• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.1.2020Meniny má Gašpar
Bratislava

Toto s vaším telom spraví 10 týždňov vegánskeho stravovania

  • 19:48 05.01.2020
  • Svet
Toto s vaším telom spraví 10 týždňov vegánskeho stravovania

Redaktorka si vyskúšala vegánsku stravu po dobu 10 týždňov. Prvé výsledky v oblasti zdravia sa dajú pozorovať už za takúto krátku chvíľu.

Možno ste o tom ešte nepočuli, no okrem skoncovania s fajčením a častejšieho cvičenia patrí medzi obľúbené novoročné predsavzatia aj vegánske stravovanie. Tento trend si vo svete získal názov „Veganuary“ (z anglického vegan a January – vegánsky január) a každoročne sa mu oddáva čoraz viac ľudí.

V snahe zistiť, prečo je vegánska strava pre niekoho takým lákadlom, redaktorka britského plátku Independent Olivia Petterová podnikla pokus, v rámci ktorého sa na 10 týždňov vzdala akýchkoľvek potravinových výrobkov živočíšneho pôvodu.

Petterová sa k myšlienke vegánskeho januára stavala najprv skepticky. Ako veľká milovníčka syra a pizze sa bála, že svoju prísnu diétu poruší najmä kvôli týmto dobrotám. Po celých 10 týždňoch ale uznáva, že vegánske stravovanie napokon nebolo veľkou výzvou a pripúšťa, že s ním neprestane ani v budúcnosti.

K Petterovej presvedčeniu o tom, že vegánske stravovanie nie je nezvládnuteľným cieľom, prispelo aj niekoľko pozitívnych zmien, ktoré na sebe v priebehu 10 týždňov spozorovala.

„Keď vylúčime etické a environmentálne aspekty, existuje kopa štúdií, ktoré potvrdzujú zdravotné výhody vegánskej stravy, vrátane zníženého rizika srdcovo-cievnych ochorení a ochrany pred cukrovkou.“

Redaktorka na sebe po viac ako 2 mesiacoch života bez mäsa a mlieka spozorovala tieto zmeny:

„Zamilovala som sa do jogy.“

Olivia poznamenáva, že rozhodne nepatrí medzi osvietencov, ktorí zasvätia svoj život spirituálnemu spoznávaniu samého seba, no aj tak sa jej podarilo zamilovať sa do jogy. Podľa nej pomalé cviky jogy súvisia so svedomitejším spôsobom výberu potravy.

„Zdržanlivosť je jedným z hlavných komponentov klasickej definície jogy. Tento termín je známy tiež pod názvom ‚ahimsa‘, čo v hindčine a budhizme znamená súcit.“

„Zrýchlilo sa mi trávenie.“

Vďaka zvýšenému príjmu vlákniny sa vegáni môžu tešiť z dobrého zdravia čriev. Súvisí to tiež so zníženou hladinou zápalu v tele a kvalitnejším trávením. Tieto pozitíva sa dostavili aj u Petterovej.

„Napriek tomu, že som ako vegánka jedla rovnaké množstvo kalórií ako predtým, všimla som si, že každé jedlo celkom strávim do hodiny – bez ohľadu na to, ako rýchlo alebo pažravo som ho zjedla.“

Redaktorka tiež poznamenáva, že ani neskoré večere jej nespôsobujú žiadne ťažkosti a po prejedaní sa rýchlejšie vracia späť do normálu. Z jej života celkom zmizlo nafukovanie.

„Som plná energie.“

Petterová hodnotí zmenu stravovania pozitívne aj z hľadiska vlastnej životaschopnosti. Tvrdí, že v porovnaní s obdobím, keď jedla mäso a syr, sa dnes cíti energickejšie a životaschopnejšie. Poobede sa zaobíde bez zdriemnutia a ráno sa jej dokonca darí vstávať v rovnakom čase aj bez budíka.

„Mám čistejšiu pokožku.“

„Čítala som, že k tomu môže dôjsť, ale úprimne som tomu neverila – až kým som sa nevrátila do práce po dovolenke v Spojených štátoch. V tomto čase som bola už 6-týždňová vegánka a tri kolegyne vzdali kompliment mojej ‚žiarivej‘ pleti.“

„Naučila som sa prejedať ‚po vegánsky‘.“

Redaktorka vysvetľuje, že aj napriek zdravej strave sa ako vegánka stále dokázala prejedať. Či už išlo o hummus, pita chlieb alebo arašidové maslo, všetky tieto produkty si s radosťou dopriala, kým nemala dosť. Takýchto dní ale nebolo veľa, keďže vďaka dostatočnému príjmu vlákniny sa väčšinu času cítila sýto.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nih.gov, independent.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nebezpečné a bizarné konšpirácie o koronavíruse – týmto „faktom“ neverte!

Nebezpečné a bizarné konšpirácie o koronavíruse – týmto „faktom“ neverte!

DNES - 20:33Zdravie

Tak, ako sa svetom šíri nový druh vírusu z Číny, sa po internete rozširujú konšpiračné teórie, ktoré majú s pravdou len málo spoločné. Na tieto polopravdy nenaleťte!

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

VČERA - 20:51Zdravie

Bolesť a opuch kĺbov sa často objavia vekom. Môže spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, behu a iných činnostiach a tiež sťažiť zaspávanie v noci.

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

VČERA - 20:31Zdravie

Medzi vitamínom B6 a leukémiou existuje zaujímavé spojenie.

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

21:28 27.01.2020Zdravie

Po celý život zhromažďujeme spomienky, na ktoré by sme radšej zabudli. Pre ľudí, ktorí zažili vážne traumy, môžu byť tieto spomienky nielen nepríjemné, ale dokonca im ničia život.

3 kroky, ako účinne schudnúť 20 kg a udržať si váhu

3 kroky, ako účinne schudnúť 20 kg a udržať si váhu

21:02 27.01.2020Zdravie

Toto sú tri najlepšie stratégie, vďaka ktorým sa ľuďom darí schudnúť 20 kg a zabrániť jojo efektu.