• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.9.2020Meniny má Václav
11°Bratislava

Obľúbený herec Ivan Letko sa dožíva 85 rokov

  • 7:27 09.12.2019
  • Farná/Bratislava
Obľúbený herec Ivan Letko sa dožíva 85 rokov

Herec a pedagóg Ivan Letko bol verný predovšetkým divadlu, ktoré považoval za svoju najväčšiu lásku.

"Je to možno klišé, ale je to tak. Kontakt s publikom je nenahraditeľný. Keď ľudia reagujú a zatlieskajú, to je ten najkrajší honorár," vyjadril sa o svojej profesii umelec. Často a s úspechom však vystupoval aj v zábavných reláciách, venoval sa dabingu a spoločne s kolegom Petrom Bzdúchom tvoril známu humoristickú dvojicu "Dôchodci na potulkách". V pondelok 9. decembra sa Ivan Letko dožíva životného jubilea 85 rokov.

Ivan Letko sa narodil 9. decembra 1934 vo Farnej pri Leviciach. Jeho otec sa zapojil do Slovenského národného povstania a Ivan Letko si doteraz pamätá, ako ho v októbri 1944 prišli zatknúť – no otcovi sa v poslednej chvíli podarilo skryť.

Ivan Letko vyrastal neskôr v Hlohovci, kde už popri štúdiu na gymnáziu pôsobil ako herec v ochotníckom divadle. „Už ako sedemnásťročný som hral starého senilného dedka v Jiráskovej hre Otec,“ zaspomínal si.

V roku 1956 ukončil štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, potom 10 rokov pôsobil v Divadle SNP v Martine. V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde pôsobil aj ako umelecký šéf.

Na divadelných doskách stvárnil približne 150 postáv. Vynikol najmä vo výrazne vyhranených tragikomických charakteroch – Valér v Moličrovom Tartuffovi (1966), Happy v Millerovej Smrti obchodného cestujúceho (1967), Osric v Shakespearovom Hamletovi (1974), Helmer v Ibsenovej Nore (1975), Pyskuliak v Čaji u pána senátora (1976) od Ivana Stodolu, Trigorin v Čechovovej Čajke (1976), či ako Manžel v Brechtovej Malomeštiakovej svadbe (1985).

Popri hereckej kariére bol Ivan Letko viac ako 30 rokov pedagógom na katedre herectva a réžie na bratislavskej VŠMU. Medzi jeho študentov patrili poprední slovenskí herci ako Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší.

Obsadzovaný umelec svoj herecký talent predviedol v desiatkach filmov. K tým najvýznamnejším patrí televízna dráma Živý bič (1966) na motív známeho slovenského románu Mila Urbana. V tom istom roku hral aj v prvej slovenskej gangster-revue Škandál v Melodias banke, ktorú nakrútil Otakar Krivánek a scenár k nej napísal Július Satinský. Objavil sa vo francúzsko-československej vojnovej dráme Muž, ktorý luže (1968) z dielne režisérskej dvojice Alain Robbe-Grillet a Martin Hollý.

Otakar Krivánek obsadil Letka do svojich komédii Milosrdný čas (1976) a do trojdielneho česko-slovenského projektu Štipku soli (1977).

Ivan Letko v tomto období účinkoval väčšinou v televíznych filmoch či v záznamoch divadelných predstavení. Spomedzi nich určite stojí za zmienku filmové spracovanie románu Stefana Zweiga Amok (Martin Hollý, 1977), či záznam Shakespearovho Macbetha v réžii Vladimíra Strniska (1980).

V roku 1985 hral Letko v trojdielnom filme tu musíš žiť, ktorý podľa románu Antona Baláža nakrútil Pavol Haspra. Ten istý režisér obsadil Ivana Letka aj do televíznej adaptácie klasickej komédie Petra Zvona Tanec nad plačom (1989), a tiež do známej komédie Mastný hrniec (1991) Júliusa Barča-Ivana.

Letkov nezameniteľný hlas znel na vlnách Slovenského rozhlasu a v zábavných reláciách ako napríklad Echorádio s Magdou Pavelekovou, či s Petrom Bzdúchom, s ktorým vytvorili legendárnu humoristickú dvojicu „Dôchodci na potulkách“. Hlasom Ivana Letka hovorila tiež Baba Jaga v kultovej ruskej rozprávke Morozko (Mrázik, 1964).

Ani v seriálovej dobe sa sympatický herec nestratil. Zahral si v televíznych seriáloch Kutyil s.r.o. (2008), Odsúdené (2009), či v obľúbenom Búrlivom víne (2012-2014). Jeho postava dobrosrdečného dedka Zoliho sa medzi divákmi dodnes teší veľkej obľube. „Moja herecká kariéra išla od milovníka cez intrigána a končím dobrotivým deduškom,“ skonštatoval Ivan Letko.

Na stránke pametnaroda.cz v rámci projektu Príbehy 20. storočia si zaspomínal aj na obmedzenia, ktoré prinášalo obdobie socializmu. „To, že nad nami vládli komunisti, to sme teda samozrejme vnímali, pociťovali, ale pokiaľ sa dalo, práve v tej kultúrnej oblasti sme sa rezervovali. Bola to akoby oáza takého tvorivého ducha a dobrej pohody,“ povedal Ivan Letko.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Zákazník si objednal tesne pred záverečnou. Takto sa s tým v McDonalde popasovali

Video: Zákazník si objednal tesne pred záverečnou. Takto sa s tým v McDonalde popasovali

VČERA - 20:40Zaujímavosti

Pracovník prevádzky rýchleho občerstvenia zverejnil video, ktoré sa na internete nestretlo s pochopením.

Video: Pri rozbíjaní vajec robíme jednu veľkú chybu. Gordon Ramsay radí, ako správne na to

Video: Pri rozbíjaní vajec robíme jednu veľkú chybu. Gordon Ramsay radí, ako správne na to

VČERA - 7:28Zaujímavosti

Možno sa vám zdá, že niečo také jednoduché, ako rozbíjanie vajíčok, sa nedá pokaziť. Svetoznámy šéfkuchár Gordon Ramsay ale predsa len odhalil chybu, ktorú pri tom mnohí robia.

Všestranný hudobník David Koller vstupuje do radov šesťdesiatnikov

Všestranný hudobník David Koller vstupuje do radov šesťdesiatnikov

VČERA - 7:00Zaujímavosti

Spevák, skladateľ, bubeník, gitarista a producent David Koller oslávi v nedeľu 27. septembra svoje 60. narodeniny.

5 spôsobov, akými nevedomky ničíte životné prostredie

5 spôsobov, akými nevedomky ničíte životné prostredie

19:35 26.09.2020Zaujímavosti

Nie každú chybu je hneď vidno. Pri starostlivosti o životné prostredie sa často dopúšťame aj omylov, ktoré sa prejavia až neskôr.

Jednoduchý recept na syrové sušienky: Potrebujete len 3 suroviny

Jednoduchý recept na syrové sušienky: Potrebujete len 3 suroviny

17:59 26.09.2020Zaujímavosti

Jednoduchý recept na syrové sušienky: Potrebujete len 3 suroviny