• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Raši: Krajiny EÚ sú z hľadiska 5G sietí neutrálne v spore medzi USA a Čínou

  • 17:18 03.12.2019
  • Brusel
Raši: Krajiny EÚ sú z hľadiska 5G sietí neutrálne v spore medzi USA a Čínou

Krajiny Európskej únie zatiaľ nikoho nediskriminujú z hľadiska budovania 5G sietí a šírenia technológií pre budúcu generáciu telekomunikácií. Uviedol to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) po skončení sa utorňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre dopravu, energetiku a telekomunikácie v Bruseli.

Podľa jeho slov Rada ministrov podporuje každý návrh, ktorý doteraz predložila Európska komisia, v utorok iba Luxembursko malo námietky v tom zmysle, že treba vyšpecifikovať niektoré návrhy.

Ústredný problém je kybernetická bezpečnosť, aby rozširovanie 5G sietí, ktoré sú nevyhnutné pre budúcnosť, pre využívanie umelej inteligencie, pre internet vecí a použitie tejto technológie v širokom meradle, nepredstavovalo riziká,“ povedal.

Pripomenul, že eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorý na ministerských rokovaniach zastupoval exekutívu EÚ, podporil budovanie 5G sietí v Európe, ale upozornil na to, že Európania by sa už mali začať zaoberať aj 6G sieťami.

My však ešte nie sme ani v realite 5G sietí,“ konštatoval Raši, dodal však, že všetky členské krajiny podporujú vznik infraštruktúry pre 5G siete.

Na otázku, či sa členské krajiny zaoberali aj možnými hrozbami súvisiacimi s 5G sieťami, pričom sa v tejto súvislosti spomína najmä Čína, Raši upozornil na to, že EÚ sa nechce dať vtiahnuť do obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Spresnil, že problém „nemenovanej čínskej firmy“ (európske médiá otvorene hovoria o spoločnosti Huawei) s možnými americkými sankciami má na základe dostupných informácií viac obchodnú povahu ako povahu reálnych únikov informácií.

Podľa jeho slov členské krajiny EÚ nediskriminujú firmy napríklad z Číny a stále s nimi počítajú. Podmienka kybernetickej bezpečnosti aj preto znie, aby bola istota, že ktorúkoľvek technológiu prenosu údajov cez 5G siete si Európania zvolia, nedôjde k úniku dát.

Európska únia je v tomto konzervatívna. Zachováva si neutrálnu polohu a nevydala pre členské štáty usmernenia, ktoré by hovorili o tom, že by sa mali nejakým technológiám vyhnúť,“ vysvetlil. Zároveň však priznala, že stále existuje podozrenie, že ktorákoľvek krajina, ktorá stojí za technológiou 5G sietí, môže zneužiť systém „zadných vrátok“ a ohrozovať prenos údajov, aj preto musí EÚ prijať také opatrenia, ktoré by tomu dokázali zabrániť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Truban: Portál slovensko.sk je predražený a dodatkami bol porušený zákon

Truban: Portál slovensko.sk je predražený a dodatkami bol porušený zákon

DNES - 14:56Ekonomické

Podľa Trubana je problém s podpisovaním dodatkov, ktoré zvýšili cenu portálu z pôvodných 19,3 milióna eur na súčasných 53 miliónov eur.

Slovensku hrozí plynová kríza

Slovensku hrozí plynová kríza

DNES - 13:21Ekonomické

Podľa Petra Žigu je plynová kríza po novom roku pravdepodobná.

PS-Spolu predstavilo Desatoro pre vidiek, má podporiť regióny mimo centier

PS-Spolu predstavilo Desatoro pre vidiek, má podporiť regióny mimo centier

DNES - 12:01Ekonomické

Mimoparlamentná koalícia strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu v utorok predstavila desať opatrení, ktoré by mali podporiť rozvoj vidieka.

Putin a Zelenskij rokovali o novej zmluve o plyne, k dohode však nedošlo

Putin a Zelenskij rokovali o novej zmluve o plyne, k dohode však nedošlo

VČERA - 18:36Ekonomické

Prezidenti Ruska a Ukrajiny rokovali v pondelok v Paríži v rámci summitu Normandskej štvorky aj o novej zmluve o dodávkach a tranzite plynu, k dohode však nedošlo.

Odborári a lídri PS-Spolu rokovali o opatreniach pre férové Slovensko

Odborári a lídri PS-Spolu rokovali o opatreniach pre férové Slovensko

VČERA - 17:46Ekonomické

Podľa viceprezidentky Konfederácie odborových zväzov SR Moniky Uhlerovej sa budúca vláda musí zamerať na výzvy spojené s digitalizáciou, automatizáciou priemyslu a prechodom na zelenú ekonomiku.