• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.1.2020Meniny má Gašpar
Bratislava

Jazyk dokáže vážne narúšať spánok. Takto tomu môžete zabrániť

  • 20:28 10.01.2020
  • Bratislava
Jazyk dokáže vážne narúšať spánok. Takto tomu môžete zabrániť

Obštrukčné spánkové apnoe nemusí byť spôsobené celkovou váhou, ale príliš veľkým jazykom.

Milióny ľudí po celom svete môžu mať problémy s dýchaním počas spánku a podľa vedcov k tomu existuje jeden zvláštny dôvod. Je možné, že ich jazyk je príliš tučný. Štúdia ukázala, že veľké jazyky zhoršujú príznaky obštrukčného spánkového apnoe v prípadoch súvisiacich s obezitou. Výsledky nového výskumu boli uverejnené v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Podľa staršej štúdie z roku 2006 až 70% pacientov s OSA tvoria ľudia s nadváhou a obezitou. Chudnutie spoľahlivo zmierňuje príznaky poruchy a niekedy problém úplne vyrieši. Vedci si dnes myslia, že veľkú časť zlepšenia stavu možno pripísať schudnutiu z jednej konkrétnej partie - jazyka.

„Nikto naozaj nechápe vzťah obezity a spánkového apnoe,“ a nikto veľa nevie o tukoch v jazyku všeobecne, povedal Richard Schwab, hlavný autor novej štúdie. Výskum z roku 2007 zistil, že ľudia s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) akumulujú vo svojich jazykoch vyššie percento tuku ako ľudia s nižším BMI. Tuk sa podľa novej štúdie väčšinou hromadí na jazyku smerom dozadu, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť, že tkanivo počas spánku zablokuje hrdlo.

Pri OSA sa mäkké tkanivá hrdla zúžia a čiastočne alebo úplne blokujú prívod kyslíka hornými dýchacími cestami tela, čo spôsobuje, že osoba prestane pravidelne dýchať, začne lapať po dychu, hlasno chrápať a prebúdzať sa zo spánku. Výskum sa doteraz nezaoberal tým, akú konkrétnu úlohu pri tom zohráva podiel tuku, hoci teoreticky by prebytok tkaniva mohol deformovať anatómiu horných dýchacích ciest.

Hlavnú úlohu zohráva tuk v jazyku, nie celkový tuk

Schwab a jeho kolegovia skúmali 67 ľudí s OSA a BMI vyšším ako 30,0, čo sa považuje za obezitu, aby zistili, ako hromadenie tuku v jazyku vplýva na symptómy spánkového apnoe. Prostredníctvom zmeny životného štýlu alebo chirurgického zákroku stratili účastníci štúdie v priebehu šiestich mesiacov asi 10% svojej celkovej telesnej hmotnosti. Vedci pomocou magnetickej rezonancie urobili snímky krku a brucha účastníkov pred a po chudnutí s cieľom sledovať, ako sa zmenila štruktúra ich dýchacích ciest.

Tím tiež vyhodnotil závažnosť spánkového apnoe účastníkov pred a po ich chudnutí pozorovaním každej osoby v štúdii počas spánku.

Vedci zistili, že stav OSA sa po schudnutí zlepšil o viac ako 30%. Ako ukázali výsledky štúdie, bolo to najmä vďaka chudšiemu jazyku. MRI snímky odhalili, že po schudnutí mali účastníci výrazne štíhlejší jazyk a vďaka tomu sa ich príznaky zlepšili. So zmiernením spánkového apnoe korelovala iba veľkosť jazyka, a nie celková strata hmotnosti a zníženie objemu v ostatných mäkkých tkanivách.

U účastníkov tiež došlo k zníženiu objemu niekoľkých svalov pozdĺž stien hrdla a žuvacích svalov, čo mohlo byť dôsledkom zníženia svalovej hmoty alebo zápalu. Aj keď tieto zmeny spriechodnili horné dýchacie cesty, nesúviseli s výrazným zlepšením príznakov. Zdá sa, že hlavnú úlohu tu zohráva jazyk.

Pomôže cvičenie jazyka

Pochopenie úlohy tuku v jazyku by mohlo vydláždiť cestu pre nové druhy liečby, dodal Schwab. Spolu s kolegami naznačil, že podpora celkového úbytku hmotnosti (vrátane diéty), terapia mrazom (ako je napríklad zmrazenie tukových buniek jazyka) a cvičenia zamerané na posilnenie horných dýchacích ciest by mohli pomôcť znížiť tuk jazyka u pacientov so spánkovým apnoe.

Cvičenia môžu zahŕňať opakované dotýkanie podnebia úst jazykom alebo dokonca hranie na nástroje ako austrálské didgeridoo, uviedol Schwab. Lekári by okrem toho mohli vyšetriť ľudí s normálnou hmotnosťou, či nemajú nadmerný obsah tukov v jazyku, najmä v prípadoch, keď trpia nevysvetliteľným chrápaním alebo ospalosťou. K tomu by bolo potrebné MRI, alebo 5-minútové vyšetrenie ultrazvukom, uviedol Schwab.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, onlinelibrary.wiley.com, atsjournals.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako vplýva histamín na poškodenie srdca a obličiek. Lekári našli prekvapivé spojenie

Ako vplýva histamín na poškodenie srdca a obličiek. Lekári našli prekvapivé spojenie

DNES - 20:59Zdravie

Výskum potvrdil vplyv histamínu na kardiorenálny syndróm.

Nebezpečné a bizarné konšpirácie o koronavíruse – týmto „faktom“ neverte!

Nebezpečné a bizarné konšpirácie o koronavíruse – týmto „faktom“ neverte!

DNES - 20:33Zdravie

Tak, ako sa svetom šíri nový druh vírusu z Číny, sa po internete rozširujú konšpiračné teórie, ktoré majú s pravdou len málo spoločné. Na tieto polopravdy nenaleťte!

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

VČERA - 20:51Zdravie

Bolesť a opuch kĺbov sa často objavia vekom. Môže spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, behu a iných činnostiach a tiež sťažiť zaspávanie v noci.

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

VČERA - 20:31Zdravie

Medzi vitamínom B6 a leukémiou existuje zaujímavé spojenie.

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

21:28 27.01.2020Zdravie

Po celý život zhromažďujeme spomienky, na ktoré by sme radšej zabudli. Pre ľudí, ktorí zažili vážne traumy, môžu byť tieto spomienky nielen nepríjemné, ale dokonca im ničia život.