• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
13°Bratislava

Francúzsky parlament deklaroval, že antisionizmus je novou formou antisemitizmu

  • 9:19 04.12.2019
  • Paríž
Francúzsky parlament deklaroval, že antisionizmus je novou formou antisemitizmu

Francúzske Národné zhromaždenie v utorok schválilo uznesenie, v ktorom sa konštatuje, že antisionizmus je modernou formou antisemitizmu. Informoval o tom denník Le Monde.

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac v reakcii tento krok francúzskeho parlamentu uvítal.

Podľa denníka Jediot achronot minister Kac uviedol, že má v úmysle zasadiť sa za to, aby aj ďalšie krajiny pochopili a podporili tézu, že antisemitizmom sú aj prejavy antiizraelizmu a nenávisti k Izraelu.

Izraelský minister pre verejnú bezpečnosť Gilad Erdan takisto ocenil rozhodnutie francúzskeho parlamentu a apeloval zasadiť sa dôraznejšie proti medzinárodnému hnutiu BDS - Boycott, Divestment and Sanctions (bojkot, odliv kapitálu a sankcie).

Toto hnutie sa snaží v mene ľudských práv Palestínčanov o ekonomický a kultúrny bojkot toho, čo nazýva izraelský „režim útlaku“. Izrael obviňuje toto hnutie z antisemitizmu a zo snahy o skoncovanie so štátom s väčšinovým židovským obyvateľstvom tým, že BDS podporuje návrat palestínskych utečencov.

Erdan vo svojej reakcii poukázal aj na to, že v mnohých publikovaných textoch sa ich antisemitský obsah kryje s údajnou politickou kritikou. Podľa Erdana však takýto stav škodí verejnej diskusii a vylučuje existenciu Izraela ako židovského štátu.

Izraelský minister vyslovil očakávanie, že prijatý zákon sa v praxi pretaví do krokov proti pôsobeniu hnutia BDS a proti činnosti antisemitských aktivistov, ktorí vo Francúzsku šíria nenávisť voči Izraelu i francúzskym židom.

Uznesenie prijaté francúzskym parlamentom prešlo v posledných mesiacoch niekoľkými zmenami na základe verejnej diskusie na túto tému a jeho znenie bol zmenené a schválené iba ako deklaratívne rozhodnutie, a nie ako súčasť trestného zákonníka krajiny.

Návrh uznesenia - pôvodne zamýšľaného ako návrh zákona - bol reakciou na mnoho antisemitských útokov spáchaných vo Francúzsku za uplynulý rok. Jedným z posledných podobných činov bolo poškodenie 107 náhrobných kameňov na židovskom cintoríne pri východofrancúzskom meste Štrasburg.

O potrebe novej definície antisemitizmu hovoril francúzsky prezident Emmanuel Macron už vo februári tohto roku, keď na stretnutí so zástupcami Rady francúzskych židovských inštitúcií (CRIF) vyhlásil, že „antisionizmus je jednou z moderných foriem antisemitizmu“, a dodal, že „za popieraním existencie Izraela sa skrýva nenávisť voči židom“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čaputová: Slovensko chce v rámci reformnej agendy NATO dbať na ochranu ľudí

Čaputová: Slovensko chce v rámci reformnej agendy NATO dbať na ochranu ľudí

VČERA - 21:09Zahraničné

Nová strategická koncepcia Severoatlantickej aliancie známa ako Agenda 2030 má predovšetkým dbať na ochranu a záujmy občanov spojeneckých krajín.

Korčok: Rozhodnutia lídrov NATO posilnia obranu proti bezpečnostných hrozbám

Korčok: Rozhodnutia lídrov NATO posilnia obranu proti bezpečnostných hrozbám

VČERA - 20:45Zahraničné

Korčok po pondelňajšom summite NATO v Bruseli povedal, že Spojenci prijali dôležité politické rozhodnutia, ktoré majú zaručiť pripravenosť Aliancie odolávať budúcim bezpečnostným výzvam a hrozbám.

Johnson odložil uvoľňovanie pandemických opatrení o štyri týždne

Johnson odložil uvoľňovanie pandemických opatrení o štyri týždne

VČERA - 19:59Zahraničné

Britská vláda rozhodla, že posunie termín plánovaného uvoľnenia protipandemických opatrení v Anglicku o štyri týždne: z 21. júna na 19. júla.

Futbal-ME2020: Slováci zdolali v otváracom zápase E-skupiny Poľsko 2:1

Futbal-ME2020: Slováci zdolali v otváracom zápase E-skupiny Poľsko 2:1

VČERA - 19:55Zahraničné

Slovenskí futbalisti zvíťazili v otváracom zápase E-skupiny majstrovstiev Európy v Petrohrade nad oslabeným Poľskom 2:1.

Čaputová: Biden na summite NATO ocenil pokrok Slovenska

Čaputová: Biden na summite NATO ocenil pokrok Slovenska

VČERA - 19:17Zahraničné

Americký prezident Joe Biden ocenil pokrok, ktorý Slovenská republika v poslednom čase dosiahla.