• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.1.2020Meniny má Gašpar
Bratislava

Tieto jedlá dokážu zmeniť farbu stolice

  • 20:25 13.01.2020
  • Bratislava
Tieto jedlá dokážu zmeniť farbu stolice

Takto zistíte, či je zmena farby stolice príznakom zdravotného problému alebo len následkom toho, čo ste jedli.

Stalo sa vám niekedy, že ste po vykonaní veľkej potreby našli v toaletnej mise stopy po červenej farbe? Vo väčšine prípadov sa niet čoho báť. Jednoduchým vysvetlením môže byť, že ste predtým jedli cviklu.

Pod zmenu farby stolice sa môže podpísať hneď niekoľko jedál. Je preto dôležité mať na pamäti, že pokiaľ sa u vás neprejavia aj ďalšie nepríjemné príznaky, vaša stolica zmenila farbu pravdepodobne len kvôli tomu, čo ste jedli.

Stolica má bežne hnedú farbu. Tá sa odtieňom líši u každého človeka od svetlohnedej po tmavohnedú, čo ovplyvňuje aj pitný režim, celkový metabolizmus a skonzumovaná strava. Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré jedlá vedia zmeniť farbu stolice.

Cvikla

Foto: TalyaAL/Shutterstock.com

Cvikla dokáže u niektorých ľudí zmeniť farbu stolice na tmavočervenú, čo sa môže javiť ako krv. Tmavočervenú farbu cvikle prepožičiava betakyanín, ktorý sa v tráviacom trakte niektorých ľudí nemusí stráviť dokonale. Je preto možné, že sa vyskytne aj v stolici a moči.

Červená stolica sa môže dostaviť aj niekoľko dní po tom, ako zjete cviklu. Spozornieť by ste však mali v prípade, že ste cviklu v posledných dňoch nejedli a okrem iného sfarbenia stolice si všimnete aj výskyt ďalších príznakov.

Zelená zelenina

Foto: Lightspring/Shutterstock.com

Ak zbožňujete špenát, brokolicu, hlávkový šalát a ďalšie zelené potraviny, môže sa to prejaviť aj zelenšou stolicou. Tento typ zeleniny totiž obsahuje chlorofyl, ktorý sa po skonzumovaní môže prepracovať až ku konečníku.

Zeleno sfarbená stolica je zvyčajne len príznak toho, že ste jedli zelenú zeleninu, ale v niektorých prípadoch môže signalizovať prítomnosť salmonely. Tá sa okrem toho prejavuje aj hnačkou, bolesťou brucha a horúčkou.

Čučoriedky

Foto: Valentyn Volkov/Shutterstock.com

Niektorí ľudia si po zjedení čučoriedok všimnú, že ich stolica má modrastý alebo zelený nádych. V niektorých prípadoch môže byť celkom čierna.

Modré až fialové sfarbenie stolice tiež môže spôsobovať porfýria, ktorá sa však prejavuje spolu s ďalšími príznakmi, ako je nevoľnosť, problémy s dýchaním a záchvaty.

Farbivá

Foto: Pla2na/Shutterstock.com

Ľudské telo nie je schopné spracovať umelé farbivá, ktoré možno nájsť v niektorých potravinách. Preto si niekedy môžete všimnúť, že vaša stolica je ružová po tom, ako zjete ste zjedli keksy s ružovou náplňou a podobne.

Lieky

Foto: AKorkmaz/Shutterstock.com

Hoci lieky nie sú potravina, často práve ony môžu za to, že stolica nemá svoju obvyklú farbu. Subsalicylát bizmutitý napríklad sfarbuje sliny aj stolicu dočierna, no tento následok je dočasný a neškodný. Hexakyanoželeznatan draselný, inak nazývaný aj berlínska alebo pruská modrá, je zas liek, ktorý počas užívania sfarbuje stolicu domodra.

Kedy treba zájsť za lekárom?

Ak ste si istí, že vaša stolica zmenila farbu len kvôli tomu, čo ste jedli, nemusíte sa strachovať. V niektorých prípadoch však zmena farby môže značiť problém.

Biela, bledá alebo sivá stolica sa väčšinou dostavuje u ľudí, ktorí trpia obštrukciou žlčovodu. Ten môže blokovať napríklad kameň, cudzie teleso alebo nádor. Čierna stolica zas prezrádza, že došlo k stráveniu krvi. Najčastejšie sa s ňou stretávajú pacienti so žalúdočnými vredmi.

Svetločervená alebo krvavá stolica môže byť príznakom krvácania v hornej časti tráviacej sústavy. Ak sa na hnedej stolici dajú pozorovať červené stopy, môže ísť o vred, hemoroidy, puklinu alebo rakovinu hrubého čreva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk, livescience.com, mayoclinic.com, mic.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako vplýva histamín na poškodenie srdca a obličiek. Lekári našli prekvapivé spojenie

Ako vplýva histamín na poškodenie srdca a obličiek. Lekári našli prekvapivé spojenie

DNES - 20:59Zdravie

Výskum potvrdil vplyv histamínu na kardiorenálny syndróm.

Nebezpečné a bizarné konšpirácie o koronavíruse – týmto „faktom“ neverte!

Nebezpečné a bizarné konšpirácie o koronavíruse – týmto „faktom“ neverte!

DNES - 20:33Zdravie

Tak, ako sa svetom šíri nový druh vírusu z Číny, sa po internete rozširujú konšpiračné teórie, ktoré majú s pravdou len málo spoločné. Na tieto polopravdy nenaleťte!

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

VČERA - 20:51Zdravie

Bolesť a opuch kĺbov sa často objavia vekom. Môže spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, behu a iných činnostiach a tiež sťažiť zaspávanie v noci.

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

VČERA - 20:31Zdravie

Medzi vitamínom B6 a leukémiou existuje zaujímavé spojenie.

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

21:28 27.01.2020Zdravie

Po celý život zhromažďujeme spomienky, na ktoré by sme radšej zabudli. Pre ľudí, ktorí zažili vážne traumy, môžu byť tieto spomienky nielen nepríjemné, ale dokonca im ničia život.