadržali priamo v obehu. Najčastejšie sa pritom falšujú 50-eurové bankovky. Informoval o tom hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer.

Bankovky nominálnej hodnoty 50 eur tvorili 42,1 % alebo 551 kusov falzifikátov. Nasledovali 500-eurové bankovky, ktoré predstavovali 18,6-percentný podiel falzifikátov, teda 243 kusov. Falzifikáty bankoviek nominálnej hodnoty 20 eur tvorili 12,3 % alebo 161 kusov.

Kvalita zadržaných falzifikátov je podľa NBS prevažne dobrá. Dajú sa však aj napriek tomu odhaliť i bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť. „Falzifikáty sú od pravých bankoviek ľahko rozpoznateľné použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením,“ poznamenal hovorca.

Okrem bankoviek sa falšujú aj mince. V druhom polroku minulého roka bolo podľa NBS na území Slovenska zadržaných 826 kusov falzifikátov eurových mincí. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote 2 eurá, a to 80,4 % alebo 664 kusov. Všetky boli zadržané v obehu. Sú to väčšinou falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. „Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť,“ dodal Majer.

Ako rozoznať falošné mince

Rozpoznať falošnú mincu je však podľa národnej banky možné napríklad kontrolou razby. Pravé mince majú reliéf mincí zreteľný a ostrý, pričom mincové pole je hladké. Pri falošných minciach je reliéf často neostrý a povrch mince mimo reliéfu býva nerovný, narušený bodkami a linkami. Pomôcť môže aj kontrola hrany. Pravé mince majú na hranách ostré kontúry vrúbkovania. Na hrane 2-eurovej mince je zreteľné a dobre čitateľné písmo alebo číslo a symboly. Text na hrane falošnej mince je vyrazený nekvalitne, často s odlišným typom písma, gramatickými chybami a kontúry vrúbkovania sú neostré.

NBS odporúča skontrolovať aj farebnosť či magnetické vlastnosti. Mince v nominálnej hodnote 1 a 2 eurá majú mierne magnetickú strednú časť a mince sú ľahko priťahované magnetom. Vonkajší prstenec týchto mincí je nemagnetický. Falzifikáty bývajú často bez magnetických vlastností, prípadne sú priťahované magnetom veľmi silno. Centrálna banka súčasne upozornila, že eurové mince 10 centov, 20 centov a 50 centov sú nemagnetické a eurové mince 1 cent, 2 centy a 5 centov sú silne magnetické.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
UNAS tvrdí, že polícia

UNAS tvrdí, že polícia "šikanuje" zástupcov združenia, žiada o nápravu

DNES - 6:03Ekonomické

Stanislav Skala z únie žiada Policajný zbor o nápravu.

Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok do Talianska

Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok do Talianska

VČERA - 16:27Ekonomické

Poštu do Talianska nie je možné doručiť.

Cestovanie na sever Talianska je nateraz rizikové

Cestovanie na sever Talianska je nateraz rizikové

VČERA - 7:50Ekonomické

Slovenské úrady označujú každé cestovanie do talianskych oblastí zasiahnutých koronavírusom za rizikové.

Pellegrini v Moskve: Navrhol som vybudovať spoločné úložisko jadrového odpadu

Pellegrini v Moskve: Navrhol som vybudovať spoločné úložisko jadrového odpadu

18:30 26.02.2020Ekonomické

Dodávky a preprava zemného plynu a taktiež problematika ukladania jadrového odpadu patrili medzi hlavné body stredajšieho rokovania slovenského premiéra Petra Pellegriniho s jeho ruským partnerom.

Moody's: Globálny predaj áut v tomto roku klesne o 2,5 %

Moody's: Globálny predaj áut v tomto roku klesne o 2,5 %

18:13 26.02.2020Ekonomické

Agentúra Moody's zhoršila vyhliadky svetového automobilového trhu. Hlavným dôvodom je epidémia koronavírusu.