• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
25°Bratislava

Tento príznak po jedení môže byť predzvesťou cukrovky 2. typu

 • 19:40 10.01.2020
 • Bratislava
Tento príznak po jedení môže byť predzvesťou cukrovky 2. typu

Počiatočné príznaky cukrovky 2. typu je niekedy ťažké spozorovať, pretože zvyčajne nespôsobujú značné nepohodlie. Ak sa k nim ale pridá tento prejav, môže ísť o jasnú indíciu.

Diabetes mellitus, alebo cukrovka 2. typu, je chronické ochorenie, pri ktorom podžalúdková žľaza nie je schopná vyprodukovať dostatok inzulínu na to, aby bezpečne regulovala hladinu cukru v krvi.

Klasické príznaky cukrovky je niekedy ťažké postrehnúť, no ich neskorá identifikácia môže v najhoršom prípade skončiť tragicky. Neregulovaná hladina cukru zároveň zvyšuje riziko srdcových ochorení a mŕtvice.

Medzi najčastejšie príznaky cukrovky 2. typu patrí nadmerné močenie (najmä v noci), neustály pocit smädu, extrémna únava, strata hmotnosti, svrbenie v oblasti pohlavných orgánov, pomalé hojenie rán a rozostrené videnie.

Cukrovku vám v počiatočných štádiách pomôže rozoznať aj príznak, ktorý sa dostavuje po tom, ako dojete. Je ním neutíchajúci hlad.

„Pri nekontrolovateľnej cukrovke, keď hladina glukózy ostáva nadpriemerne vysoká, glukóza nedokáže preniknúť do buniek buď preto, že telo nemá dostatok inzulínu, alebo kvôli inzulínovej rezistencii. V takomto prípade telo nedokáže premeniť skonzumované jedlo na energiu,“ vysvetľuje portál diabetes.co.uk.

Keďže telo nie je zásobené energiou, neustále sa zvyšuje pocit hladu. Toho sa nezbavíte ani prejedaním, a okrem toho pri nadmernej konzumácii ešte zvýšite hladinu cukru v krvi.

Ak máte pocit, že sa v poslednej dobe prejedáte a neviete nájsť spôsob, ako hlad zastaviť, nebojte sa osloviť lekára. Ten zvyčajne navrhne krvný test, pomocou ktorého sa dá zistiť, či je hlad príznakom diabetu alebo iného ochorenia. Čím skôr začnete liečbu, tým lepšie – včasná diagnostika totiž znižuje šance na výskyt sprievodných negatívnych príznakov.

Čo ak je to cukrovka?

Ak sa potvrdí, že trpíte cukrovkou, musíte sa pripraviť na okamžitú zmenu životného štýlu, ktorej cieľom je stabilizovanie hladiny krvného cukru.

Cukrovkári môžu v zdravej miere jesť všetko, no niektoré jedlá musia výrazne obmedziť. Najväčšie problémy majú s jedlami s vysokým obsahom sacharidov. Sacharidy sa v tele rýchlo rozkladajú na glukózu, ktorá ovplyvňuje hladinu cukru v krvi výraznejšie ako tuky a bielkoviny.

Pri výbere vhodnej stravy vždy pomôže sledovať glykemický index. Ide o klasifikáciu potravín, ktorá zobrazuje ako rýchlo daná potravina ovplyvní hladinu cukru v krvi po tom, ako ju skonzumujete.

Dobrou voľbou sú napríklad celozrnné potraviny, ktoré sú podľa glykemického indexu menej škodlivé ako spracované pečivo a tiež poskytujú dlhší pocit nasýtenia.

Ako cukrovkár tiež môžete do svojho života začleniť niekoľko jednoduchých zmien:

 • namiesto bežných cereálií jedzte celozrnnú alternatívu
 • biely chlieb nahraďte celozrnným pečivom
 • namiesto bielej ryže používajte hnedú ryžu
 • pri pečení používajte celozrnnú múku
 • namiesto kuskusu jedzte bulgur
 • do polievok a vývarov pridávajte jačmeň
 • čipsy a iné slané pochúťky nahraďte nesoleným a nesladeným popcornom

K zdravej životospráve a znižovaniu hladiny cukru nepochybne patrí aj pohyb. Za týždeň by ste mali fyzickej aktivite venovať aspoň 2,5 hodiny. Postačí napríklad rýchla chôdza, chôdza po schodoch alebo domáce práce a záhradkárčenie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, diabetes.co.uk, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

DNES - 11:07Zdravie

Osoby, ktoré sa naraz nakazia chrípkou aj koronavírusom, budú podľa britského vládneho Úradu pre verejné zdravie v mimoriadnom ohrození života.

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

20:07 20.09.2020Zdravie

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

19:38 20.09.2020Zdravie

Podľa lekárov ľudia, ktorí na dennej báze užívajú tieto lieky, neriskujú rakovinu pľúc.

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

18:09 20.09.2020Zdravie

Výskum potvrdil spojenie srdcového tepu a depresie, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze a liečbe tohto duševného ochorenia.

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

20:45 19.09.2020Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.