• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 26.2.2020Meniny má Viktor
Bratislava

Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

  • 18:08 25.01.2020
  • Bratislava
Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

O slepom čreve sa často hovorí, že u človeka neplní žiadnu úlohu a je to len prebytok evolúcie. Drobný orgán sa v skutočnosti podieľa na dôležitých procesoch.

Človek, ako ho poznáme dnes, je výsledkom niekoľko miliónov rokov trvajúcej evolúcie, ktorá nám v tele zanechala aj niektoré „prebytočné“ časti. Z čias, keď naši predkovia žili v korunách stromov, nám ostala kostrč, malá dierka v prednej časti ucha nám zas pripomína živočíšnych predkov so žiabrami.

Mnohí dlho radili slepé črevo k jednej z najzbytočnejších telesných častí, ktoré nám evolúcia zanechala. Ak medzi nich patríte aj vy, výskum zo Stredozápadnej univerzity možno zmení váš pohľad naň.

Slepé črevo sa vyvinulo niekoľkokrát

Keď pred vami zaznie slovo evolúcia, pravdepodobne sa vám v myšlienkach zjaví známy obrázok znázorňujúci vývoj „z opice na človeka“, ktorý vychádza z predpokladu, že organizmy sa vyvíjajú tak, aby boli po čase zložitejšie. To však vždy nie je pravda. Zvieratá pri evolúcii môžu získať nové črty, ale rovnako ich môžu aj stratiť.

Predkom dnešných veľrýb v minulosti napríklad narástli končatiny, vďaka ktorým mohli kráčať po súši. Ich potomkovia sa potom vrátili do oceánov, v ktorých o tieto končatiny prišli. Niektoré prvky sa počas evolúcie vyvíjajú viacnásobne – napríklad oči, krídla a končatiny. Táto skutočnosť napovedá, že vyvíjajúce sa prvky sú pre živočícha užitočné. Ak o niektorý z nich príde, zrejme mu neposkytoval dostatok úžitku.

Na tomto princípe pracovali vedci v štúdii z roku 2017, ktorú zverejnili vo francúzskom vedeckom magazíne Comptes Rendus Palevol. V nej analyzovali vývoj 533 druhov cicavcov v priebehu 11 miliónov rokov a zisťovali, v ktorých prípadoch došlo k vývoju apendixu alebo jeho celkovému zmiznutiu.

Za populárneho predpokladu, že slepé črevo je nám dnes zbytočné, by sa dalo čakať, že sa tento orgán v minulosti vyvinul len niekoľkokrát a u väčšiny druhov celkom vymizol. Opak je však pravdou – apendix sa u skúmaných cicavcov vyvinul 29 až 41-krát, pričom celkom zmizol len v 12 prípadoch. Je teda zrejmé, že dodnes plní nejakú funckiu.

Aká je jeho funkcia a prečo prežijeme aj bez neho?

Najúspešnejšou spomedzi všetkých teórií o funkcii slepého čreva je tá, že podporuje imunitný systém. V mnohých prípadoch nález slepého čreva sprevádza aj nález lymfatického tkaniva, ktoré je jednou z hlavných častí imunitného systému a pomáha rastu zdravých baktérií. Mnohé štúdie podporujú tento fakt tvrdením, že ľudia s vyoperovaným slepým črevom sú náchylnejší na bakteriálne infekcie.

Za slepé črevo sa však platí krutá daň. Jeho zápal ročne postihuje štvrť milióna ľudí na celom svete a neraz ide o život ohrozujúci prípad. Liečba sa štandardne nezaobíde bez vyoperovania orgánu. Na druhej strane treba priznať, že väčšina ľudí sa po operácii nesťažuje na zhoršenú imunitu, čo by mohlo znamenať, že úlohu slepého čreva pri udržiavaní zdravia rýchlo prebral iný orgán.

V minulosti sme vás tiež informovali o tom, že odstránenie slepého čreva môže dokonca pôsobiť pozitívne. Novší výskum z roku 2018 prezrádza, že u ľudí s vyoperovaným apendixom existuje menšia pravdepodobnosť vzniku Parkinsonovej choroby. Možno teda povedať, že slepé črevo má svoje klady a zápory, no rozhodne nie je zbytočné.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, curiosity.com, scientificamerican.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

VČERA - 20:30Zdravie

O stredomorskej strave sa často hovorí ako o najzdravšej. Aké benefity ponúka a ako ju uplatniť pri príprave raňajok, obeda a večere?

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

VČERA - 17:10Zdravie

Vo väčšine európskych krajín má približne polovica obyvateľov nadhmotnosť alebo obezitu a tá zodpovedá za rozvoj 80 percent prípadov diabetes mellitus 2. typu.

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

20:30 24.02.2020Zdravie

Nový koronavírus má schopnosť prežiť na povrchoch aj viac ako týždeň.

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

15:41 24.02.2020Zdravie

Kmeňové bunky sú terapeutickým prísľubom do budúcnosti. Myslí si to chirurg Milan Hric, ktorý sa zaoberá liečbou kmeňovými bunkami.

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

10:34 24.02.2020Zdravie

Liečba cystickej fibrózy je často namáhavá a zdĺhavá. Pacienti sú okrem toho v bežnom živote vystavení množstvu obmedzení.