• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
22°Bratislava

Existujú 4 vzorce starnutia. Ktorý je ten váš?

  • 20:21 16.01.2020
  • Bratislava
Existujú 4 vzorce starnutia. Ktorý je ten váš?

Vedcom sa podarilo lepšie pochopiť, prečo ľudia starnú odlišným spôsobom.

Niektorí ľudia majú aj v 60 rokoch silné srdce, no ich obličky začínajú zlyhávať. Iní môžu mať obličky 30-ročného, ​​ale často trpia na infekcie. Teraz môžu byť vedci o krok bližšie k pochopeniu toho, prečo je proces starnutia u ľudí odlišný.

Dokonca aj u jediného človeka možno pozorovať odlišné rýchlosti starnutia v rôznych tkanivách. Ľudia spadajú do rôznych kategórií v závislosti od toho, ktorý z ich biologických systémov starne najrýchlejšie. Vedci teraz majú nádej, že čoskoro tieto informácie zužitkujú a budú môcť pacientom navrhnúť špeciálne liečebné postupy vyhradené podľa ich typu. K týmto záverom dospela štúdia zverejnená v časopise Nature Medicine.

Aký je váš „vekotyp“?

Výskumný tím v rámci štúdie zaradil 43 ľudí do vekových kategórií alebo „vekotypov“ na základe biologických vzoriek odobratých v priebehu dvoch rokov. Vzorky zahŕňali krv, zápalové látky, mikróby, genetický materiál, proteíny a vedľajšie produkty metabolických procesov. Sledovaním zmien vzoriek v priebehu času tím identifikoval asi 600 tzv. markerov starnutia. Tieto hodnoty predpovedajú funkčnú kapacitu tkaniva a v podstate odhadujú jeho „biologický vek“.

Doteraz tím identifikoval štyri rôzne vekotypy: imunitný, obličkový, pečeňový a metabolický. Niektorí ľudia patria do jednej kategórie, ale iní môžu spĺňať kritériá pre všetky štyri v závislosti od toho, ako ich biologické systémy odolávajú veku.

„Bude to omnoho viac ako len štyri kategórie,“ povedal hlavný autor štúdie Michael Snyder, profesor na lekárskej fakulte Stanford University. Napríklad u jedného účastníka štúdie sa zdalo, že je kardiovaskulárnym typom, čo znamená, že jeho srdcový sval sa opotrebúvaval vo väčšej miere ako iné časti tela. “S ďalším výskumom sa môže objaviť ešte viac vzorcov starnutia,” dodal Snyder.

Objavilo sa niekoľko vzorcov starnutia. Napríklad imunologické typy časom akumulovali viac markerov zápalu, zatiaľ čo metabolické typy mali v krvi viac cukru, čo naznačuje, že ich telá metabolizovali glukózu menej efektívne. Podobne ako pri teste osobnosti, „vekový profil“ starnutia jednotlivca zahŕňal kombináciu zvláštností, ktoré boli zmiešané a porovnávané z rôznych vekových skupín.

Lieky šité na mieru

Snyder a jeho kolegovia plánujú sledovať účastníkov štúdie, aby zistili, ako sa ich profily starnutia časom menia. Chcú sa tiež zamerať na vývoj jednoduchého testu vekotypov, ktorý by sa mohol použiť v lekárskej ordinácii na rýchle vyhodnotenie zdravotného stavu pacienta, a potenciálne mu navrhnúť najlepšie možnosti liečby.

Aj keď súčasné lieky, diéty a cvičebné režimy sa môžu zameriavať na niektoré znaky starnutia, iné markery zatiaľ nie sú úplne pochopené.

Napríklad v priebehu Snyderovej štúdie sa ukazovateľ zlej funkcie obličiek znížil u 12 jedincov, pričom 8 z nich užívalo statíny. Marker, odpadový produkt nazývaný kreatinín, sa hromadí v krvi, keď sa svalové tkanivo prirodzene rozkladá, ale obličky typicky látku filtrujú a vylučujú močom. Hladiny kreatinínu klesli u ôsmich jedincov na statínoch, čo naznačuje, že liek zlepšil funkciu obličiek, hoci nie je jasné, prečo hladiny klesli aj u ďalších štyroch ľudí, poznamenali autori.

Tím tiež zistil, že koncentrácie niekoľkých mikróbov sa vekom menia, ale zatiaľ nevieme, ako to môže ovplyvniť zdravie. Autori tiež zaznamenali rozdiely v tom, ako diabetici a preddiabetici starli v porovnaní s ľuďmi citlivými na inzulín. Mnohé štúdie naznačujú, že inzulín hrá hlavnú úlohu pri starnutí v celej živočíšnej ríši, ale na objasnenie jeho presného vplyvu na starnutie človeka je potrebný ďalší výskum.

„Keď zhromaždíme omnoho viac informácií, budeme môcť lepšie sledovať, ako ľudia starnú, a aké zásahy, ktoré urobili, skutočne zmierňujú ich starnutie,“ povedal Snyder.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, ncbi.nlm.nih.gov, tandfonline.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

DNES - 17:04Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

VČERA - 20:13Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

VČERA - 19:34Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.

Nízkotučná verzus vysokotučná strava: Ktorá z nich je účinnejšia pri chudnutí?

Nízkotučná verzus vysokotučná strava: Ktorá z nich je účinnejšia pri chudnutí?

19:36 11.07.2020Zdravie

Výskum ukázal, či obmedzenie tukov skutočne pomáha pri chudnutí.