• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
24°Bratislava

SaS: Rakúska vláda chce zastaviť dostavbu Mochoviec, treba s nimi diskutovať

  • 15:18 16.01.2020
  • Bratislava
SaS: Rakúska vláda chce zastaviť dostavbu Mochoviec, treba s nimi diskutovať

SaS vyčíta vláde, že sa o dostavbu Mochoviec málo zaujímala, čo malo podľa neho za následok opakované posúvanie termínov a predražovanie stavby.

Nová rakúska vláda má vo svojom programovom vyhlásení bod, podľa ktorého bude bojovať proti uvedeniu nových reaktorov v elektrárni Mochovce (EMO) do prevádzky. Poslanec Národnej rady SR a podpredseda opozičnej strany SaS Karol Galek na štvrtkovom brífingu za tento postoj obvinil slovenskú vládu. Tá podľa neho otázku Mochoviec ignorovala a Rakúšania údajne nemali na diskusiu žiadneho relevantného partnera.

Na novú rakúsku koaličnú dohodu doteraz z vlády nikto ani len nereagoval. Absolútne ju nechali bez komentára, strčili hlavu do piesku a čierneho Petra s menom Mochovce jednoducho posunuli absolútne nezodpovedne na ďalšiu vládu,“ povedal Galek. Opozičný poslanec vyčítal vláde, že sa o dostavbu Mochoviec málo zaujímala, čo malo podľa neho za následok opakované posúvanie termínov a predražovanie stavby. Slovenská republika drží v akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne, ktoré dostavbu realizujú, 34-percentný balík akcií.

SaS podporuje dostavbu Mochoviec, no zároveň žiada vyvodenie trestnoprávnej a majetkoprávnej zodpovednosti za predlžovanie a predražovanie výstavby elektrárne. Jej dostavbu pri zachovaní všetkých bezpečnostných a environmentálnych predpisov chce strana podľa Galeka obhajovať aj pred novou rakúskou vládou. „Na oplátku rakúskej vláde vieme garantovať aj po skúsenostiach s Mochovcami, že na Slovensku sa žiadne ďalšie elektrárne stavať nebudú,“ dodal Galek.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na štvrtkovej spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí predsedov vlád krajín V4 so staronovým rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom šéfa rakúskeho kabinetu a rakúskych občanov uistil, že dostavba jadrovej elektrárne Mochovce prebieha v zmysle všetkých predpisov, a že je v maximálnej miere zvyšovaná bezpečnosť celého atómového zariadenia.

Slovenská republika bude pokračovať v dobudovaní tohto zdroja, pretože Slovensko si chce splniť svoj záväzok a do roku 2050 mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku,“ uviedol Pellegrini s tým, že jadrová energia pre Slovensko hrá dôležitú úlohu. So stanoviskom premiéra sa stotožnilo aj Ministerstvo hospodárstva SR.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SPF chce zvýšiť nájom za pôdu, SPPK návrh kritizuje, Mičovský ho obhajuje

SPF chce zvýšiť nájom za pôdu, SPPK návrh kritizuje, Mičovský ho obhajuje

DNES - 11:52Ekonomické

Agrominister Ján Mičovský (OĽaNO) návrh SPF zvýšiť nájomné obhajuje potrebou urobiť v správe štátneho majetku poriadok, ktorý predchádzajúce vlády zanedbali.

Vláda predstavila zmeny pri 13. dôchodkoch

Vláda predstavila zmeny pri 13. dôchodkoch

DNES - 11:51Ekonomické

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí. Trinásty dôchodok majú dostať seniori v tomto roku, na tom sa nič nemení.

Premiér: V doterajších rokovaniach o eurofondoch sme boli úspešní

Premiér: V doterajších rokovaniach o eurofondoch sme boli úspešní

DNES - 10:56Ekonomické

Aká bude konečná dohoda o sedemročnom finančnom rámci, ale aj o rozdelení 750 miliárd eur z fondu obnovy, zatiaľ nie jasné, povedal premiér Igor Matovič v stredu po skončení rokovania Výboru pre Európske záležitosti.

MHD zadarmo aj 13. dôchodky: Vláda predstavila balíček sociálnych opatrení

MHD zadarmo aj 13. dôchodky: Vláda predstavila balíček sociálnych opatrení

DNES - 10:35Ekonomické

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) povedal, že vláda si týmto spôsobom plní svoje sľuby a sociálna pomoc podľa neho musí byť adresná.

Poslanci okolo Pellegriniho žiadajú rast minimálnej mzdy a 13. dôchodky

Poslanci okolo Pellegriniho žiadajú rast minimálnej mzdy a 13. dôchodky

VČERA - 15:16Ekonomické

Odídenci z opozičnej strany Smer-SD okolo Petra Pellegriniho (nezaradený) vyzývajú súčasnú vládu, aby nemenila vzorec pri minimálnej mzde, ak sa na jej výške nedohodnú sociálni partneri.