• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.1.2020Meniny má Gašpar
Bratislava

Táto chyba pri jedení môže za to, že vás stále nafukuje

  • 20:04 09.01.2020
  • Bratislava
Táto chyba pri jedení môže za to, že vás stále nafukuje

Nafukovanie brucha je bežný tráviaci problém, ktorý postihuje okolo 15 až 30 percent populácie. K nafukovaniu dochádza z viacerých dôvodov, ku ktorým patrí aj táto chyba pri jedení.

Nafukovanie je fyzickým príznakom nedostatočného trávenia, ku ktorému dochádza z niekoľkých možných dôvodov. K nafukovaniu často dochádza vplyvom rýchleho jedenia, kvôli ktorému je mozgu neskoro vyslaný signál o tom, že sa cítime byť sýti.

K nafukovaniu prispieva aj bežný zlozvyk, ktorého sa dopúšťame pri jedení. Podľa špecialistov by sa nepríjemnému pocitu dalo zabrániť, ak by sme sa pri jedení sústredili výlučne na jedlo – to znamená nejesť pri televízore, popri práci alebo cestou niekam.

Zbavte sa nepríjemného nafukovania – tieto triky vám pomôžu

Trávenie sa podľa niektorých začína ešte predtým, ako vložíme do úst prvé sústo. Pohľad na jedlo, jeho vôňa a chuť spoločne ovplyvňujú chod mozgu, ktorý reaguje trávením. Sústredením sa na odlišné veci tento proces spomaľujeme, čo môže viesť aj k nafukovaniu.

Nedostatočné prežúvanie

K nafukovaniu prispieva aj nedokonale požuté jedlo. Žutie pomáha mechanicky spracovať jedlo a uvoľniť tráviace hormóny v slinách. Ak tento krok podceníme, vyvíjame zbytočný tlak na ďalšie časti tráviacej sústavy a jedlu môže dlhšie trvať, kým prejde cez črevá.

Vo všeobecnosti platí, že by sme každé sústo mali požuť aspoň 20-krát pred prehltnutím.

Žuvačka

Žutie žuvačky môže tiež vyvolať zbytočné príznaky nafukovania. Pri tejto činnosti totiž „prehĺtate“ nadbytočný vzduch, ktorý sa zasekáva v žalúdku a črevách. Okrem toho netreba zabúdať na to, že žuvačky bez cukru často obsahujú umelé sladidlá, ktoré sa u niektorých ľudí ťažšie trávia, a teda podporujú nafukovanie.

Dehydratácia

Dehydratované telo zadržiava tekutiny, následkom čoho sa môžete cítiť nafúknuto. Dehydratácia a nerovnováha elektrolytov spomaľuje trávenie a telo sa tento proces snaží zvrátiť tým, že v sebe zadržiava zbytkovú vodu.

Stres

Negatívnym účinkom stresu sa nevyhne ani tráviaca sústava. Vplyvom stresu dochádza k oslabenej produkcii žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov, čo má negatívny dopad na črevné baktérie. Vplyvom stresu tak môže dôjsť aj k nafukovaniu.

Stres dokážete zahnať napríklad cvičením, meditáciou, jogou alebo rozhovorom so špecialistom.

Neskoré večere

Ľudia sa k večeri dostávajú čoraz neskôr. Je pravda, že týmto zlozvykom získate viac času na prácu, ale jedením krátko pred spaním opäť vystavujete tráviacu sústavu zbytočnej záťaži.

Alergie

Nafukovanie je jedným z hlavných príznakov alergie na niektoré jedlá, intolerancie a citlivosti na ne. Medzi najčastejších škodcov pritom patria mliečne výrobky a výrobky s obsahom lepku. K zápche a nafukovaniu môže dôjsť aj u ľudí, ktorým nediagnostikovali alergiu, ale sú na niektorý druh jedla citliví.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako vplýva histamín na poškodenie srdca a obličiek. Lekári našli prekvapivé spojenie

Ako vplýva histamín na poškodenie srdca a obličiek. Lekári našli prekvapivé spojenie

DNES - 20:59Zdravie

Výskum potvrdil vplyv histamínu na kardiorenálny syndróm.

Nebezpečné a bizarné konšpirácie o koronavíruse – týmto „faktom“ neverte!

Nebezpečné a bizarné konšpirácie o koronavíruse – týmto „faktom“ neverte!

DNES - 20:33Zdravie

Tak, ako sa svetom šíri nový druh vírusu z Číny, sa po internete rozširujú konšpiračné teórie, ktoré majú s pravdou len málo spoločné. Na tieto polopravdy nenaleťte!

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

VČERA - 20:51Zdravie

Bolesť a opuch kĺbov sa často objavia vekom. Môže spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, behu a iných činnostiach a tiež sťažiť zaspávanie v noci.

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

VČERA - 20:31Zdravie

Medzi vitamínom B6 a leukémiou existuje zaujímavé spojenie.

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

21:28 27.01.2020Zdravie

Po celý život zhromažďujeme spomienky, na ktoré by sme radšej zabudli. Pre ľudí, ktorí zažili vážne traumy, môžu byť tieto spomienky nielen nepríjemné, ale dokonca im ničia život.