• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 26.2.2020Meniny má Viktor
Bratislava

Tieto bežné jedlá dokážu skrotiť mikrobiálnu džungľu vo vašich črevách

  • 20:52 16.01.2020
  • Bratislava
Tieto bežné jedlá dokážu skrotiť mikrobiálnu džungľu vo vašich črevách

Tieto potraviny skutočne môžu fungovať ako lieky.

Vedci na Štátnej univerzite v San Diegu našli nový spôsob, ako využiť potraviny ako lieky. Konkrétne sa sa pozreli na to, ako môžu potraviny dostať pod kontrolu škodlivé mikróby v črevách a dosiahnuť rovnováhu podporovaním rastu prospešných baktérií.

Je známe, že niektoré potraviny, ktoré jeme, ovplyvňujú našu črevnú mikrobiotu. Nový výskum ukazuje, že to robia spustením produkcie bakteriofágu - vírusov, ktoré infikujú a replikujú sa vo vnútri baktérií. Zlúčeniny v týchto potravinách majú antimikrobiálny účinok, ktorý spôsobuje replikáciu fága.

Vedci vo výskume najprv zistili, ktoré potraviny sú antimikrobiálne, potom ich analyzovali a následne urobili užší výber. Pri skúmaní rastových kriviek baktérií zistili, že zatiaľ čo sa baktérie časom množia, eventuálne sa ich počet stabilizuje. Ak sú však aktivované fágy, potom sa bakteriálny rast celkom zastaví a ich počet sa dramaticky zníži, až kým nezmiznú.

Výskumníci testovali viaceré potraviny s antimikrobiálnymi účinkami, medzi ktoré patrí med, sladké drievko, stévia, aspartám, pálivá omáčka, bylinky ako oregano, korenie ako škorica a klinček, rebarbora, uva ursi (Medvedica lekárska), a neemový extrakt (Zederach indický).

Testovali tiež zubnú pastu, pretože je známe, že obsahuje antimikrobiálne zlúčeniny. Z nich med, stévia, aspartám, neem a uva ursi mali najväčší vplyv na spustenie produkcie fágu. Ako uviedol molekulárny biológ Lance Boling:

„Mikrobióm sa skladá zo stoviek rôznych baktérií a fágov. V skutočnosti by sme mohli zápasiť s určitými stavmi úpravou potravín, ktoré konzumujeme, čo bude mať vplyv na mikrobiálnu rozmanitosť, ktorá zasa ovplyvní zdravie a choroby. Zistili sme tiež, že niektoré potraviny pôsobili ako inhibítory fágov a mohli byť použité na kontrolu patogénnych vírusov."

Na snímke uva ursi alebo Medvedica lekárska, Foto: Sigur/Shutterstock.com

Náš črevný mikrobiom môže ovplyvniť kognitívne schopnosti, metabolizmus, nárast alebo stratu hmotnosti, náladu a dokonca spôsobiť depresiu. Môže tiež spôsobiť zápal, ktorý by mohol viesť k rakovine, cukrovke, Crohnovej chorobe a syndrómu dráždivého čreva.

Pri starostlivej analýze a plánovaní by sa jedlo mohlo použiť ako liek na odstránenie nerovnováhy. Ako dodáva mikrobiálny ekológ Forest Rohwer:

„To dokazuje, že by sme mohli upraviť ľudský črevný mikrobiom bežnými výživovými zložkami. Schopnosť ničiť konkrétne baktérie bez toho, aby ovplyvnili ostatné, robí tieto zlúčeniny veľmi zaujímavými.“

Vedci odporúčajú, aby sa potraviny ďalej študovali, aby sa objasnili všetky molekulárne mechanizmy. Aj keď je dôležitosť fágov a skutočnosť, že sú najplodnejšou biologickou entitou v biosfére, dobre známa, vieme len veľmi málo o spúšťačoch, ktoré spôsobujú, že baktérie produkujú fágy a uvoľňujú ich do životného prostredia. Vysvetlenie týchto mechanizmov pomôže ďalej pochopiť, ako baktérie a fágy formujú ekosystémy, ktoré obývajú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, sdsu.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

VČERA - 20:30Zdravie

O stredomorskej strave sa často hovorí ako o najzdravšej. Aké benefity ponúka a ako ju uplatniť pri príprave raňajok, obeda a večere?

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

VČERA - 17:10Zdravie

Vo väčšine európskych krajín má približne polovica obyvateľov nadhmotnosť alebo obezitu a tá zodpovedá za rozvoj 80 percent prípadov diabetes mellitus 2. typu.

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

20:30 24.02.2020Zdravie

Nový koronavírus má schopnosť prežiť na povrchoch aj viac ako týždeň.

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

15:41 24.02.2020Zdravie

Kmeňové bunky sú terapeutickým prísľubom do budúcnosti. Myslí si to chirurg Milan Hric, ktorý sa zaoberá liečbou kmeňovými bunkami.

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

10:34 24.02.2020Zdravie

Liečba cystickej fibrózy je často namáhavá a zdĺhavá. Pacienti sú okrem toho v bežnom živote vystavení množstvu obmedzení.