• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.11.2020Meniny má Denis(a)
Bratislava

Tento liek proti bolesti a horúčke zvyšuje riziko autizmu a ADHD

  • 19:50 03.12.2019
  • Bratislava
Tento liek proti bolesti a horúčke zvyšuje riziko autizmu a ADHD

Bežný liek, ktorý mnohí užívajú na znižovanie bolesti a horúčky, má spojitosť s rizikom autizmu a ADHD.

Nová štúdia publikovaná v časopise JAMA Psychiatry zistila, že tehotné ženy, ktoré užívali paracetamol, účinnú látku používanú v liekoch proti bolesti ako Paralen či Panadol, mali vyššie riziko, že sa u ich dieťaťa objaví porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) alebo porucha autistického spektra.

Vďaka testom krvi z pupočnej šnúry vedci z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health zistili, že plody vystavené paracetamolu mali dvojnásobne väčšie riziko rozvoja vývojovej poruchy.

Vedci študovali vzorky pupočníkovej krvi, aby zmerali, koľko paracetamolu dosiahlo plod počas tehotenstva. Potom sa pozreli na to, u koľkých detí sa neskôr objavilo ADHD alebo autizmus.

Približne 26 percent detí malo ADHD. Takmer 7% malo autizmus a asi 4% malo ADHD aj autizmus. Tridsať percent malo nejaký iný typ vývojovej poruchy a 33 percent nepreukázalo žiadne známky vývojových problémov.

Alternatívy k paracetamolu

Toto nie je prvá štúdia, ktorá zistila súvislosť medzi užívaním paracetamolu počas tehotenstva a ADHD a autizmu. Dve predchádzajúce štúdie tiež zistili zvýšené riziko, ale ich zistenia sa zakladali na spomienkach matiek, koľko paracetamolu približne užili.

Tieto predchádzajúce štúdie spolu s touto novou naznačujú, že užívanie paracetamolu počas tehotenstva je spojené s ADHD a autizmom. Je preto vhodné zvážiť iné alternatívy na liečenie bolesti a horúčky, ako je napríklad aspirín alebo ibuprofén.

Podľa vedcov je však potrebný ďalší výskum na potvrdenie jednoznačného spojenia. Autizmus aj ADHD sú komplexné vývojové poruchy, ktoré sú pravdepodobne spôsobené mnohými faktormi, ako sú genetika, rodinná anamnéza a životné prostredie.

Spýtajte sa svojho lekára na užívanie paracetamolu

Každá žena, ktorá je tehotná alebo sa pokúša o dieťa, by sa mala poradiť so svojím lekárom o rizikách a výhodách paracetamolu a o tom, či ho odporúča užívať počas tehotenstva.

V niektorých prípadoch môžu výhody užívania paracetamolu prevážiť riziká. Napríklad, závažná chronická bolesť, ktorá sa počas tehotenstva nelieči, môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám, ako je depresia, vysoký krvný tlak a úzkosť.

Vysoká horúčka, ktorá sa zvyčajne lieči paracetamolom, môže byť tiež škodlivá pre plod. Predchádzajúce štúdie naznačujú, že vysoká horúčka matky v prvom trimestri môže spôsobiť vrodené chyby.

Horúčka matky v tehotenstve je tiež spojená s nepriaznivými defektmi plodu, vrátane defektov nervovej trubice, rázštepu pondebia a vrodených srdcových vád. Liečba horúčky paracetamolom môže tieto riziká znížiť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, jamanetwork.com, stke.sciencemag.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nájdete ich všade v lese: Trnky sú nálož plná zdravia

Nájdete ich všade v lese: Trnky sú nálož plná zdravia

VČERA - 20:36Zdravie

Pomôžu s trávením, zachránia zdravie zubov a hrdla a dokonale detoxikujú telo. Hoci sa o trnkách často nerozpráva, v lese by ste ich určite nemali obchádzať.

Čo s telom spravia vysoké dávky vitamínu D: Pokusy na myšiach môžu byť kľúčové

Čo s telom spravia vysoké dávky vitamínu D: Pokusy na myšiach môžu byť kľúčové

VČERA - 20:13Zdravie

Menšia štúdia, ktorá prebehla za pomoci testovania na pokusných myšiach, naznačuje, že vysoké dávky vitamínu D by sa vo vyššom veku mohli odraziť na zdravotnom stave ľudí.

Tieto 4 faktory životného štýlu signalizujú, ako dlho budete žiť

Tieto 4 faktory životného štýlu signalizujú, ako dlho budete žiť

VČERA - 19:37Zdravie

Toto sú 4 najlepšie spôsoby, ako sa dožiť vysokého veku.

10 mýtov o chrípke, ktorým stále veríte aj vy

10 mýtov o chrípke, ktorým stále veríte aj vy

VČERA - 11:19Zdravie

Boríme mýty o očkovaní, ochorení, liečbe a prognóze. Toto je pravá tvár chrípky.

7 faktov, ktoré by ste mali vedieť o zápale pľúc

7 faktov, ktoré by ste mali vedieť o zápale pľúc

VČERA - 8:49Zdravie

Mnoho ľudí nevie, že rizikové skupiny sa pred zápalom pľúc môžu chrániť aj očkovaním. Okrem toho existujú až dva druhy zápalu pľúc. Aké ďalšie fakty o tomto ochorení vám doteraz unikali?