• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
22°Bratislava

Ministerstvo práce si prenajalo priestory, organizácie sa tam nechcú sťahovať

  • 15:45 16.01.2020
  • Bratislava
Ministerstvo práce si prenajalo priestory, organizácie sa tam nechcú sťahovať

Riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže povedala, že cena za prenájom, ktorú by platili v nových priestoroch, je niekoľkonásobne vyššia než tá, ktorú platia v súčasnosti.

Ministerstvo práce vedené Jánom Richterom (Smer-SD) ešte vlani v septembri podpísalo zmluvu na prenájom priestorov na Špitálskej ulici v Bratislave, teda v blízkosti svojho sídla. Podľa zmluvy má mesačne platiť viac ako 25.000 eur, pričom zmluva je uzatvorená na 66 mesiacov. Celkovo tak štát pošle súkromníkovi viac ako 1,5 milióna eur. Poukázal na to vo štvrtok portál aktuality.sk.

Potreba zabezpečenia ďalších priestorov vznikla z dôvodu pribúdajúceho počtu zamestnancov v rámci celého rezortu,“ vysvetlil rezort. Aktuálne sa ministerstvo podľa portálu snaží do týchto priestorov dostať dve organizácie, ktoré pod neho spadajú – Inštitút pre výskum práce a rodiny a Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Tie s tým však nesúhlasia a návrh rezortu zatiaľ neprijali.

Inštitútu boli priestory ponúknuté z dôvodu, že dlhodobo eviduje potrebu rozšírenia priestorov pre svojich zamestnancov, ale najmä z dôvodu, že inštitút nemá v správe žiadne priestory a v súčasnosti užíva priestory v budove Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, a to na základe zmluvy o výpožičke,“ vysvetlilo ministerstvo.

Riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Cisárová pre aktuality.sk povedala, že cena za prenájom, ktorú by platili v nových priestoroch, je niekoľkonásobne vyššia než tá, ktorú platia v súčasnosti. Podľa zverejnenej zmluvy dnes dávajú za prenájom približne 1500 eur mesačne.

Podobne reagovala aj riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Silvia Porubänová. Tá ministerstvu oznámila, že s návrhom zmluvy, ako aj samotným sťahovaním zásadne nesúhlasí. "Dôvody neakceptovateľnosti vyplývajú jednak z charakteru ponúkaných priestorov, jednak z predložených zmluvných podmienok (náklady na prenájom a služby),“ argumentuje. Po novom by totiž mali platiť šesťnásobok doterajšej sumy. Porubänová upozornila aj na to, že nejde o bezbariérové priestory.

Rozhodujúcim faktorom výberu priestorov nebola podľa ministerstva cena, ale blízkosť k sídlu rezortu. Výhodnosť zmluvy bola až na ďalšom mieste. Podľa smernice EÚ si mohli pri prenájme nehnuteľností uplatniť výnimku. Ministerstvo vďaka tomu nepostupovalo podľa zákona o verejnom obstarávaní, ktorý v takýchto prípadoch prikazuje vypísať riadne výberové konanie, upozornili aktuality.sk.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Heger: Fico je nebezpečný populista a jeho znalosti o ekonomike boli vždy mizerné

Heger: Fico je nebezpečný populista a jeho znalosti o ekonomike boli vždy mizerné

DNES - 18:21Ekonomické

Podľa Hegera ich na zrušenie bankového odvodu niekoľkokrát vyzývala NBS.

EÚ schválila Slovensku štátnu pomoc pre testovacie projekty súvisiace s COVID-19

EÚ schválila Slovensku štátnu pomoc pre testovacie projekty súvisiace s COVID-19

DNES - 12:53Ekonomické

Európska komisia oznámila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci v hodnote 80 miliónov eur na podporu výskumnej, vývojovej a testovacej infraštruktúry pre výrobky súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.

Africký mor ošípaných identifikovali v chove na Slovensku

Africký mor ošípaných identifikovali v chove na Slovensku

DNES - 12:30Ekonomické

Po 11 mesiacoch potvrdili ďalší prípad afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove na Slovensku, ohnisko nákazy je v obci Čierna v okrese Trebišov. Informuje o tom Štátna veterinárna a potravinová správa.

Od nedele sa bude lietať z Bratislavy priamo do Splitu

Od nedele sa bude lietať z Bratislavy priamo do Splitu

DNES - 12:13Ekonomické

Pravidelná linka do tejto destinácie bude z Letiska M. R. Štefánika lietať prvýkrát po ôsmich rokoch.

Rezort dopravy a výstavby pripravuje zákony na podporu nájomného bývania

Rezort dopravy a výstavby pripravuje zákony na podporu nájomného bývania

DNES - 11:19Ekonomické

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR pripravuje viacero zákonov na podporu nájomného bývania. Vyplýva to z predbežných informácií na portáli slov-lex.sk.