• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Dvakrát denne nestačí. Takto často si treba umývať zuby, aby sme si zachovali zdravé srdce

  • 19:22 04.12.2019
  • Soul
Dvakrát denne nestačí. Takto často si treba umývať zuby, aby sme si zachovali zdravé srdce

Pravidelné čistenie zubov dokáže ovplyvniť riziko vzniku fibrilácie predsiení a infarktu. Ako často treba siahnuť po zubnej kefke?

Baktérie v ústach vedia ovplyvniť viaceré časti tela. Neraz sa podieľajú napríklad na vzniku rakoviny pankreasu a pažeráka a niektoré výskumy ich spojili aj s ochoreniami dýchacích ciest.

Vedci hromadia čoraz viac dôkazov o tom, že baktérie v ústach ovplyvňujú aj zdravie srdca. U niektorých pacientov po porážke napríklad našli ústne baktérie v krvných zrazeninách. Okrem toho ich vplyvom tiež dochádza k zvýšeniu krvného tlaku.

Najnovšia štúdia zverejnená v publikácii European Journal of Preventive Cardiology dokonca tvrdí, že pravidelné čistenie zubov dokáže zabrániť infarktu a fibrilácii predsiení. „Zanedbávanie ústnej hygieny môže podnietiť prenosnú bakterémiu a systematický zápal,“ píšu vedci v štúdii (prenosná bakterémia je stav, pri ktorom baktérie prenikajú do krvi a dostávajú sa do viacerých častí tela).

Ako spolu súvisia ochorenia srdca a ústna hygiena

Fibrilácia predsiení je ochorenie, pri ktorom srdce nedokáže efektívne pumpovať krv do zvyšku tela, pretože bije nepravidelne. K tomuto problému dochádza aj pri zástave srdca, teda infarkte. Takéto zlyhanie srdcového svalu spôsobuje nevoľnosť a ťažkosti s dýchaním.

Výskumu sa zúčastnilo viac ako 161.000 obyvateľov Južnej Kórei vo veku od 40-79 rokov. Nikto z nich v minulosti neprekonal zástavu srdca alebo fibriláciu predsiení. V roku 2003 a 2004 vedci zmerali ich výšku a váhu a zmapovali ich životný štýl, zdravie ústnej dutiny a starostlivosť o ňu.

Účastníkom tiež odobrali vzorky krvi a moču a zmerali im krvný tlak.

Čistenie zubov znižuje riziko infarktu o 12%

V priebehu nasledovných 10,5 roka bola 4.911 účastníkom diagnostikovaná fibrilácia predsiení a 7.971 účastníkom diagnostikovali zástavu srdca.

Čistenie zubov trikrát a viac za deň sa však podpísalo o 10-percentný pokles rizika fibrilácie predsiení a 12-percentný pokles rizika zástavy srdca.

„Zlepšená orálna hygienická starostlivosť sa spája so zníženým rizikom fibrilácie predsiení a zástavy srdca. Zdravšia orálna hygiena, zahŕňajúca pravidelné čistenie zubov a profesionálne dentálne čistenie, môže znížiť riziko fibrilácie predsiení a zástavy srdca.“

Ako pri každom pokuse, ktorý prebieha formou pozorovania, autori upozorňujú, že zo štúdie sa zatiaľ nedá vyvodiť jednoznačná kauzálna súvislosť a nie je isté, či sa výsledky v rovnakej miere vzťahujú aj na obyvateľov iných krajín ako je Južná Kórea.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sagepub.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Existuje spôsob, ako zvrátiť cukrovku. Dôležitý je správny čas

Existuje spôsob, ako zvrátiť cukrovku. Dôležitý je správny čas

19:29 09.12.2019Zdravie

Cukrovku je možné liečiť aj bez hladovania.

5 doplnkov na chudnutie, ktoré sú podľa odborníkov vyhodenými peniazmi

5 doplnkov na chudnutie, ktoré sú podľa odborníkov vyhodenými peniazmi

19:25 09.12.2019Zdravie

Niektoré doplnky stravy o sebe tvrdia, že vám pomôžu bleskovo schudnúť. Pozrime sa na to, čo si o nich myslí veda.

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

18:21 08.12.2019Zdravie

Obezitu dokážu predpovedať 3 jednoduché faktory, ktoré pramenia aj od rodičov.

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

20:05 07.12.2019Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.