• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.9.2020Meniny má Václav
11°Bratislava

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

  • 21:01 05.12.2019
  • Bratislava
Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Podľa novej štúdie môžu antikoncepčné tabletky zmeniť štruktúru mozgu žien. Štúdia zistila, že ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu majú menší hypotalamus ako ženy, ktoré ju neužívajú.

Hypotalamus je časť mozgu, ktorá pomáha regulovať funkcie, ako je chuť do jedla, telesná teplota a emócie. Slúži tiež ako spojenie medzi nervovým systémom a endokrinným systémom, sieťou žliaz, ktoré produkujú hormóny.

Podľa správy Ministerstva hospodárstva a sociálnych vecí Organizácie Spojených národov z roku 2019 užíva perorálnu antikoncepciu asi 150 miliónov žien po celom svete. Napriek rozšírenému použitiu je len málo štúdií, ktoré by sa venovali vplyvu hormonálnej antikoncepcie na mozog.

Nová štúdia prezentovaná na zasadnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky, je prvou, ktorá sa pozrela na účinky týchto tabliet na hypotalamus. Na meranie objemu štruktúry mozgu vedci použili MRI skeny 50 žien, z ktorých 21 užívalo kombinovanú perorálnu antikoncepciu - bežný typ antikoncepčnej pilulky, ktorá poskytuje dávku syntetického estrogénu a progestínu. Ženy tiež absolvovali online rozhovory a štandardizované testy na posúdenie aspektov ich nálady, osobnosti a kognitívnych funkcií.

Hypotalamus menší až o 6 percent

Štúdia zistila, že v priemere mali ženy užívajúce tabletku hypotalamus o asi 6% menší ako ženy, ktoré ju neužívajú. Podľa vedcov ide vzhľadom na mozog o výrazný rozdiel.

Hypotalamus produkuje hormóny, ktoré regulujú endokrinný systém tela. Antikoncepčné pilulky môžu povedať hypotalamu, že tieto hormóny nemusí produkovať. Jednou z hypotéz je, že syntetické hormóny v antikoncepcii vedú k menšiemu rastu mozgových buniek.

Stále však nie je celkom jasné, aké môžu byť dôsledky menšieho hypotalamu v dôsledku antikoncepcie. Štúdia ukazuje, že ženy, ktoré užívajú tabletku, nemajú celkovo menšie mozgy a že ich mentálne schopnosti nie sú ovplyvnené. Vedci však zistili, že menší hypotalamus je spojený so zvýšeným hnevom a príznakmi depresie.

Podľa vedcov sú to však predbežné zistenia malej štúdie a zatiaľ je príliš skoro na to, aby sme dospeli k záveru, ako orálna antikoncepcia ovplyvňuje mozog. Výsledky môžu jednoducho poukazovať na otázky, ktoré si vyžadujú ďalší výskum.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, press.rsna.org, un.org, neurosciencenews.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zákerný lipoedém: 5 príznakov, ktoré ho prezradia

Zákerný lipoedém: 5 príznakov, ktoré ho prezradia

VČERA - 19:57Zdravie

Lipoedém si môžeme ľahko pomýliť s obezitou, a hoci potrápi len časť žien, v niektorých prípadoch môže mať aj vážny priebeh.

Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie

Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie

VČERA - 9:02Zdravie

Len niekoľko šálok kávy za deň dokáže zvýšiť šance onkologických pacientov na vyliečenie.

Vyrážka zo stresu: Ako vyzerá, kedy vzniká a ako sa jej zbaviť

Vyrážka zo stresu: Ako vyzerá, kedy vzniká a ako sa jej zbaviť

20:46 26.09.2020Zdravie

Vyrážka zo stresu často pripomína obyčajnú vyrážku, no jej rizikové faktory sú rôzne. Prečítajte si, ako sa ju dá čo najrýchlejšie vyliečiť a ako sa pred ňou chrániť.

Telesná hmotnosť nie je všetko: Táto šírka bokov a stehien má prekvapivo pozitívne účinky

Telesná hmotnosť nie je všetko: Táto šírka bokov a stehien má prekvapivo pozitívne účinky

20:07 26.09.2020Zdravie

Hoci väčšie brucho zvyšuje riziko predčasnej smrti, široké boky alebo stehná môžu podľa novej štúdie naznačovať dlhší život.

Toto sa stane s vašim mozgom, keď na 10 dní prestanete cvičiť

Toto sa stane s vašim mozgom, keď na 10 dní prestanete cvičiť

12:11 26.09.2020Zdravie

Lekári odhalili prekvapivé dôsledky absencie cvičenia nielen na telo, ale aj na mozog.