• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

Tento liek proti bolesti a horúčke zvyšuje riziko autizmu a ADHD

  • 19:50 03.12.2019
  • Bratislava
Tento liek proti bolesti a horúčke zvyšuje riziko autizmu a ADHD

Bežný liek, ktorý mnohí užívajú na znižovanie bolesti a horúčky, má spojitosť s rizikom autizmu a ADHD.

Nová štúdia publikovaná v časopise JAMA Psychiatry zistila, že tehotné ženy, ktoré užívali paracetamol, účinnú látku používanú v liekoch proti bolesti ako Paralen či Panadol, mali vyššie riziko, že sa u ich dieťaťa objaví porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) alebo porucha autistického spektra.

Vďaka testom krvi z pupočnej šnúry vedci z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health zistili, že plody vystavené paracetamolu mali dvojnásobne väčšie riziko rozvoja vývojovej poruchy.

Vedci študovali vzorky pupočníkovej krvi, aby zmerali, koľko paracetamolu dosiahlo plod počas tehotenstva. Potom sa pozreli na to, u koľkých detí sa neskôr objavilo ADHD alebo autizmus.

Približne 26 percent detí malo ADHD. Takmer 7% malo autizmus a asi 4% malo ADHD aj autizmus. Tridsať percent malo nejaký iný typ vývojovej poruchy a 33 percent nepreukázalo žiadne známky vývojových problémov.

Alternatívy k paracetamolu

Toto nie je prvá štúdia, ktorá zistila súvislosť medzi užívaním paracetamolu počas tehotenstva a ADHD a autizmu. Dve predchádzajúce štúdie tiež zistili zvýšené riziko, ale ich zistenia sa zakladali na spomienkach matiek, koľko paracetamolu približne užili.

Tieto predchádzajúce štúdie spolu s touto novou naznačujú, že užívanie paracetamolu počas tehotenstva je spojené s ADHD a autizmom. Je preto vhodné zvážiť iné alternatívy na liečenie bolesti a horúčky, ako je napríklad aspirín alebo ibuprofén.

Podľa vedcov je však potrebný ďalší výskum na potvrdenie jednoznačného spojenia. Autizmus aj ADHD sú komplexné vývojové poruchy, ktoré sú pravdepodobne spôsobené mnohými faktormi, ako sú genetika, rodinná anamnéza a životné prostredie.

Spýtajte sa svojho lekára na užívanie paracetamolu

Každá žena, ktorá je tehotná alebo sa pokúša o dieťa, by sa mala poradiť so svojím lekárom o rizikách a výhodách paracetamolu a o tom, či ho odporúča užívať počas tehotenstva.

V niektorých prípadoch môžu výhody užívania paracetamolu prevážiť riziká. Napríklad, závažná chronická bolesť, ktorá sa počas tehotenstva nelieči, môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám, ako je depresia, vysoký krvný tlak a úzkosť.

Vysoká horúčka, ktorá sa zvyčajne lieči paracetamolom, môže byť tiež škodlivá pre plod. Predchádzajúce štúdie naznačujú, že vysoká horúčka matky v prvom trimestri môže spôsobiť vrodené chyby.

Horúčka matky v tehotenstve je tiež spojená s nepriaznivými defektmi plodu, vrátane defektov nervovej trubice, rázštepu pondebia a vrodených srdcových vád. Liečba horúčky paracetamolom môže tieto riziká znížiť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, jamanetwork.com, stke.sciencemag.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

VČERA - 7:28Zdravie

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

17:04 13.07.2020Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

20:13 12.07.2020Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

19:34 12.07.2020Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.