• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 28.2.2020Meniny má Zlatica
Bratislava

Temné tajomstvo kamenných mužíkov a prečo by ste ich nikdy nemali stavať

  • 20:17 26.01.2020
  • Heidelberg
Temné tajomstvo kamenných mužíkov a prečo by ste ich nikdy nemali stavať

Malé kôpky skál, ktoré jedna na druhej stoja v pozoruhodnej rovnováhe, zaujmú na potulkách v prírode nejedného dobrodruha. Aké tajomstvo skrývajú?

Kamenných mužíkov môžete nájsť po celom Slovensku aj v zahraničí. Ide o kôpky na seba poukladaných kameňov, ktoré vďaka počiatočnej rovnováhe dokážu v prírode prežiť v rovnakej polohe aj niekoľko rokov.

Kamenní mužíci sa najčastejšie vyskytujú v oblastiach s dostatočnou zásobou kameňov – možno ich nájsť na vrcholoch pohorí, pri plážach, na útesoch a bralách, ale aj na kamenistých rovinách. Napriek tomu, že kamenní mužíci pôsobia nevinne, ukrýva sa za nimi nepríjemné tajomstvo.

Popularita kamenných mužíkov na vzostupe

„Ide o celosvetový fenomén... všade, kde sú skaly, nájdete aj kamenných mužíkov,“ hovorí pre ABC News ekológ Nick Clemann z Inštitútu Arthura Rylaha pre environmentálny výskum v Austrálii. Jedným dychom dodáva: „Ale minulý rok sa začali objavovať v habitate niektorých ohrozených druhov, ktoré pozorujeme. Táto skutočnosť bije na poplach.“

Problém spočíva v samotnom premiestňovaní kameňov. Tým, že kameň, ktorý objavíte v prírode, uložíte na iné miesto, môžete niektorému zvieraťu narušiť prirodzené prostredie.

Mužíci v minulosti dosahovali značné rozmery a stavali sa z čisto praktických dôvodov. Väčšinou sa nimi značila cesta. Súčasné stavanie mužíkov má len jediný účel – estetický, a ten náš zásah do prírody neoprávňuje.

Stavanie mužíkov je podľa Clemanna najväčšou hrozbou pre drobné živočíchy obývajúce pôdu pod kameňmi. „Pod kameňmi žijú zvieratá a akékoľvek narušenie ich prostredia ich môže vyhnať z obývaného miesta.“

Zvieratám nepomôže ani to, keď „ukradnutý“ kameň nahradíte iným. Podľa Clemanna samotné odstránenie pôvodného kameňa môže vyrušiť zvieratá, ktoré sa budú usilovať opustiť nebezpečné miesto.

Ďalekosiahle následky

Problémov so stavaním kamenných mužíkov je viac. Pri odstránení kameňa z pôdy, ktorá bola predtým krytá, dochádza tiež k erózii, čím sa zmenšuje priestor pre rast rastlín.

Ako uvádza spoločnosť Ausable River Association, stavanie mužíkov neohrozuje len suchozemské tvory. „Stavanie kameňov môže mať devastačné následky na citlivé ekosystémy riek a potokov,“ hovoria odborníci.

„Odstraňovanie kameňov z riek narúša dôležitú štruktúru ekosystému rýb a vodných bezstavovcov. Mnohé druhy rýb kladú vajíčka do štrbín medzi skalami. Ich premiestnením dochádza k zmene prúdu, ktorá môže zapríčiniť odplavenie vajíčok alebo zľahčenie prístupu predátorov k nim.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencealert.com, abc.net.au, ausableriver.org, Foto: instagram.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Reportér si pred vysielaním predpovede počasia nechtiac zapol filter

Video: Reportér si pred vysielaním predpovede počasia nechtiac zapol filter

VČERA - 21:55Zaujímavosti

Vďaka tvárovým filtrom na Facebooku sa z reportéra v priamom prenose stal čarodejník aj mačka.

Pre toto by ste nikdy nemali vypúšťať balón do vzduchu

Pre toto by ste nikdy nemali vypúšťať balón do vzduchu

VČERA - 20:50Zaujímavosti

Ak si chcete oslavu alebo inú výnimočnú príležitosť spestriť balónmi, uistite sa o tom, že ich potom nevypustíte do vzduchu. Povieme vám, čo tým riskujete.

Aplikácia WhatsApp nie je až taká bezpečná. Európska komisia odporúča inú aplikáciu

Aplikácia WhatsApp nie je až taká bezpečná. Európska komisia odporúča inú aplikáciu

VČERA - 20:28Zaujímavosti

Európska komisia žiada svojich zamestnancov, aby na osobnú komunikáciu prestali používať aplikáciu WhatsApp.

Ako často kúpať psa? Rôzne rasy majú rôzne požiadavky

Ako často kúpať psa? Rôzne rasy majú rôzne požiadavky

VČERA - 19:18Zaujímavosti

O tom, ako často kúpete svojho psa, by nemalo rozhodovať len to, do akej miery sa von zašpinil. Rozhodujúcu úlohu hrá aj rasa, zdravotný stav a životný štýl.

Video: Aj takto sa v Číne bránia proti koronavírusu

Video: Aj takto sa v Číne bránia proti koronavírusu

22:08 26.02.2020Zaujímavosti

Mimoriadna situácia si na Východe vyžiadala mimoriadne opatrenia.