• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.1.2020Meniny má Gejza
-1°Bratislava

Ako v skutočnosti pôsobí horká dyňa na rakovinu

  • 21:21 16.01.2020
  • Bratislava
Ako v skutočnosti pôsobí horká dyňa na rakovinu

Doplnky stravy s extraktom z horkej dyne získavajú na popularite. Dokážu však ovplyvniť riziko rakoviny?

Horká dyňa alebo tiež označovaná ako horká uhorka, je rastlina pochádzajúca z juhoindického štátu Kerala. Táto rastlina je príbuzná uhorke aj cukete a tradične pomáha liečiť veľa zdravotných problémov. Postupne si získava na popularite ako prírodný prostriedok proti cukrovke. No mohla by byť táto zelenina účinná aj v boji proti rakovine?

Ratna Rayová z Univerzity Saint Louis v Missouri a jej kolegovia sa rozhodli preskúmať účinky horkej dyne a dospeli k zaujímavým záverom. Pri pokusoch na myšiach sa extrakt z tejto rastliny ukázal ako účinný pri prevencii rastu a šírenia rakovinových nádorov.

Vedci informujú o svojich zisteniach v štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Cell Communication and Signaling. V predbežnej štúdii sa rozhodli otestovať výťažok z horkej dyne na rôznych typoch rakovinových buniek, vrátane rakovinových buniek prsníka, prostaty a rakoviny hlavy a krku.

Extrakt z horkej dyne zabraňuje šíreniu rakoviny

Laboratórne testy ukázali, že extrakt zastavil replikáciu týchto buniek, čo naznačuje, že by mohol byť účinný pri prevencii šírenia rakoviny. Pri ďalších experimentoch s použitím myšacích modelov vedci zistili, že rastlinný extrakt je schopný znížiť výskyt rakoviny jazyka.

Vo svojej novej štúdii sa tím vedcov pokúsil zistiť, vďaka čomu dokáže horká dyňa bojovať proti rakovinovými bunkami. Na myšiach skúmali mechanizmus, ktorým extrakt horkého melónu interagoval s nádormi rakoviny úst a jazyka.

Zistili, že extrakt interagoval s molekulami, ktoré umožňujú glukóze (jednoduchý cukor) a tuku cestovať po tele a tak kŕmia rakovinové bunky. Narušením týchto dráh extrakt horkého melónu v podstate zastavil rast rakovinových nádorov a dokonca to viedlo k smrti niektorých rakovinových buniek.

„Všetky štúdie na zvieracích modeloch, ktoré sme uskutočnili, nám dávajú podobné výsledky, približne 50-percentné zníženie rastu nádorov,“ uviedla Rayová.

Foto: grafvision/Shutterstock.com

Zatiaľ nie je jasné, či by sa dal podobný účinok pozorovať u ľudí, no Rayová a jej tím majú teraz v pláne to bližšie preskúmať.

„Naším ďalším krokom je vykonanie pilotnej štúdie u ľudí s rakovinou s cieľom zistiť, či má horká dyňa klinické prínosy a či je ďalšou sľubnou terapiou v porovnaní so súčasnou liečbou,“ poznamenáva.

Rayová je presvedčená, že ak už nič iné, tak je horká dyňa aspoň zdravou súčasťou stravy. „Niektorí ľudia si každý deň dajú jablko, ja by som si dala horkú dyňu. Mám rada jej chuť,“ hovorí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, cancerpreventionresearch.aacrjournals.org, biosignaling.biomedcentr
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

DNES - 18:08Zdravie

O slepom čreve sa často hovorí, že u človeka neplní žiadnu úlohu a je to len prebytok evolúcie. Drobný orgán sa v skutočnosti podieľa na dôležitých procesoch.

Táto emócia najčastejšie poháňa závislosti

Táto emócia najčastejšie poháňa závislosti

VČERA - 20:08Zdravie

Za návykové správanie nie sú zodpovedné všetky negatívne emócie.

Tieto dve chemikálie znižujú IQ, nachádzajú sa v každodenných predmetoch

Tieto dve chemikálie znižujú IQ, nachádzajú sa v každodenných predmetoch

20:48 23.01.2020Zdravie

Bežné chemikálie, ktoré nájdeme v domácnosti, môžu znižovať inteligenciu detí.

Fibromyalgia: Prekvapivé príznaky, o ktorých ste ešte nepočuli

Fibromyalgia: Prekvapivé príznaky, o ktorých ste ešte nepočuli

20:14 23.01.2020Zdravie

Fibromyalgia je zriedkavé ochorenie, ktoré aj lekári neraz mylne označia za odlišnú komplikáciu. Ako sa prejavuje a ktoré sú jeho menej časté príznaky?

7 skrytých znamení, že s dieťaťom treba zájsť k lekárovi

7 skrytých znamení, že s dieťaťom treba zájsť k lekárovi

19:10 23.01.2020Zdravie

Ak sa u dieťaťa začne prejavovať niektorý z týchto príznakov, nenechajte veci na náhodu a vezmite ho radšej k lekárovi.