• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
10°Bratislava

Takýto je skutočný rozdiel medzi hnedými a bielymi vajcami

  • 20:33 16.12.2019
  • Bratislava
Takýto je skutočný rozdiel medzi hnedými a bielymi vajcami

Spoznali by ste rozdiel v chuti medzi vajcami s bielou a hnedou škrupinou? Čo spôsobuje rozdiel v ich sfarbení? Odpovieme vám na tieto a ďalšie otázky.

Málokto sa pri nakupovaní zamýšľa nad tým, či si vyberie radšej hnedé alebo biele vajcia. Ľudia sa skôr orientujú v závislosti od cien a niekedy aj krajiny pôvodu. Všetci sme si už ale všimli, že niekedy kupujeme vajcia s hnedou škrupinou, inokedy s bielou. Je v nich okrem sfarbenia nejaký rozdiel?

Niektorí ľudia si myslia, že hnedé vajcia sú „prirodzenejšie“, z čoho automaticky usudzujú, že sú aj zdravšie. K takémuto záveru zrejme mnohí dospeli vďaka tomu, že napríklad hnedá ryža alebo tmavé pečivo sa považuje za zdravšie alternatívy bežnej verzie. V prípade vajec ale nemôžeme hovoriť o takomto rozdiele.

Vajcia získavajú rôzne farby vďaka genetike. Rôzne druhy sliepok kladú rôzne druhy vajec – napríklad plemeno bielych leghornských sliepok kladie biele vajcia. Šedé plymutky a sliepky plemena Rhode Island Red (roudajlendky) zas znášajú hnedé vajcia.

V obchode sa najčastejšie dostanete práve k bielym a hnedým vajciam, ale niektoré druhy sliepok kladú aj nie celkom bežne sfarbené vajíčka, napríklad svetlomodré alebo svetlozelené.

Ak by ste sa ocitli v zoo alebo na farme s niekoľkými druhmi sliepok, ľahko rozoznáte, ktorá znáša aké vajcia. Stačí sa pozrieť na ich ušné lalôčiky. Na boku hlavy sliepky si môžete všimnúť malé otvory s prečnievajúcou kožou naspodku. Jej sfarbenie vám prezradí, akú farbu bude mať vajce, ktoré sliepka znesie.

Keďže škrupina vajca sa skladá prevažne z vápnika, každé vajce v tele sliepky je zo začiatku biele. Práve vďaka vápniku je škrupina dostatočne pevná na to, aby dovnútra neprepustila baktérie.

Vajce sa sfarbuje až vďaka pôsobeniu pigmentov v slepačej maternici. Hnedé sfarbenie získava vďaka pigmentu protoporfyrínu IX, ktorý sa nachádza v zlúčenine, ktorá dodáva krvi červenú farbu – héme. Čím neskôr sa pigment uvoľní, tým belšie je vnútro škrupiny. Hnedé a biele škrupiny sú znútra vždy biele, ale modré škrupiny sú naopak vždy modré aj znútra, pretože k uvoľneniu pigmentov dochádza neskôr.

Na farbu vajca vplýva aj prostredie, strava a úroveň stresu, ktorému je sliepka vystavená. Tieto faktory vedia ovplyvniť odtieň škrupiny, ale nie jej celkovú farbu. Sliepka po celý život kladie vajcia rovnakej základnej farby.

Chutia inak?

Výživa a prostredie dokážu okrem farby vajca ovplyvniť aj jeho nutričnú hodnotu. Všetky vajcia bez rozdielu farby sú bohaté na vitamíny, minerály a bielkoviny. Viaceré štúdie ale potvrdili, že sliepky, ktoré majú možnosť vychádzky na čerstvom vzduchu, kladú vajcia s 3-4-násobným obsahom vitamínu D ako tie, ktoré sa chovajú v klietkach. Zároveň sliepky, ktoré jedia napríklad stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny, znášajú vajcia s vyšším obsahom tejto látky. Platí to aj o iných prospešných živinách.

Čo sa týka chuti, hnedé a biele slepačie vajcia chutia v podstate rovnako. Chutnejšie sú ale vajcia tých sliepok, ktoré sú kŕmené potravou s vysokým obsahom tukov. Strava s obsahom omega-3 mastných kyselín ale zapríčiňuje rybaciu chuť vajec.

Najväčší rozdiel, aký je medzi hnedými a bielymi vajcami, je podľa vedcov hmotnosť a pevnosť škrupiny. Hnedé vajcia majú ťažšiu škrupinu s vyššou odolnosťou ako biele.

Existuje aj ďalší rozdiel medzi hnedými a bielymi vajcami, ktorý by mohol konzumenta zaujať, a to je cena. V obchode si môžete všimnúť, že hnedé vajcia sú väčšinou o čosi drahšie ako biele, a môže za to plemeno sliepky, aká ich zniesla. Sliepky, ktoré znášajú hnedé vajcia, sú vo všeobecnosti väčšie ako tie, ktoré znášajú biele vajcia, a teda spotrebujú viac potravy. Reťazcom sa však tento rozdiel v posledných rokoch darí zotierať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, curiosity.com, nih.gov, oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako vyčistiť práčku od zápachu: Toto do nej musíte vložiť

Ako vyčistiť práčku od zápachu: Toto do nej musíte vložiť

DNES - 18:43Zaujímavosti

Toto je šikovný trik, ako vyčistiť práčku, aby voňala sviežo.

Ľudia s týmito temnými vlastnosťami sa najčastejšie prezradia na konci vzťahu

Ľudia s týmito temnými vlastnosťami sa najčastejšie prezradia na konci vzťahu

DNES - 9:24Zaujímavosti

V určitom období sa ľudia s týmito vlastnosťami uchýlia k manipulácii.

Video: Počas letu sa pilotovi rozleteli dvere lietadla

Video: Počas letu sa pilotovi rozleteli dvere lietadla

VČERA - 21:36Zaujímavosti

Muž nechtiac otvoril dvere po tom, ako sa pokazili senzory.

Polievanie rastlín na najvyšších policiach? Takto to bude najjednoduchšie

Polievanie rastlín na najvyšších policiach? Takto to bude najjednoduchšie

VČERA - 9:45Zaujímavosti

Izbovým rastlinám často nachádzame miesto na vrchu knižnice, kvetinovej steny alebo ich nechávame visieť zo stropu. Vďaka tomu izba pôsobí útulne či zaujímavo. Polievanie takto umiestnených rastlín môže byť náročné.

Video: Takto si vyrobíte vlastnú aviváž

Video: Takto si vyrobíte vlastnú aviváž

21:29 28.03.2023Zaujímavosti

Vďaka tomuto návodu bude vaša bielizeň voňavá aj bez drahých parfumovaných guličiek z drogérie.