• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Tento liek proti bolesti a horúčke zvyšuje riziko autizmu a ADHD

  • 19:50 03.12.2019
  • Bratislava
Tento liek proti bolesti a horúčke zvyšuje riziko autizmu a ADHD

Bežný liek, ktorý mnohí užívajú na znižovanie bolesti a horúčky, má spojitosť s rizikom autizmu a ADHD.

Nová štúdia publikovaná v časopise JAMA Psychiatry zistila, že tehotné ženy, ktoré užívali paracetamol, účinnú látku používanú v liekoch proti bolesti ako Paralen či Panadol, mali vyššie riziko, že sa u ich dieťaťa objaví porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) alebo porucha autistického spektra.

Vďaka testom krvi z pupočnej šnúry vedci z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health zistili, že plody vystavené paracetamolu mali dvojnásobne väčšie riziko rozvoja vývojovej poruchy.

Vedci študovali vzorky pupočníkovej krvi, aby zmerali, koľko paracetamolu dosiahlo plod počas tehotenstva. Potom sa pozreli na to, u koľkých detí sa neskôr objavilo ADHD alebo autizmus.

Približne 26 percent detí malo ADHD. Takmer 7% malo autizmus a asi 4% malo ADHD aj autizmus. Tridsať percent malo nejaký iný typ vývojovej poruchy a 33 percent nepreukázalo žiadne známky vývojových problémov.

Alternatívy k paracetamolu

Toto nie je prvá štúdia, ktorá zistila súvislosť medzi užívaním paracetamolu počas tehotenstva a ADHD a autizmu. Dve predchádzajúce štúdie tiež zistili zvýšené riziko, ale ich zistenia sa zakladali na spomienkach matiek, koľko paracetamolu približne užili.

Tieto predchádzajúce štúdie spolu s touto novou naznačujú, že užívanie paracetamolu počas tehotenstva je spojené s ADHD a autizmom. Je preto vhodné zvážiť iné alternatívy na liečenie bolesti a horúčky, ako je napríklad aspirín alebo ibuprofén.

Podľa vedcov je však potrebný ďalší výskum na potvrdenie jednoznačného spojenia. Autizmus aj ADHD sú komplexné vývojové poruchy, ktoré sú pravdepodobne spôsobené mnohými faktormi, ako sú genetika, rodinná anamnéza a životné prostredie.

Spýtajte sa svojho lekára na užívanie paracetamolu

Každá žena, ktorá je tehotná alebo sa pokúša o dieťa, by sa mala poradiť so svojím lekárom o rizikách a výhodách paracetamolu a o tom, či ho odporúča užívať počas tehotenstva.

V niektorých prípadoch môžu výhody užívania paracetamolu prevážiť riziká. Napríklad, závažná chronická bolesť, ktorá sa počas tehotenstva nelieči, môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám, ako je depresia, vysoký krvný tlak a úzkosť.

Vysoká horúčka, ktorá sa zvyčajne lieči paracetamolom, môže byť tiež škodlivá pre plod. Predchádzajúce štúdie naznačujú, že vysoká horúčka matky v prvom trimestri môže spôsobiť vrodené chyby.

Horúčka matky v tehotenstve je tiež spojená s nepriaznivými defektmi plodu, vrátane defektov nervovej trubice, rázštepu pondebia a vrodených srdcových vád. Liečba horúčky paracetamolom môže tieto riziká znížiť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, jamanetwork.com, stke.sciencemag.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Existuje spôsob, ako zvrátiť cukrovku. Dôležitý je správny čas

Existuje spôsob, ako zvrátiť cukrovku. Dôležitý je správny čas

19:29 09.12.2019Zdravie

Cukrovku je možné liečiť aj bez hladovania.

5 doplnkov na chudnutie, ktoré sú podľa odborníkov vyhodenými peniazmi

5 doplnkov na chudnutie, ktoré sú podľa odborníkov vyhodenými peniazmi

19:25 09.12.2019Zdravie

Niektoré doplnky stravy o sebe tvrdia, že vám pomôžu bleskovo schudnúť. Pozrime sa na to, čo si o nich myslí veda.

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

18:21 08.12.2019Zdravie

Obezitu dokážu predpovedať 3 jednoduché faktory, ktoré pramenia aj od rodičov.

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

20:05 07.12.2019Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.