• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
20°Bratislava

Tieto jedlá dokážu zmeniť farbu stolice

  • 20:25 13.01.2020
  • Bratislava
Tieto jedlá dokážu zmeniť farbu stolice

Takto zistíte, či je zmena farby stolice príznakom zdravotného problému alebo len následkom toho, čo ste jedli.

Stalo sa vám niekedy, že ste po vykonaní veľkej potreby našli v toaletnej mise stopy po červenej farbe? Vo väčšine prípadov sa niet čoho báť. Jednoduchým vysvetlením môže byť, že ste predtým jedli cviklu.

Pod zmenu farby stolice sa môže podpísať hneď niekoľko jedál. Je preto dôležité mať na pamäti, že pokiaľ sa u vás neprejavia aj ďalšie nepríjemné príznaky, vaša stolica zmenila farbu pravdepodobne len kvôli tomu, čo ste jedli.

Stolica má bežne hnedú farbu. Tá sa odtieňom líši u každého človeka od svetlohnedej po tmavohnedú, čo ovplyvňuje aj pitný režim, celkový metabolizmus a skonzumovaná strava. Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré jedlá vedia zmeniť farbu stolice.

Cvikla

Foto: TalyaAL/Shutterstock.com

Cvikla dokáže u niektorých ľudí zmeniť farbu stolice na tmavočervenú, čo sa môže javiť ako krv. Tmavočervenú farbu cvikle prepožičiava betakyanín, ktorý sa v tráviacom trakte niektorých ľudí nemusí stráviť dokonale. Je preto možné, že sa vyskytne aj v stolici a moči.

Červená stolica sa môže dostaviť aj niekoľko dní po tom, ako zjete cviklu. Spozornieť by ste však mali v prípade, že ste cviklu v posledných dňoch nejedli a okrem iného sfarbenia stolice si všimnete aj výskyt ďalších príznakov.

Zelená zelenina

Foto: Lightspring/Shutterstock.com

Ak zbožňujete špenát, brokolicu, hlávkový šalát a ďalšie zelené potraviny, môže sa to prejaviť aj zelenšou stolicou. Tento typ zeleniny totiž obsahuje chlorofyl, ktorý sa po skonzumovaní môže prepracovať až ku konečníku.

Zeleno sfarbená stolica je zvyčajne len príznak toho, že ste jedli zelenú zeleninu, ale v niektorých prípadoch môže signalizovať prítomnosť salmonely. Tá sa okrem toho prejavuje aj hnačkou, bolesťou brucha a horúčkou.

Čučoriedky

Foto: Valentyn Volkov/Shutterstock.com

Niektorí ľudia si po zjedení čučoriedok všimnú, že ich stolica má modrastý alebo zelený nádych. V niektorých prípadoch môže byť celkom čierna.

Modré až fialové sfarbenie stolice tiež môže spôsobovať porfýria, ktorá sa však prejavuje spolu s ďalšími príznakmi, ako je nevoľnosť, problémy s dýchaním a záchvaty.

Farbivá

Foto: Pla2na/Shutterstock.com

Ľudské telo nie je schopné spracovať umelé farbivá, ktoré možno nájsť v niektorých potravinách. Preto si niekedy môžete všimnúť, že vaša stolica je ružová po tom, ako zjete ste zjedli keksy s ružovou náplňou a podobne.

Lieky

Foto: AKorkmaz/Shutterstock.com

Hoci lieky nie sú potravina, často práve ony môžu za to, že stolica nemá svoju obvyklú farbu. Subsalicylát bizmutitý napríklad sfarbuje sliny aj stolicu dočierna, no tento následok je dočasný a neškodný. Hexakyanoželeznatan draselný, inak nazývaný aj berlínska alebo pruská modrá, je zas liek, ktorý počas užívania sfarbuje stolicu domodra.

Kedy treba zájsť za lekárom?

Ak ste si istí, že vaša stolica zmenila farbu len kvôli tomu, čo ste jedli, nemusíte sa strachovať. V niektorých prípadoch však zmena farby môže značiť problém.

Biela, bledá alebo sivá stolica sa väčšinou dostavuje u ľudí, ktorí trpia obštrukciou žlčovodu. Ten môže blokovať napríklad kameň, cudzie teleso alebo nádor. Čierna stolica zas prezrádza, že došlo k stráveniu krvi. Najčastejšie sa s ňou stretávajú pacienti so žalúdočnými vredmi.

Svetločervená alebo krvavá stolica môže byť príznakom krvácania v hornej časti tráviacej sústavy. Ak sa na hnedej stolici dajú pozorovať červené stopy, môže ísť o vred, hemoroidy, puklinu alebo rakovinu hrubého čreva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk, livescience.com, mayoclinic.com, mic.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

DNES - 19:47Zdravie

Tieto príznaky koronavírusu patria medzi najčastejšie, ktoré pretrvávajú aj niekoľko mesiacov.

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

DNES - 11:07Zdravie

Osoby, ktoré sa naraz nakazia chrípkou aj koronavírusom, budú podľa britského vládneho Úradu pre verejné zdravie v mimoriadnom ohrození života.

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

20:07 20.09.2020Zdravie

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

19:38 20.09.2020Zdravie

Podľa lekárov ľudia, ktorí na dennej báze užívajú tieto lieky, neriskujú rakovinu pľúc.

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

18:09 20.09.2020Zdravie

Výskum potvrdil spojenie srdcového tepu a depresie, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze a liečbe tohto duševného ochorenia.