• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.9.2020Meniny má Václav
11°Bratislava

Stavebné povolenia v Európe potvrdzujú cyklické spomalenie ekonomiky

  • 10:08 08.12.2019
  • Bratislava
Stavebné povolenia v Európe potvrdzujú cyklické spomalenie ekonomiky

Významnú časť investícií v európskych ekonomikách tvoria stavebné investície.

O budúcich trendoch vo vývoji stavebníctva môžu napovedať údaje o stavebných povoleniach. Tie naznačujú, že európska ekonomika už má svoj cyklický vrchol za sebou. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Európska ekonomika sa podľa analýzy už niekoľko štvrťrokov nachádza vo fáze ekonomického cyklu charakteristickej spomaľovaním rastu ekonomickej aktivity. Spomaľovanie sa prejavuje najmä poklesom priemyslu, čo sa však začína „prelievať“ aj do ostatných častí ekonomiky. „Spomaľuje sa rast domáceho dopytu, a to nielen spotreby domácnosti, ale najmä investícií,“ konštatuje analýza.

Stavebné investície tvorili v minulom roku v priemere v krajinách Európskej únie (EÚ) takmer polovicu všetkých fixných investícií. „Čísla produkcie stavebníctva naznačujú, že spomalenie v tomto roku zasiahlo už aj túto časť ekonomiky, hoci vo väčšine krajín aj v jeho prípade hovoríme skôr o spomalení ako o recesii,“ podotýka analýza. Európske stavebníctvo podľa nej dosiahlo svoj vrchol v úvode tohto roka. Odvtedy jeho produkcia klesá, v lepšom prípade stagnuje.

Stavebné povolenia vydané v krajinách EÚ v prvej polovici tohto roka môžu podľa analýzy naznačiť budúce trendy vo vývoji stavebných investícií a stavebníctva, najmä v krajinách západnej Európy. V krajinách strednej a východnej Európy však bude významnú úlohu aj v nasledujúcich rokoch zohrávať i výstavba verejnej infraštruktúry výrazne financovaná z rozpočtov EÚ. „Najmä v krajinách, ktoré zatiaľ zaostávajú v čerpaní eurofondov, kam sa radí i Slovensko či Česko, je preto možné očakávať, že by sa mohla zopakovať situácia z minulého rozpočtového obdobia a výstavba verejnej infraštruktúry by mohla v najbližších rokoch výdatne podporiť stavebné investície i stavebníctvo,“ uvádza sa v analýze.

Stavebné povolenia vo väčšine štátov EÚ hovoria o tom, že európska ekonomika už má svoj cyklický vrchol za sebou. Analýza približuje, že rozloha bytových a nebytových priestorov, na ktoré boli v prvej polovici tohto roka vydané stavebné povolenia, sa v priemere v krajinách EÚ medziročne znížila o -1,0 %, najmä v dôsledku poklesu v segmente nebytových budov, zatiaľ čo plocha stavebných povolení na byty sa medziročne takmer nezmenila (0,1 %).

Nedá sa preto očakávať, že by stavebné investície do budov (i stavebná produkcia v tejto časti stavebníctva) zaznamenali v nasledujúcom období výrazné oživenie a podporili tak ekonomický rast v Európe,“ konštatuje sa v analýze, podľa ktorej bude táto časť ekonomiky sledovať ekonomický cyklus a počas najbližšieho obdobia v nej bude možné pozorovať skôr stagnáciu.

Pokles rozlohy stavebných povolení pritom zaznamenalo viacero veľkých krajín západnej Európy, kde tvoria práve investície do výstavby bytov významnú časť stavebných investícií. Plocha, na ktorú boli vydané stavebné povolenia na Slovensku, sa v prvej polovici roka medziročne takmer nezmenila, keď zaznamenala len nepatrné zvýšenie o 0,6 %.

Stavebné povolenia tak podľa analýzy naznačujú, že ani Slovensko pravdepodobne nezaznamená v nasledujúcom období významné oživenie v segmente výstavby budov. „Slovenské stavebníctvo (a stavebné investície) by však postupne mohol podporiť segment výstavby infraštruktúry, ktorý posledné roky zápasil s viacerými problémami a jeho produkcia sa tento rok opäť výraznejšie znížila,“ uvádza analýza, podľa ktorej však pretrvávajú riziká vzhľadom na volebný cyklus.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vlani sa na Slovensku zvýšil počet mužov, ktorí poberali materské

Vlani sa na Slovensku zvýšil počet mužov, ktorí poberali materské

VČERA - 9:36Ekonomické

Na Slovensku postupne rastie počet mužov, ktorí poberajú materské. .

 Doležal: Súťaž na R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany je v záverečnej fáze

Doležal: Súťaž na R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany je v záverečnej fáze

10:38 26.09.2020Ekonomické

Verejné obstarávanie na výstavbu rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, druhá etapa, ktorú realizuje NDS, sa nachádza v záverečnej fáze.

BMW zaplatí v USA pokutu 18 miliónov USD za prikrášľovanie predajných čísel

BMW zaplatí v USA pokutu 18 miliónov USD za prikrášľovanie predajných čísel

14:07 25.09.2020Ekonomické

Nemecká automobilka BMW dostala v USA pokutu za zverejňovanie zavádzajúcich údajov o predaji.

Tomáš Klouček z kauzy Lesov SR zostáva vo väzbe

Tomáš Klouček z kauzy Lesov SR zostáva vo väzbe

12:05 25.09.2020Ekonomické

Tomáš K. je obvinený z prijímania úplatku a legalizácie príjmu.

Podnikatelia by gastrolístky zrušili, viac ich však trápia iné veci

Podnikatelia by gastrolístky zrušili, viac ich však trápia iné veci

11:51 25.09.2020Ekonomické

Budúcnosť gastrolístkov podľa prieskumu vidia firmy v ich zrušení.