• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.1.2020Meniny má Alfonz
Bratislava

Pre toto by ste si nemali nechávať kúrenie zapnuté počas celej noci

  • 18:06 15.12.2019
  • New York
Pre toto by ste si nemali nechávať kúrenie zapnuté počas celej noci

Počasie chladných zimných dní nás núti doma zakúriť. Cez noc by ste ale kúrenie mali nechať odpočívať.

Ak máte v zime pocit, že potrebujete vyhriatu domácnosť, aby ste sa dobre vyspali, nemáte celkom pravdu. Kúrenie by sme nemali nechávať zapnuté po celú noc, a to nielen kvôli účtom za elektrinu alebo plyn.

Výskum, ktorý si nechala vypracovať britská spoločnosť zameraná na výrobu posteľnej bielizne a príslušenstva Slumberdown, zistil, že 46 percent opýtaných sa ráno necíti dobre, ak celú noc spali so zapnutým kúrením. 37 percent z nich uvádzalo, že ich trápila bolesť hlavy, sucho v ústach a dehydratácia.

Každý piaty človek, ktorý spáva so zapnutým kúrením, máva problémy s prebúdzaním sa počas noci a s potením. Príčinu týchto problémov vysvetľuje spánkový odborník spoločnosti Slumberdown Jason Ellis:

„Naše telá za nás počas spánku odvádzajú obrovský kus roboty. Jej súčasťou je zmena telesnej teploty a jej postupné znižovanie pri zaspávaní. Teplota sa opäť vracia do normálu pred vstávaním.“

Ellis hovorí, že do postele sa nám síce možno ide ľahko, keď máme v domácnosti teplo, ale so vstávaním je to inak. Kľúčom k zdravému spánku je cítiť sa pohodlne pri zaspávaní aj pri vstávaní. „Čím pohodlnejšie sa cítite, tým menšia je šanca, že sa zobudíte zavčasu ráno,“ hovorí Ellis.

Spánok v prehriatej miestnosti skrýva aj ďalšiu nástrahu. V momente, keď vyjdete z domu alebo bytu von, vystavíte telo extrémnemu teplotnému šoku. „Zmeny teploty majú drastický dopad na krvný obeh,“ uviedol pre The Daily Mail prednosta kardiologickej kliniky v New Yorku Maurice Pye.

„Ak sa premiestnite z horúceho prostredia do chladného, zvýši sa vám tlak, vplyvom čoho sa narovnávajú tepny a dochádza k obmedzeniu prísunu krvi do srdca. Takto vzniká angína, infarkt alebo arytmia.“

Ak v chladných mesiacoch nechcete prísť o zdravie, nemusíte sa preto prebúdzať v mrazivej miestnosti. Stačí trochu zmierniť svoje požiadavky. Doktor Pye odporúča udržiavať teplotu v domácnosti počas noci nad 18 stupňov Celzia. To platí pre všetky miestnosti. Ak vám je pri takejto teplote chladno, investujte do teplého pyžama.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk, ladbible.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

VČERA - 21:28Zdravie

Po celý život zhromažďujeme spomienky, na ktoré by sme radšej zabudli. Pre ľudí, ktorí zažili vážne traumy, môžu byť tieto spomienky nielen nepríjemné, ale dokonca im ničia život.

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

19:37 26.01.2020Zdravie

Priveľa vápnika v krvi môže značiť rôzne zdravotné problémy vrátane rakoviny.

Tento druh oleja na varenie spôsobuje genetické zmeny v mozgu

Tento druh oleja na varenie spôsobuje genetické zmeny v mozgu

18:04 26.01.2020Zdravie

Bežne používaný olej podľa nových zistení ovplyvňuje hypotalamus, časť mozgu, kde sa odohráva množstvo kritických procesov.

6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

20:15 25.01.2020Zdravie

Ak ste sa už stretli s niektorou z týchto nepríjemností, vinu hľadajte v množstve vypitej kávy.

Toto je najlepší čas na večeru pre zdravie srdca

Toto je najlepší čas na večeru pre zdravie srdca

19:44 25.01.2020Zdravie

Večera v správnej hodine dokáže predchádzať vysokému krvnému tlaku a priberaniu na váhe.