• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
Bratislava

Slovná bitka medzi Harabinom a sudcami ÚS pokračuje

  • 17:03 21.08.2013
  • KOŠICE
Slovná bitka medzi Harabinom a sudcami ÚS pokračuje

Verbálne útoky predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina voči členom štvrtého senátu Ústavného súdu SR podľa nich pravdepodobne môžu byť motivované návrhmi na jeho disciplinárne stíhanie, ktoré má riešiť ústavný súd.

Reakciu poskytla agentúre SITA hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová.

Predseda NS SR Štefan Harabin vo svojich utorňajších vyjadreniach akceleroval svoje verbálne útoky na viacerých sudcov ústavného súdu Slovenska vrátane členov štvrtého senátu v súvislosti s ich rozhodnutím o sťažnosti obchodnej spoločnosti GEN MAN VENTURES AG.

Predseda NS prostredníctvom médií opakovane kladie členom štvrtého senátu otázku, čo ich stála zmena právneho názoru (ním označovaná ako prudká). „Členovia IV. senátu nezdieľajú názor predsedu najvyššieho súdu, že ide o zmenu ich právneho názoru, tobôž nie prudkú a neočakávanú. Zdá sa však, že cena ich stabilného právneho názoru má zatiaľ „cenu“ jedného trestného oznámenia,“ píšu v reakcii. Zdôrazňujú, že zotrvávajú v plnom rozsahu na svojom stanovisku z 15. augusta.

Podľa nich doterajšia prax naznačuje, že verbálne útoky a trestné oznámenia či podnety na disciplinárne stíhanie sudcov ústavného súdu predstavujú efektívny prostriedok na následné spochybnenie ich nezaujatosti pri rozhodovaní o veciach, ktoré sa priamo týkajú predsedu najvyššieho súdu. ,,Ústavný súd zatiaľ nerozhodol o troch návrhoch na začatie disciplinárneho stíhania proti predsedovi najvyššieho súdu,“ uvádza sa reakcii členov štvrtého senátu ÚS na utorňajšie verejné vyjadrenia Harabina. Reakciu podpísali Ľudmila Gajdošíková, Ján Luby a Ladislav Orosz.

Ako sa uvádza v reakcii, zhodou okolností jeden zo skutkov, ktorý by mal v tejto súvislosti ústavný súd posudzovať (v konaní vedenom pod sp. zn. PL. ÚS 116/2011), je aj vydanie opatrenia predsedu najvyššieho súdu č. Spr 101/2010-13 z 3. augusta 2010, ktorým sa zmenil rozvrh práce najvyššieho súdu na rok 2010. Na základe tohto opatrenia nastala zmena v personálnom zložení dovolacieho senátu najvyššieho súdu, pričom túto zmenu najprv III. senát ústavného súdu v náleze sp. zn. III. ÚS 212/2011 z 18. októbra 2011 a následne IV. senát ústavného súdu v náleze sp. zn. IV. ÚS 459/2012 z 13. augusta 2013 kvalifikoval ako takú, ktorou bolo porušené základné právo sťažovateľov nebyť odňatý zákonnému sudcovi.

„Aj vzhľadom na skutočnosť, že ide o útoky, ktoré sú zjavne účelové, ničím nepodložené a založené na vykonštruovaných právnych argumentoch, nepovažujeme za vhodné a ani potrebné reagovať na ne spôsobom, ktorý je charakteristický pre predsedu najvyššieho súdu, pretože v konečnom dôsledku to vedie k znižovaniu už aj tak vážne naštrbenej dôveryhodnosti slovenskej justície a spochybňovaniu Slovenskej republiky ako právneho štátu,“ uvádzajú v reakcii.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ambulancie združené v ZAP predĺžili zmluvy s VšZP aj Dôverou

Ambulancie združené v ZAP predĺžili zmluvy s VšZP aj Dôverou

DNES - 18:54Domáce

ZAP však napriek dohode nie je s konečnou úpravou dodatkov spokojný.

Video: Neznáme osoby spôsobili požiar piatich áut. Vozidlá oblievali tekutinou z kanistrov

Video: Neznáme osoby spôsobili požiar piatich áut. Vozidlá oblievali tekutinou z kanistrov

DNES - 18:10Domáce

Polícia v Žiari nad Hronom vyšetruje požiar piatich áut, ku ktorému došlo vo štvrtok v obci Dolná Trnávka.

Novela, ktorá má zabrániť podvodom pri rozvodoch, je v 2. čítaní

Novela, ktorá má zabrániť podvodom pri rozvodoch, je v 2. čítaní

DNES - 17:53Domáce

Poslanci Národnej rady SR posunuli vo štvrtok do druhého čítania novelu Občianskeho zákonníka z dielne skupiny poslancov za OĽANO a Sme rodina.

Novela školského zákona je v 2. čítaní, prináša nárok na prijatie v škôlke

Novela školského zákona je v 2. čítaní, prináša nárok na prijatie v škôlke

DNES - 17:44Domáce

Zaviesť by sa mohol právny nárok na prijatie v materskej škole.

Prezidentka podpísala novelu zákona o verejnom ochrancovi práv

Prezidentka podpísala novelu zákona o verejnom ochrancovi práv

DNES - 17:39Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas týždňa podpísala novelu zákona o verejnom ochrancovi práv. .