• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.1.2020Meniny má Bohuš
-1°Bratislava

Strana Za ľudí tvrdí, že hľadanie šéfa ÚDZS je maskovaním záchrankového tendra

  • 16:34 14.01.2020
  • Bratislava
Strana Za ľudí tvrdí, že hľadanie šéfa ÚDZS je maskovaním záchrankového tendra

Mimoparlamentná strana Za ľudí tvrdí, že vyhlásenie výberového konania na post predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) je len maskovaním tendra na licencie pre záchranky. Navrhuje aj nový systém výberu šéfa úradu. Hľadať nového predsedu ÚDZS sa rozhodol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je poverený vedením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Rezort tvrdenia o maskovaní tendra na záchranky rezolútne odmieta.

Už niekoľko mesiacov s napätím očakávame, či zastupujúci predseda ÚDZS Ján Kohútik preverí a zruší nezákonný tender na záchrannú zdravotnú službu. Je pár týždňov do volieb a nový výber predsedu úradu má zamaskovať zbabraný tender v hodnote 800 miliónov eur,“ povedala Andrea Letanovská z mimoparlamentnej strany Za ľudí.

Strana tvrdí, že je nutné úrad od základu zmeniť a vniesť doň nezávislé a kompetentné riadenie. Navrhuje preto, aby kandidátov predkladali odborné a stavovské organizácie, analytické útvary či pacientske organizácie. Následne by sa malo realizovať verejné vypočutie kandidátov pred odbornou komisiou. Tá by odporučila troch kandidátov prezidentke SR, ktorá by jedného vymenovala.

MZ SR v súvislosti s výberom nového šéfa ÚDZS tvrdí, že Pellegrini sa pre vyhlásenie verejnej výzvy na obsadenie tejto pozície rozhodol práve preto, aby bol proces verejný a maximálne transparentný. „Pozícia hlavy ÚDZS je dôležitou funkciou, inštitúcia zastrešuje mnohé dôležité činnosti v sektore zdravotníctva. Doteraz bol proces nastavený tak, že minister zdravotníctva navrhol vláde osobu na uvedenú pozíciu a vláda sa týmto návrhom následne zaoberala. Aktuálne nastala zmena, ktorá znamená krok vpred v transparentnosti celého procesu a verejnosť bude mať možnosť sledovať proces výberu na pozíciu predsedu ÚDZS,“ uviedla pre TASR hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Poznamenala, že pri udeľovaní licencií sa postupovalo v zmysle platnej legislatívy a na základe medializovaných informácií v súvislosti s výberovým konaním na záchranky konal rezort okamžite. Pripomenula, že MZ SR iniciovalo v rámci svojej pôsobnosti konkrétne právne kroky a podalo podanie na prešetrenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Zopakovala, že podľa právneho výkladu MZ SR zrušenie tendra nie je možné a ministerstvo nedisponuje zákonnou pôsobnosťou zrušiť predmetné výberové konanie. „Jednotlivé subjekty, ktoré prezentujú svoje právne názory dávajú len všeobecné vyhlásenia,“ doplnila Eliášová.

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová pre TASR potvrdila, že ÚŠP v tejto veci nekoná. „Na ÚŠP GP SR bolo doručené podanie z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na zaujatie stanoviska k tejto veci. Po naštudovaní veci prokurátor dospel k predbežnému záveru, že vzhľadom na dovtedy uvádzané skutočnosti v predloženom podaní ÚŠP GP SR nie je vecne príslušný na vybavenie veci. Z tohto dôvodu 3. decembra 2019 spätne odstúpil na NAKA realizáciu veci v zmysle vlastnej príslušnosti,“ uviedla.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Studený front prinesie na Slovensko vo väčšine snehové zrážky

Studený front prinesie na Slovensko vo väčšine snehové zrážky

VČERA - 18:27Domáce

Nad Slovensko postúpi v utorok (28. 1.) studený front a prinesie zrážky. Tie by mali byť väčšinou vo forme snehu. Prinesie aj ochladenie na horách.

V Žiline otvorili honorárny konzulát Ruskej federácie

V Žiline otvorili honorárny konzulát Ruskej federácie

VČERA - 17:20Domáce

Honorárny konzulát Ruskej federácie otvorili v piatok (24. 1.) v Žiline.

Koronavírus nebol na Slovensku potvrdený

Koronavírus nebol na Slovensku potvrdený

VČERA - 15:30Domáce

Koronavírus na Slovensku v nedeľu nebol potvrdený. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR situáciu veľmi pedantne monitoruje.

Čaputová: Ak voľby vyhrá ĽSNS, vstúpim s ňou do rokovaní

Čaputová: Ak voľby vyhrá ĽSNS, vstúpim s ňou do rokovaní

VČERA - 15:05Domáce

Ak ĽSNS vyhrá tohtoročné parlamentné voľby, prezidentka Zuzana Čaputová vstúpi s touto stranou do rokovaní.

Čaputová: Érsek by mohol byť poverený viesť do volieb MŽP

Čaputová: Érsek by mohol byť poverený viesť do volieb MŽP

VČERA - 14:15Domáce

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) je možným kandidátom na to, aby do volieb viedol Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.