• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Kalavská ponúkla svoju funkciu Pellegrinimu

  • 16:11 04.12.2019
  • Bratislava
Kalavská ponúkla svoju funkciu Pellegrinimu

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská to oznámila na tlačovej konferencii.

Aktualizované: 16:48

Ministerka zdravotníctva Kalavská (nom. Smeru) ponúkla premiérovi svoju funkciu. „Máme veľké rozpory so Smerom ohľadne predkladaných zákonov. Ale takto svoju prácu robím a nechcem ju robiť inak,“ uviedla Kalavská na tlačovej konferencii po tom, ako vláda stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu.

Rozhodnutie zdôvodnila tým, že post ministra zdravotníctva patrí Smeru-SD, a keďže má so stranou „ideové rozpory“ vo veci predkladaných zákonov, považuje za slušné takto konať. „Smer-SD si ma vybral ako odborníka a ak nie je spokojný s mojou prácou, ja veľmi rada túto funkciu ponúkam,“ vyhlásila.

Kalavská hovorí, že doteraz mala aspoň nejakú nádej, teraz ju už nemá. Doplnila, že Pellegrini ju od rozhodnutia ponúknuť funkciu odhováral.

Nesúhlasila som s tým, aby sa tento materiál vrátil naspäť,“ vyhlásila na margo stiahnutej novely. Dodala tiež, že by bola radšej, keby sa o reforme nemocníc v parlamente hlasovalo. Dúfa, že materiál si osvojí ďalšia vláda. „Trápne, smiešne až groteskné, kam sme sa dostali,“ komentovala súčasnú situáciu.

Podľa Pellegriniho by Kalavská mala zostať vo funkcii

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je presvedčený o tom, že ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská by mala zotrvať vo funkcii.

Predseda vlády oceňuje pôsobenie Andrey Kalavskej na čele ministerstva zdravotníctva a jej prínos pre najväčšie zmeny, ktoré sa počas tejto vlády začali. S pani ministerkou sa stretne vo štvrtok na osobnom rozhovore. Je však presvedčený, že na svojom poste by mala zotrvať a pokračovať v práci pre slovenských pacientov,“ reagovala pre TASR premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

Ministerka pripomenula, že materiál o reforme nemocníc bol prijatý konsenzom medzi odborníkmi. „Ja len dúfam, že ďalšia vláda alebo parlament sa vykreuje taký, kde budú ľudia s väčšou odvahou,“ skonštatovala s tým, že namiesto politiky by sa malo prihliadať na odbornú stránku veci.

Kalavská tiež zdôraznila, že prišla s cieľom niečo zlepšiť. „Nechcem, aby mi niekto vyčítal, že moja práca na ministerstve bola len tento jeden zákon,“ podotkla. Pripomenula, že v priebehu troch rokov investovali do nemocníc 240 miliónov eur, dosiahli posun pri výstavbe nemocnice na Rázsochách, spustili celonárodné skríningy a pripravovali štandardy terapeutických postupov.

Problémy zdravotníctva sú podľa nej riešiteľné, no sú potrebné systémové zmeny. Ich efekt sa však prejavuje až po čase. „Nie je tu priestor na čiastkové riešenia, úsmevy pred kamerou,“ poznamenala. Stále si myslí, že s ústavnou a ambulantnou starostlivosťou je potrebné niečo robiť. Upozornila tiež, že podľa analýz má zdravotníctvo v roku 2025 čeliť obrovskému nedostatku personálu.

Reforma nemocníc mala pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice mali postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Napríklad pri pôrodoch to mal byť najprv limit 320 na rok, neskôr to malo byť raz toľko. Ak by to nemocnica v budúcnosti nesplnila, zdravotná poisťovňa by jej nemohla výkony zazmluvniť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Saková: K protiextrémistickému zákonu sa budeme vyjadrovať po voľbách

Saková: K protiextrémistickému zákonu sa budeme vyjadrovať po voľbách

DNES - 14:24Domáce

Protiextrémistický zákon by sa už do volieb nemal meniť. Vyplýva to z vyjadrení ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády.

Danko: Slovensko je závislé na spolupráci s Ruskou federáciou

Danko: Slovensko je závislé na spolupráci s Ruskou federáciou

DNES - 14:03Domáce

Danko sa s prezidentom Tatárskej republiky Rustamom Minnichanovom zhodol na tom, že je potrebné rozvíjať vzájomné vzťahy krajín vo viacerých oblastiach.

Kalavská demisiu podala hlavne pre exponované vyjadrenia Roberta Fica na jej osobu

Kalavská demisiu podala hlavne pre exponované vyjadrenia Roberta Fica na jej osobu

DNES - 13:47Domáce

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) podala demisiu hlavne pre exponované vyjadrenia predsedu Smeru-SD na jej osobu. Povedala to novinárom po stredajšom rokovaní vlády. Dodala tiež, že možno by bolo najlepšie, keby rez

Vo vyšetrovaní prípadu usmrteného Srba nastal posun

Vo vyšetrovaní prípadu usmrteného Srba nastal posun

DNES - 13:03Domáce

Polícia vedie trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

V podhorí TANAP-u ulovili už 11 vlkov, podľa ochranárov je to príliš veľa

V podhorí TANAP-u ulovili už 11 vlkov, podľa ochranárov je to príliš veľa

DNES - 13:00Domáce

Aktuálne bolo v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku (TANAP-u) usmrtených 11 jedincov vlka dravého, posledného ulovili v stredu v oblasti Gerlachova.