• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.1.2020Meniny má Gašpar
Bratislava

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

  • 21:01 05.12.2019
  • Bratislava
Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Podľa novej štúdie môžu antikoncepčné tabletky zmeniť štruktúru mozgu žien. Štúdia zistila, že ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu majú menší hypotalamus ako ženy, ktoré ju neužívajú.

Hypotalamus je časť mozgu, ktorá pomáha regulovať funkcie, ako je chuť do jedla, telesná teplota a emócie. Slúži tiež ako spojenie medzi nervovým systémom a endokrinným systémom, sieťou žliaz, ktoré produkujú hormóny.

Podľa správy Ministerstva hospodárstva a sociálnych vecí Organizácie Spojených národov z roku 2019 užíva perorálnu antikoncepciu asi 150 miliónov žien po celom svete. Napriek rozšírenému použitiu je len málo štúdií, ktoré by sa venovali vplyvu hormonálnej antikoncepcie na mozog.

Nová štúdia prezentovaná na zasadnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky, je prvou, ktorá sa pozrela na účinky týchto tabliet na hypotalamus. Na meranie objemu štruktúry mozgu vedci použili MRI skeny 50 žien, z ktorých 21 užívalo kombinovanú perorálnu antikoncepciu - bežný typ antikoncepčnej pilulky, ktorá poskytuje dávku syntetického estrogénu a progestínu. Ženy tiež absolvovali online rozhovory a štandardizované testy na posúdenie aspektov ich nálady, osobnosti a kognitívnych funkcií.

Hypotalamus menší až o 6 percent

Štúdia zistila, že v priemere mali ženy užívajúce tabletku hypotalamus o asi 6% menší ako ženy, ktoré ju neužívajú. Podľa vedcov ide vzhľadom na mozog o výrazný rozdiel.

Hypotalamus produkuje hormóny, ktoré regulujú endokrinný systém tela. Antikoncepčné pilulky môžu povedať hypotalamu, že tieto hormóny nemusí produkovať. Jednou z hypotéz je, že syntetické hormóny v antikoncepcii vedú k menšiemu rastu mozgových buniek.

Stále však nie je celkom jasné, aké môžu byť dôsledky menšieho hypotalamu v dôsledku antikoncepcie. Štúdia ukazuje, že ženy, ktoré užívajú tabletku, nemajú celkovo menšie mozgy a že ich mentálne schopnosti nie sú ovplyvnené. Vedci však zistili, že menší hypotalamus je spojený so zvýšeným hnevom a príznakmi depresie.

Podľa vedcov sú to však predbežné zistenia malej štúdie a zatiaľ je príliš skoro na to, aby sme dospeli k záveru, ako orálna antikoncepcia ovplyvňuje mozog. Výsledky môžu jednoducho poukazovať na otázky, ktoré si vyžadujú ďalší výskum.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, press.rsna.org, un.org, neurosciencenews.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

VČERA - 20:51Zdravie

Bolesť a opuch kĺbov sa často objavia vekom. Môže spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, behu a iných činnostiach a tiež sťažiť zaspávanie v noci.

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

VČERA - 20:31Zdravie

Medzi vitamínom B6 a leukémiou existuje zaujímavé spojenie.

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

21:28 27.01.2020Zdravie

Po celý život zhromažďujeme spomienky, na ktoré by sme radšej zabudli. Pre ľudí, ktorí zažili vážne traumy, môžu byť tieto spomienky nielen nepríjemné, ale dokonca im ničia život.

3 kroky, ako účinne schudnúť 20 kg a udržať si váhu

3 kroky, ako účinne schudnúť 20 kg a udržať si váhu

21:02 27.01.2020Zdravie

Toto sú tri najlepšie stratégie, vďaka ktorým sa ľuďom darí schudnúť 20 kg a zabrániť jojo efektu.

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

19:37 26.01.2020Zdravie

Priveľa vápnika v krvi môže značiť rôzne zdravotné problémy vrátane rakoviny.