• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Diskusia k potratom ukončila deň, Smolíková upustila od niekoľkých zmien

  • 19:48 04.12.2019
  • Bratislava
 Diskusia k potratom ukončila deň, Smolíková upustila od niekoľkých zmien

Nezaradená poslankyňa Simona Petrík namieta populizmus samotného návrhu a myslí si, že SNS tému zneužíva na predvolebný boj.

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Eva Smolíková (SNS) upustila od svojho zámeru, aby boli "tabletky po" viazané na lekársky predpis. V stredu predložila pozmeňujúci návrh, ktorým chce tento bod vypustiť, hoci túto zmenu v pléne prezentovala ešte v utorok (3. 12.) ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Rovnako sa má vypustiť aj povinnosť informovať otca o tehotenstve a existencii dieťaťa.

Zákaz voľného predaja núdzovej antikoncepcie v pléne kritizovala poslankyňa Jana Cigániková (SaS). Upozornila na možný nárast nechcených tehotenstiev, ale aj na alternatívne a na internete ľahko dostupné návody, ktoré nemusia byť bezpečné.

Za nesprávne považuje aj podmieňovanie potratov súhlasom otca dieťaťa. Upozorňuje na to, že otec nemusí byť známy alebo môže byť násilník. „Zasahuje sa do rozhodnutia ženy,“ dodala s tým, že rovnako by sa mohlo zasahovať aj do života mužov tým, že by sa otcom nechcených detí navrhovala vazektómia.

Predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník (SNS) pripomenul, že sporné body chcú z návrhu vypustiť. Skonštatoval, že novela tak bude zabezpečovať iba lepšiu informovanosť žien. „Povinnosť informovať pacienta aj o možných úskaliach tohto zákroku sa dáva do zákona,“ poznamenal.

Nezaradená poslankyňa Anna Verešová sa vyjadrila podobne. Zdôraznila, že ľudský plod nie je vec a návrh nehovorí o úplnom zákaze interrupcií. „Predkladatelia vyhodili všetko, čo by sa niekoho v pléne dotklo, zvlášť ochrancov ľudských práv a slobôd,“ povedala. V súvislosti s „tabletkami po“ poukázala na upozornenia gynekológov, že môžu byť škodlivé a netreba ich brať často. Zdôraznila, že ich nikto nechcel zákonom zakázať.

Nezaradená poslankyňa Simona Petrík namieta populizmus samotného návrhu. Myslí si, že SNS tému zneužíva na predvolebný boj. „Robíte užitočných idiotov SNS,“ povedala na adresu opozičných poslancov, ktorí návrh obhajujú.

Navrhované zmeny kritizovali aj organizácie Aspekt, Možnosť voľby a Povstanie pokračuje. Tvrdia, že povinnosť informovať otca dieťaťa je v rozpore s lekárskymi i ľudskoprávnymi štandardmi. „Ignoruje situácie, keď si žena neželá o svojom nechcenom tehotenstve informovať partnera, napríklad žena žijúca v násilnom vzťahu,“ uviedli v stanovisku. Okrem iného nesúhlasia ani so zákazom voľného predaja núdzovej antikoncepcie. Návrh podľa nich môže ženám zabrániť v tom, aby stihli tabletky užiť včas.

Diskusiou k zmenám v oblasti potratov ukončili poslanci šiesty rokovací deň NR SR. Vo štvrtok (5. 12.) majú v zrýchlenom rokovaní hovoriť o viacerých vládnych návrhoch. V druhom čítaní je novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá obsahuje avizované opatrenia na tzv. očistenie justície. V skrátenom legislatívnom konaní budú poslanci rokovať aj o novele zákona o sociálnom poistení a novele zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Danko: Slovensko je závislé na spolupráci s Ruskou federáciou

Danko: Slovensko je závislé na spolupráci s Ruskou federáciou

DNES - 14:03Domáce

Danko sa s prezidentom Tatárskej republiky Rustamom Minnichanovom zhodol na tom, že je potrebné rozvíjať vzájomné vzťahy krajín vo viacerých oblastiach.

Kalavská demisiu podala hlavne pre exponované vyjadrenia Roberta Fica na jej osobu

Kalavská demisiu podala hlavne pre exponované vyjadrenia Roberta Fica na jej osobu

DNES - 13:47Domáce

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) podala demisiu hlavne pre exponované vyjadrenia predsedu Smeru-SD na jej osobu. Povedala to novinárom po stredajšom rokovaní vlády. Dodala tiež, že možno by bolo najlepšie, keby rez

Vo vyšetrovaní prípadu usmrteného Srba nastal posun

Vo vyšetrovaní prípadu usmrteného Srba nastal posun

DNES - 13:03Domáce

Polícia vedie trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

V podhorí TANAP-u ulovili už 11 vlkov, podľa ochranárov je to príliš veľa

V podhorí TANAP-u ulovili už 11 vlkov, podľa ochranárov je to príliš veľa

DNES - 13:00Domáce

Aktuálne bolo v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku (TANAP-u) usmrtených 11 jedincov vlka dravého, posledného ulovili v stredu v oblasti Gerlachova.

Socialisti.sk vylučujú zo spolupráce iba fašistov

Socialisti.sk vylučujú zo spolupráce iba fašistov

DNES - 12:44Domáce

Neparlamentné politické hnutie Socialisti.sk nevylučuje z prípadnej povolebnej spolupráce žiadne strany s výnimkou fašistov.