• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.1.2020Meniny má Gejza
-1°Bratislava

Chovatelia by pre vtáčiu chrípku mali zaviesť preventívne opatrenia

  • 16:38 13.01.2020
  • Bratislava
Chovatelia by pre vtáčiu chrípku mali zaviesť preventívne opatrenia

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vyzýva chovateľov hydiny k obozretnosti a upozorňuje ich na potrebu zavedenia preventívnych opatrení.

Chovu, v ktorom sa vtáčia chrípka vyskytne, budú nariadené veterinárne opatrenia na usmrtenie a zneškodnenie všetkej hydiny. Uviedla to na brífingu šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS), za účasti Jozefa Bíreša, ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR, v súvislosti s výskytom nákazy diagnostikovanej minulý týždeň v drobnochove hydiny v obci Zbehy, v okrese Nitra.

Rovnako, ako tomu bolo v prípade afrického moru ošípaných, aj vtáčia chrípka bola znova diagnostikovaná u drobnochovateľa. Je preto nevyhnutné, aby chovatelia zaviedli preventívne opatrenia a boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní. Najväčšie riziko je však tam, kde domáca hydina môže prísť do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Vzhľadom na ročné obdobie a klimatické zmeny je riziko prenosu vtáčej chrípky najvyššie z iných krajín, prostredníctvom sťahovavých vtákov,“ priblížila Matečná.

Podľa agrorezortu je mimoriadne dôležité zabrániť kontaktu voľne žijúcich vtákov s chovanou hydinou. Novonakúpenú hydinu je potrebné umiestniť do priestorov, ktoré boli vopred vyčistené a dezinfikované. Hydinu treba kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý dostatočne bráni prilietavaniu voľne žijúcich vtákov a zamedzuje kontakt voľne žijúcich vtákov s krmivom a vodou určenou pre hydinu.

Mimoriadne dôležité je podľa MPRV bezodkladné oznámiť príslušnému orgánu veterinárnej správy, akékoľvek klinické príznaky vtáčej chrípky u hydiny či zákaz chovu hydiny u zamestnancov registrovaných fariem v domových hospodárstvach. U ľudí je dôležité pri nájdení uhynutých vtákov, pričom upozorňujeme, že môže ísť o voľne žijúce vtáctvo, nedotýkať sa kadáveru, správne používať osobné ochranné pomôcky a dodržiavať hygienické návyky.

Veľké chovy máme denne pod kontrolou, preventívne opatrenia v hospodárskych chovoch sú na skvelej úrovní. Ak by sa však nákaza vyskytla v chove hydiny, v zmysle platných predpisov je nevyhnutné nariadiť usmrtenie všetkej hydiny v chove. Uhynutá alebo usmrtená hydina a všetky vajcia musia byť zneškodnené tak, aby sa znížilo riziko šírenia choroby na minimum,“ zdôraznil Bíreš.

Upozornil, že Slovenský republika aktuálne postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, zodpovedajúcemu aktuálnej európskej a slovenskej legislatíve. V rámci plánu sa vykonáva epizootologické šetrenie a nariaďuje preventívne opatrenia. Veterinárna správa v Nitre nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy v ochrannom pásme o polomere 3 kilometre okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 kilometrov okolo ohniska.

Dodal, že nákaza vtáčej chrípky bola minulý týždeň diagnostikovaná u drobnochovateľa hydiny. Chovateľovi v obci Zbehy, okres Nitra, uhynuli tri kusy kury domácej. Výskyt vtáčej chrípky bol v chove hydiny na území SR naposledy zaznamenaný v období decembra 2016 až marca 2017, keď bolo na Slovensku identifikovaných celkom 11 ohnísk nákazy u drobnochovateľov a chovateľov vtákov chovaných v zajatí a 58 pozitívnych prípadov u voľne žijúceho vtáctva. Výskyt u voľne žijúceho vtáctva bol zaznamenaný aj v marci 2018. Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SNS chce stavať diaľnice, znižovať dane a zlepšiť zdravotníctvo

SNS chce stavať diaľnice, znižovať dane a zlepšiť zdravotníctvo

DNES - 14:50Ekonomické

K hlavným prioritám SNS v nasledujúcom volebnom období bude patriť rozvoj cestnej infraštruktúry a výstavba diaľnic, systémové zabezpečenie zdravotníctva a zvýšenie úrovne školstva.

Lunter: Zastavenie dopravy v kraji je nezákonné

Lunter: Zastavenie dopravy v kraji je nezákonné

DNES - 13:01Ekonomické

Stav, v ktorom sa Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v spore o prevádzkovanie prímestských spojov so SAD Zvolen ocitol, je nezákonný.

Lunter vyzval premiéra, aby sa osobne angažoval v spore BBSK so SAD Zvolen

Lunter vyzval premiéra, aby sa osobne angažoval v spore BBSK so SAD Zvolen

DNES - 12:52Ekonomické

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter vyzval v sobotu premiéra Petra Pellegriniho, aby sa osobne zúčastnil na rokovaniach,

Niektoré slovenské domácnosti nedokážu platiť účty za bývanie načas

Niektoré slovenské domácnosti nedokážu platiť účty za bývanie načas

DNES - 12:32Ekonomické

Niektoré slovenské domácnosti (8 %) nedokážu platiť účty za bývanie načas.

Ako si uplatniť daňový bonus pri hypotéke aj úľavu v 3. pilieri

Ako si uplatniť daňový bonus pri hypotéke aj úľavu v 3. pilieri

DNES - 10:06Ekonomické

Začiatok roka prináša so sebou rôzne daňové povinnosti. Ľudia však nemusia dane len platiť, ale môžu získať financie aj späť.