• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 1.6.2020Meniny má Žaneta
20°Bratislava

Svedok Ivan Beňačka si nepamätá záujemcu o kúpu Markízy, licencia ohrozená nebola

  • 15:31 03.12.2019
  • Bratislava
Svedok Ivan Beňačka si nepamätá záujemcu o kúpu Markízy, licencia ohrozená nebola

Bývalý štátny úradník Ivan Beňačka, ktorý vypovedal v utorok ako svedok pred senátom Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek TV Markíza, si nespomína na skutočného záujemcu o kúpu Markízy v čase urovnávania sporu s Gamatexom. Hrozbu prechodu licencie vylúčil. Svedok mal koncom 90. rokov kúpiť podiel Sylvie Klaus-Volzovej v televízii.

Tam bolo kopu iných vysoko postavených záujemcov, len bol jeden problém, všetci to chceli zadarmo,“ uviedol svedok. Tvrdil, že investori sa začali spätne ozývať, až sa Markíza ohodnotila. Na skutočného záujemcu, ktorý by mal o televíziu záujem, si nespomína. Neodpovedal ani viaceré otázky o prevode podielu Klaus-Volzovej.

Obhajoba dlhodobo tvrdí, že suma 80 miliónov korún plus dodatočných 30 nebola skutočnou cenou televízie. Preto sa mali vymyslieť sporné zmenky. Dokazovať to má podľa obžalovaného Mariana Kočnera existencia investorov, ktorí za ňu v tom čase ponúkali stovky miliónov korún.

Spôsob, akým sa spor vyrovná, a to zmenky, mal podľa Mariana Kočnera a Pavla Ruska vymyslieť neskôr zavraždený advokát Ernest Valko. S tým bol svedok Ivan Beňačka podľa vlastných slov dobrý kamarát, avšak na podobnú skutočnosť si nespomína. Neskôr dodal, že sa o takýchto veciach s Valkom nerozprával. Valkova vdova Oľga má vypovedať na súde v stredu.

Ivan Beňačka tiež počas výpovede uviedol, že sa poznal aj so zavraždeným mafiánom Petrom Čongrádym. Mariana Kočnera označil v spore ako jeho „dvojku“. Splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic sa pýtal, ako to myslel, na čo svedok uviedol: „Podľa toho, aké bolo rozvrstvenie sýkorovcov, tak bol dvojka.“

Ivan Beňačka bol v minulosti súdený za vydieranie aj Mariana Kočnera, od ktorého chcel päť miliónov korún. Tie Marian Kočner podľa vlastných slov zaplatil. Na otázku, či bol za tento skutok odsúdený, poprípade či je stále stíhaný, odmietol svedok odpovedať a odkazoval na radu svojho právnika.

Pojednávanie po výsluchu svedka pokračuje čítaním listín.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezidentka: Zdá sa, že skúsenosť s online vyučovaním bola napokon obohacujúca

Prezidentka: Zdá sa, že skúsenosť s online vyučovaním bola napokon obohacujúca

DNES - 10:50Domáce

Hlava štátu navštívila školu v Malackách pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa detí a návratu žiakov do školských lavíc po pandémii nového koronavírusu.

Zsuzsová podala námietku zaujatosti voči senátu a Lipšicovi

Zsuzsová podala námietku zaujatosti voči senátu a Lipšicovi

DNES - 10:38Domáce

Zsuzsová s námietkou opäť neuspela a senát poučil jej obhajobu, aby nezdržiavali súdne konanie.

Po náraze do stromu vodič zraneniam podľahol

Po náraze do stromu vodič zraneniam podľahol

DNES - 10:28Domáce

Poranenia, ktoré vodič po náraze do stromu utrpel, boli nezlučiteľné so životom.

Lučanského teší rastúca dôvera v políciu, verí, že to tak bude aj ďalej

Lučanského teší rastúca dôvera v políciu, verí, že to tak bude aj ďalej

DNES - 9:45Domáce

Policajného prezidenta Milana Lučanského teší, že stúpa dôvera v políciu a verí, že to tak bude aj naďalej. Skonštatoval to vo videu na sociálnej sieti, v ktorom bilancoval uplynulé dva roky vo funkcii prezidenta Policajného zboru.

Menej ako 300 testov odhalilo jeden nový prípad nákazy COVID-19

Menej ako 300 testov odhalilo jeden nový prípad nákazy COVID-19

DNES - 9:36Domáce

Za nedeľu sa na Slovensku vykonalo menej ako 300 testov na koronavírus.