• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.1.2020Meniny má Alfonz
Bratislava

Žene nebilo srdce celých 6 hodín. Potom sa prebrala

  • 19:02 10.12.2019
  • Barcelona
Žene nebilo srdce celých 6 hodín. Potom sa prebrala

Žena, ktorej prestalo biť srdce na 6 hodín, sa zotavila iba vďaka šťastnej zhode náhod a usilovnej práci lekárskeho tímu.

Lekári hovoria o najdlhšej zaznamenanej zástave srdca v histórii. O rekord sa zaslúžila 34-ročná Audrey Schoemanová pôvodom z Veľkej Británie a lekársky tím z barcelonskej nemocnice Valla d’Hebrona.

Schoemanovú zastihol infarkt pri túre v Pyrenejskom pohorí na severe Španielska. Predtým však utrpela značné podchladenie, ktoré je čiastočne zodpovedné za jej „vzkriesenie“.

Šťastie v nešťastí

Schoemanová sa spolu s manželom Rohanom vybrala na túru ráno 3. novembra. Ako sama uvádza, z toho rána si nič nepamätá, no jej manžel potvrdil, že ako sa počasie začalo zhoršovať, Audrey sa správala čoraz nepochopiteľnejšie a jej reč strácala súvislosť. Skoro popoludní sa napokon celkom prestala hýbať a upadla do bezvedomia.

Rohan privolal na pomoc nie príliš vzdialených kamarátov, ktorí o 13:36 prvýkrát kontaktovali záchranárov – bezvýsledne. Snežné počasie im neprialo a napriek všetkej snahe sa záchranárom dovolali až o dve hodiny neskôr. V momente, keď bezvládne telo Schoemanovej konečne letecky prevážali do nemocnice, jej teplota nedosahovala viac ako 18 stupňov Celzia. Bežná telesná teplota sa pritom pohybuje okolo 37 stupňov.

Schoemanovej srdce sa napokon celkom zastavilo. Na tento moment si spomína aj ošetrujúci lekár Eduard Argudo: „Zdalo sa, že zomrela, ale vedeli sme, že v kontexte hypotermie mala šancu na prežitie.“

Nemocnica, do ktorej Audrey previeli, našťastie mala k dispozícii zariadenie na extrakorporálnu membránovú oxygenáciu (ECMO). Ide o prístroj, ktorý je schopný udržiavať človeka nažive aj pri nefunkčnom srdci tým, že zaň sám pumpuje krv do tela a okysličuje ju.

Jedinečný prípad Audrey Schoemanovej zaujal aj novinárov

Schoemanová sa dožila prevozu do nemocnice len vďaka hypotermii, ktorá jej zastavila väčšinu telesných funkcií a zabránila tak poškodeniu životne dôležitých orgánov. Ošetrujúci lekár Argudo ďalej hovorí:

„Hypotermia bola síce prvotným dôvodom, pre ktorý mohla Audrey zomrieť, ale nakoniec ju zachránila, pretože u nej nedošlo k poškodeniu žiadneho orgánu, predovšetkým mozgu. Ak by mala takú dlhú zástavu srdca pri normálnej teplote, už by sme jej písali úmrtný list. Ale vedeli sme, že vďaka hypotermii máme šancu na jej záchranu, a tiež vďaka ECMO.“

Prešli hodiny, kým sa telo Schoemanovej, napojené na prístroje, konečne oteplilo. Za tento čas jej stále nebilo srdce. O 21:45 už lekári dosiahli teplotu, ktorá bola vhodná na opätovné naštartovanie jej srdca pomocou defibrilátora. Oživovanie sa podarilo.

Audrey bola aj napriek úspešnému zákroku aj naďalej v kritickom stave. Väčšina jej orgánov sa dlho spamätávala zo šoku a nedostatku kyslíka, ktoré prežili. Po 12 dňoch ju ale bezpečne prepustili z nemocnice. Jedinou nepríjemnou pamiatkou na (ne)prežité ťažkosti sú jej znecitlivené ruky ochromené podchladením.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, vallhebron.com, iflscience.com, reuters.com, Video: YouTube.com/5 N
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Levy číhali na bezbranné sloníča. Novej posile sa však podarilo niečo neuveriteľné

Video: Levy číhali na bezbranné sloníča. Novej posile sa však podarilo niečo neuveriteľné

VČERA - 22:02Zaujímavosti

Nervy drásajúce zábery zachytávajú záchranu slonieho mláďaťa.

Temné tajomstvo kamenných mužíkov a prečo by ste ich nikdy nemali stavať

Temné tajomstvo kamenných mužíkov a prečo by ste ich nikdy nemali stavať

20:17 26.01.2020Zaujímavosti

Malé kôpky skál, ktoré jedna na druhej stoja v pozoruhodnej rovnováhe, zaujmú na potulkách v prírode nejedného dobrodruha. Aké tajomstvo skrývajú?

Filmový čarodejník Rumburak, český herec Jiří Lábus, jubiluje

Filmový čarodejník Rumburak, český herec Jiří Lábus, jubiluje

7:30 26.01.2020Zaujímavosti

Už ako dieťa rád zabával svoje okolie napríklad imitovaním rozhlasových hlásateľov.

Tamara je seriózna a pôvabná

Tamara je seriózna a pôvabná

5:41 26.01.2020Zaujímavosti

Ženské meno Tamara má hebrejský pôvod a v preklade znamená "datľová palma".

Video: Levica stratila svoju svorku. Takto na ňu reagovali levy, keď ju konečne našli

Video: Levica stratila svoju svorku. Takto na ňu reagovali levy, keď ju konečne našli

21:29 24.01.2020Zaujímavosti

Levica sa stratila na niekoľko dní. Jej svorka to však s pátraním nevzdávala.