• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

Raši: Krajiny EÚ sú z hľadiska 5G sietí neutrálne v spore medzi USA a Čínou

  • 17:18 03.12.2019
  • Brusel
Raši: Krajiny EÚ sú z hľadiska 5G sietí neutrálne v spore medzi USA a Čínou

Krajiny Európskej únie zatiaľ nikoho nediskriminujú z hľadiska budovania 5G sietí a šírenia technológií pre budúcu generáciu telekomunikácií. Uviedol to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) po skončení sa utorňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre dopravu, energetiku a telekomunikácie v Bruseli.

Podľa jeho slov Rada ministrov podporuje každý návrh, ktorý doteraz predložila Európska komisia, v utorok iba Luxembursko malo námietky v tom zmysle, že treba vyšpecifikovať niektoré návrhy.

Ústredný problém je kybernetická bezpečnosť, aby rozširovanie 5G sietí, ktoré sú nevyhnutné pre budúcnosť, pre využívanie umelej inteligencie, pre internet vecí a použitie tejto technológie v širokom meradle, nepredstavovalo riziká,“ povedal.

Pripomenul, že eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorý na ministerských rokovaniach zastupoval exekutívu EÚ, podporil budovanie 5G sietí v Európe, ale upozornil na to, že Európania by sa už mali začať zaoberať aj 6G sieťami.

My však ešte nie sme ani v realite 5G sietí,“ konštatoval Raši, dodal však, že všetky členské krajiny podporujú vznik infraštruktúry pre 5G siete.

Na otázku, či sa členské krajiny zaoberali aj možnými hrozbami súvisiacimi s 5G sieťami, pričom sa v tejto súvislosti spomína najmä Čína, Raši upozornil na to, že EÚ sa nechce dať vtiahnuť do obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Spresnil, že problém „nemenovanej čínskej firmy“ (európske médiá otvorene hovoria o spoločnosti Huawei) s možnými americkými sankciami má na základe dostupných informácií viac obchodnú povahu ako povahu reálnych únikov informácií.

Podľa jeho slov členské krajiny EÚ nediskriminujú firmy napríklad z Číny a stále s nimi počítajú. Podmienka kybernetickej bezpečnosti aj preto znie, aby bola istota, že ktorúkoľvek technológiu prenosu údajov cez 5G siete si Európania zvolia, nedôjde k úniku dát.

Európska únia je v tomto konzervatívna. Zachováva si neutrálnu polohu a nevydala pre členské štáty usmernenia, ktoré by hovorili o tom, že by sa mali nejakým technológiám vyhnúť,“ vysvetlil. Zároveň však priznala, že stále existuje podozrenie, že ktorákoľvek krajina, ktorá stojí za technológiou 5G sietí, môže zneužiť systém „zadných vrátok“ a ohrozovať prenos údajov, aj preto musí EÚ prijať také opatrenia, ktoré by tomu dokázali zabrániť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Smer-SD považuje koalíciu za klamárov, ktorí prakticky zrušili 13. dôchodok

Smer-SD považuje koalíciu za klamárov, ktorí prakticky zrušili 13. dôchodok

DNES - 13:38Ekonomické

Fico by podľa vlastných slov v pozícii premiéra dokázal zo súčasného rozpočtu vytvoriť „zlatý sociálny štát“.

Raši a Tomáš kritizujú vládny balíček, hovoria o marketingu a klamstve

Raši a Tomáš kritizujú vládny balíček, hovoria o marketingu a klamstve

DNES - 13:30Ekonomické

Podľa Rašiho a Tomáša vláda spáchala kolosálny podvod v sociálnej oblasti.

SPF chce zvýšiť nájom za pôdu, SPPK návrh kritizuje, Mičovský ho obhajuje

SPF chce zvýšiť nájom za pôdu, SPPK návrh kritizuje, Mičovský ho obhajuje

DNES - 11:52Ekonomické

Agrominister Ján Mičovský (OĽaNO) návrh SPF zvýšiť nájomné obhajuje potrebou urobiť v správe štátneho majetku poriadok, ktorý predchádzajúce vlády zanedbali.

Vláda predstavila zmeny pri 13. dôchodkoch

Vláda predstavila zmeny pri 13. dôchodkoch

DNES - 11:51Ekonomické

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí. Trinásty dôchodok majú dostať seniori v tomto roku, na tom sa nič nemení.

Premiér: V doterajších rokovaniach o eurofondoch sme boli úspešní

Premiér: V doterajších rokovaniach o eurofondoch sme boli úspešní

DNES - 10:56Ekonomické

Aká bude konečná dohoda o sedemročnom finančnom rámci, ale aj o rozdelení 750 miliárd eur z fondu obnovy, zatiaľ nie jasné, povedal premiér Igor Matovič v stredu po skončení rokovania Výboru pre Európske záležitosti.