• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 6.12.2019Meniny má Mikuláš
Bratislava

Svedok Ivan Beňačka si nepamätá záujemcu o kúpu Markízy, licencia ohrozená nebola

  • 15:31 03.12.2019
  • Bratislava
Svedok Ivan Beňačka si nepamätá záujemcu o kúpu Markízy, licencia ohrozená nebola

Bývalý štátny úradník Ivan Beňačka, ktorý vypovedal v utorok ako svedok pred senátom Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek TV Markíza, si nespomína na skutočného záujemcu o kúpu Markízy v čase urovnávania sporu s Gamatexom. Hrozbu prechodu licencie vylúčil. Svedok mal koncom 90. rokov kúpiť podiel Sylvie Klaus-Volzovej v televízii.

Tam bolo kopu iných vysoko postavených záujemcov, len bol jeden problém, všetci to chceli zadarmo,“ uviedol svedok. Tvrdil, že investori sa začali spätne ozývať, až sa Markíza ohodnotila. Na skutočného záujemcu, ktorý by mal o televíziu záujem, si nespomína. Neodpovedal ani viaceré otázky o prevode podielu Klaus-Volzovej.

Obhajoba dlhodobo tvrdí, že suma 80 miliónov korún plus dodatočných 30 nebola skutočnou cenou televízie. Preto sa mali vymyslieť sporné zmenky. Dokazovať to má podľa obžalovaného Mariana Kočnera existencia investorov, ktorí za ňu v tom čase ponúkali stovky miliónov korún.

Spôsob, akým sa spor vyrovná, a to zmenky, mal podľa Mariana Kočnera a Pavla Ruska vymyslieť neskôr zavraždený advokát Ernest Valko. S tým bol svedok Ivan Beňačka podľa vlastných slov dobrý kamarát, avšak na podobnú skutočnosť si nespomína. Neskôr dodal, že sa o takýchto veciach s Valkom nerozprával. Valkova vdova Oľga má vypovedať na súde v stredu.

Ivan Beňačka tiež počas výpovede uviedol, že sa poznal aj so zavraždeným mafiánom Petrom Čongrádym. Mariana Kočnera označil v spore ako jeho „dvojku“. Splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic sa pýtal, ako to myslel, na čo svedok uviedol: „Podľa toho, aké bolo rozvrstvenie sýkorovcov, tak bol dvojka.“

Ivan Beňačka bol v minulosti súdený za vydieranie aj Mariana Kočnera, od ktorého chcel päť miliónov korún. Tie Marian Kočner podľa vlastných slov zaplatil. Na otázku, či bol za tento skutok odsúdený, poprípade či je stále stíhaný, odmietol svedok odpovedať a odkazoval na radu svojho právnika.

Pojednávanie po výsluchu svedka pokračuje čítaním listín.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výbuch bytovky v Prešove si vyžiadal najmenej štyroch mŕtvych, hrozí kolaps budovy

Výbuch bytovky v Prešove si vyžiadal najmenej štyroch mŕtvych, hrozí kolaps budovy

DNES - 13:36Domáce

Hasiči momentálne zasahujú pri požiari bytového domu v Prešove, kde došlo k výbuchu plynu.

V bytovke vybuchol plyn, hlásia mŕtvych a ranených

V bytovke vybuchol plyn, hlásia mŕtvych a ranených

DNES - 12:40Domáce

Okrem hasičov na miesto smeruje aj evakuačný autobus.

Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

Pellegrini sa stretne s pápežom Františkom

DNES - 12:31Domáce

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) sa budúci týždeň stretne s pápežom Františkom. Na návštevu Vatikánu odcestuje v nedeľu (8. 12.). TASR o tom v piatok informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Kriminalisti objasnili prípad vraždy v Pezinku

Kriminalisti objasnili prípad vraždy v Pezinku

DNES - 12:21Domáce

Polícia obvinila z vraždy 30-ročného muža.

Sulík: SaS je za podpísanie Istanbulského dohovoru

Sulík: SaS je za podpísanie Istanbulského dohovoru

DNES - 12:19Domáce

Opozičná SaS je za podpísanie Istanbulského dohovoru. Na tlačovej konferencii to v piatok povedal predseda strany Richard Sulík.