• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.8.2020Meniny má Mojmír
20°Bratislava

Irán odmieta tvrdenie, že zatajoval fakty o zostrelení ukrajinského lietadla

  • 14:38 13.01.2020
  • Teherán
Irán odmieta tvrdenie, že zatajoval fakty o zostrelení ukrajinského lietadla

Irán dôrazne odmietol tvrdenia o tom, že zatajil skutočnosti týkajúce sa zostrelenia ukrajinského dopravného lietadla revolučnými gardami. Pri incidente, ktorý sa odohral minulý týždeň pri Teheráne, zahynulo všetkých 176 osôb na palube.

Vládu obvinili zo zatajovania a klamstva, ale nebolo to tak,“ povedal v pondelok pre novinárov hovorca iránskej vlády Alí Rabií, ktorého slová cituje tlačová agentúra DPA. Podľa neho dostal iránsky prezident Hasan Rúhání detaily o incidente od bezpečnostnej rady až dva dni po havárii. „Tlačové vyhlásenie bolo zverejnené bezprostredne nato,“ oznámil Rabií.

Nazlostení protestujúci po tom, ako iránska vláda v sobotu priznala, že armáda omylom zostrelila boeing leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines smerujúci do Kyjeva, vyšli v sobotu do ulíc metropoly Teherán i ďalších iránskym miest.

Iránske obyvateľstvo odsúdilo zatajenie faktov o nehode zo strany vlády a požaduje odstúpenie činiteľov, ktorí pri tejto tragédii zohrali úlohu. Niektorí sa dožadujú aj rezignácie samotného Rúháního.

Hovorca vyjadril ľútosť nad smrťou pasažierov i stratou dôvery obyvateľstva voči iránskej vláde. Rabií tiež vyhlásil, že zohľadniť treba i momentálne politické napätie.

Zostrelenie ukrajinského lietadla prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako Irán vypálil balistické strely na vojenské základne v Iraku, kde sú situované americké sily. Išlo o odplatu za rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa zabiť vysokopostaveného iránskeho veliteľa Kásema Solejmáného v Bagdade.

Všetky ozbrojené sily boli v stave najvyššej pohotovosti a toto bola príčina tejto tragickej chyby a následného nešťastia,“ uviedol Rabií.

Irán prizval k vyšetrovaniu nehody expertov z Kanady, Francúzska, Ukrajiny a Spojených štátov, dopĺňa tlačová agentúra AFP. Rúháni prisľúbil, že vyšetrovanie bude „dôkladné“.

Šéf teheránskej polície Hosejn Rahímí podľa AFP uviedol, že teheránska polícia dostala príkaz na zachovanie „zdržanlivosti“ pri postupe voči demonštráciám, ktoré vypukli po zostrelení boeingu. „Polícia sa zachovala k ľuďom, ktorí sa v nedeľu zhromaždili, trpezlivo a tolerantne,“ vyhlásil Rahímí.

Videozábery na sociálnych sieťach, zverejnené v nedeľu večer, však zachytávajú výstrely na protestoch na teheránskom Námestí slobody (Mejdáne ázádí). Na videách je vidieť krv na zemi, zranených ľudí, ktorých odťahujú do bezpečia ďalší protestujúci, a pravdepodobne aj príslušníkov bezpečnostných síl bežiacich v rukách so strelnými zbraňami.

Na ďalších záberoch vidieť, ako poriadková polícia bije protestujúcich obuškami a neďaleko stojaci ľudia kričia „Nebite ich!“

Klamú, že naším nepriateľom je Amerika. Náš nepriateľ je priamo tu!“ skandovala ďalšia skupina protestujúcich pred Teheránskou univerzitou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bielorusko sa rozhodlo prepustiť na slobodu tisíce ďalších zadržaných osôb

Bielorusko sa rozhodlo prepustiť na slobodu tisíce ďalších zadržaných osôb

DNES - 6:42Zahraničné

Tisíce osôb zadržaných v Bielorusku počas protestov, ktoré sa začali po nedeľných prezidentských voľbách, mali v priebehu piatkového rána prepustiť na slobodu. Informovala o tom agentúra DPA.

Kanárske ostrovy a Galícia zakazujú fajčenie v snahe znížiť šírenie koronavírusu

Kanárske ostrovy a Galícia zakazujú fajčenie v snahe znížiť šírenie koronavírusu

DNES - 6:41Zahraničné

Kanárske ostrovy a Galícia sú prvými španielskymi autonómnymi regiónmi, ktoré zakázali fajčenie na verejnosti v snahe zabrániť šíreniu nákazy koronavírusom. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP.

Experti OSN vyzvali na nezávislé vyšetrovanie explózie v Bejrúte

Experti OSN vyzvali na nezávislé vyšetrovanie explózie v Bejrúte

DNES - 6:40Zahraničné

Ľudskoprávni experti OSN vo štvrtok vyzvali na okamžité a nezávislé vyšetrovanie ničivého výbuchu v libanonskej metropole Bejrút, informovala o tom agentúra AFP.

Británia zavedie karanténu pre cestujúcich z dvoch krajín

Británia zavedie karanténu pre cestujúcich z dvoch krajín

DNES - 6:37Zahraničné

V uvedených krajinách narastá počet osôb nakazených koronavírusom.

Bieloruský minister vnútra sa ospravedlnil demonštrantom

Bieloruský minister vnútra sa ospravedlnil demonštrantom

DNES - 6:36Zahraničné

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko nariadil preveriť prípady zadržania občanov počas protestných akcií, ktoré v Bielorusku trvajú už piaty deň a ktoré sa začali po nedávnych prezidentských voľbách.