• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 26.2.2020Meniny má Viktor
Bratislava

Pili orechy: Trend budúcnosti, ktorý vám ozdraví srdce

  • 21:44 16.01.2020
  • Bratislava
Pili orechy: Trend budúcnosti, ktorý vám ozdraví srdce

Pili orechy dnes v našich končinách ešte nie sú veľmi známe, no často tvoria zložku vegánskych potravín. Prečo sa o nich oplatí hovoriť už teraz?

Tí z nás, ktorí obľubujú vegánsku stravu, si už mohli všimnúť, že mnohé vegánske potraviny na obale uvádzajú ako hlavnú zložku bielkovín orechy. Hovoríme napríklad o mandľovom mlieku, kokosovom mlieku aj niektorých druhoch jogurtov.

Niektoré obchodné značky využívajú ako náhradu kravského mlieka pili orechy. Viete, čo všetko sa v týchto drobných pokladoch nachádza?

Pili orechy pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, Papui Novej Guinei a severnej Austrálie, pričom väčšina z tých, ktoré dostať kúpiť v obchodoch, bola vypestovaná na filipínskych plantážach. Pili orechy majú slzovitý tvar a rastú na vysokých stromoch, ktorým sa darí vo vulkanickej pôde. Sú nabité vitamínmi a minerálmi a majú vynikajúcu chuť.

Pili orechy obsahujú vysoké množstvo monosaturovaného tuku, ktorý je prospešný pre zdravie srdca (28 gramov orechov obsahuje asi 13 gramov prospešných tukov). Ich chuť je jemná a bohatá a pripomína chuť zmesi slnečnicových semiačok, mandlí a makadamiových orechov.

Pili orechy nie sú bohaté len na monosaturované tuky. Skrývajú tiež množstvo antioxidantov, vitamínu E a kyseliny olejovej. 28 gramov pili orechov tiež obsahuje 85 miligramov horčíka, čo predstavuje zhruba 20 percent dennej odporúčanej dávky pre dospelých.

Ako orechy využiť a prečo ich v obchodoch nevídať častejšie?

Nespracované pili orechy sa využívajú pri výrobe preháňadiel. Sladký olej z nich sa naopak pridáva do sladkostí a pečené orechy sa v niektorých prípadoch pridávajú do čokolády.

Jedným z dôvodov, prečo sa k pili orechom nie je také ľahké dostať, je náročnosť ich kultivácie. Jednému pili stromu trvá 5 až 6 rokov, kým prinesie prvé ovocie. Zber orechov sa pritom uskutočňuje len od mája do októbra.

Pili orechy tiež majú tvrdé škrupiny, s ktorými si často nevedia poradiť ani stroje, takže sa najčastejšie lúskajú ručne.

O popularizáciu pili orechov sa v roku 2019 postaral podnikateľ Jason Thomas, ktorý v televíznej šou Shark Tank opísal, ako sa s orechmi prvýkrát zoznámil pri kitesurfingu na Filipínach a hneď sa do nich zamiloval.

Je možné, že pili orechy sa čoskoro stanú novými acai bobuľami alebo kelom, ktoré v minulosti tiež zažili svojich 5 minút slávy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, howstuffworks.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

VČERA - 20:30Zdravie

O stredomorskej strave sa často hovorí ako o najzdravšej. Aké benefity ponúka a ako ju uplatniť pri príprave raňajok, obeda a večere?

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

VČERA - 17:10Zdravie

Vo väčšine európskych krajín má približne polovica obyvateľov nadhmotnosť alebo obezitu a tá zodpovedá za rozvoj 80 percent prípadov diabetes mellitus 2. typu.

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

20:30 24.02.2020Zdravie

Nový koronavírus má schopnosť prežiť na povrchoch aj viac ako týždeň.

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

15:41 24.02.2020Zdravie

Kmeňové bunky sú terapeutickým prísľubom do budúcnosti. Myslí si to chirurg Milan Hric, ktorý sa zaoberá liečbou kmeňovými bunkami.

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

10:34 24.02.2020Zdravie

Liečba cystickej fibrózy je často namáhavá a zdĺhavá. Pacienti sú okrem toho v bežnom živote vystavení množstvu obmedzení.