• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 26.5.2020Meniny má Dušan
14°Bratislava

EÚ varovala Maltu pred "politickými zásahmi" do vyšetrovania vraždy novinárky

  • 14:48 03.12.2019
  • Brusel
EÚ varovala Maltu pred

Európska únia varovala Maltu pred akýmkoľvek "politickým zasahovaním" do vyšetrovania vraždy novinárky a ostrej kritičky vlády Daphne Caruanovej-Galiziovej z októbra 2017. V utorok to napísala tlačová agentúra AFP.

Česká podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová v pondelkovom telefonáte s maltským ministrom spravodlivosti Owenom Bonnicim „naliehala, že vyšetrovanie sa musí uzavrieť bez akéhokoľvek politického zasahovania“. O obsahu telefonátu informoval v utorok jej hovorca.

Jourová takisto „vyjadrila znepokojenie nad situáciou na Malte“, dodal hovorca.

Telefonický rozhovor nasledoval deň po tom, čo maltský premiér Joseph Muscat vyhlásil, že v januári odstúpi z úradu. Kritizujú ho totiž za jeho osobné prepojenia na politikov zapletených do prípadu vraždy a tiež za to, akým spôsobom jeho vláda pristupuje k vyšetrovaniu zločinu.

Rodina novinárky v pondelok vyzvala políciu, aby vyšetrovala aj samotného Muscata pre obvinenia, že bráni spravodlivosti, lebo chráni kľúčové postavy v tomto prípade vrátane vedúceho svojej kancelárie Keitha Schembriho.

Novinárka Caruanová-Galiziová písala protikorupčný blog a viedla aj vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte.

Polícia zatkla popredného maltského podnikateľa Yorgena Fenecha ako podozrivého objednávateľa vraždy novinárky a matky troch detí, ktorú v októbri 2017 zabila neďaleko jej domu bomba nastražená v jej aute.

Policajné vyšetrovanie naznačilo aj podiel vedúceho kancelárie premiéra Muscata, Schembriho, na tomto prípade. Schembri z funkcie následne odstúpil, ale akúkoľvek účasť na vražde odmietol.

Jourová, ktorá dohliada na stav práva v členských štátoch EÚ, v telefonáte zdôraznila, že na Malte „treba urobiť viac pre zachovanie nezávislého právneho systému“.

Vedúca delegácie Európskej únie na Malte, holandská europoslankyňa Sophie in 't Veldová, absolvovala v utorok stretnutie s Muscatom a vyjadrila po ňom pochybnosti o dôveryhodnosti maltskej vlády. Keď zákonodarkyňa Európskeho parlamentu Veldová vyšla zo sídla premiéra Muscata, pred budovou stáli protestujúci ľudia a skandovali heslá. Veldová počas toho vyhlásila: „Je ťažké si predstaviť, ako sa dá ešte obhájiť dôveryhodnosť tohto úradu.“ Veldová preveruje pochybnosti o nezávislosti maltského súdnictva a aj tvrdenia o korupcii vo vláde.

Na návšteve Malty je celá delegácia europarlamentu, ktorá sa stretne s členmi novinárkinej rodiny a s policajným komisárom, potom sa v stredu vráti do Bruselu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počet nakazených v spojitosti s baňou Darkov dosiahol 239

Počet nakazených v spojitosti s baňou Darkov dosiahol 239

DNES - 11:26Zahraničné

Celkovo 239 osôb sa už nakazilo ochorením COVID-19 v spojitosti s ohniskom nákazy v Bani Darkov v okrese Karviná v Moravskosliezskom kraji.

Rusko hlási rekordný denný nárast v počte úmrtí aj vyliečených

Rusko hlási rekordný denný nárast v počte úmrtí aj vyliečených

DNES - 11:03Zahraničné

Rusko v utorok hlásilo rekordný denný nárast počtu úmrtí na ochorenie COVID-19, vyvolané novým koronavírusom.

Taliansko presadzuje naštartovanie turizmu v EÚ od 15. júna

Taliansko presadzuje naštartovanie turizmu v EÚ od 15. júna

DNES - 10:07Zahraničné

Taliansko chce 15. júna spustiť turistickú sezónu v celej Európskej únii. Uviedol to v pondelok večer pre taliansku verejnoprávnu televíziu RAI 1 taliansky minister zahraničných veci Luigi Di Maio.

Policajt znásilnil svedkyňu, celé oddelenie rozpustili

Policajt znásilnil svedkyňu, celé oddelenie rozpustili

DNES - 7:59Zahraničné

Na rovnakej stanici policajti fyzicky týrali aj muža a vyhrážali sa mu, že ho znásilnia.

Cummings obhajoval svoje konanie tvrdením, že neurobil nič nelegálne

Cummings obhajoval svoje konanie tvrdením, že neurobil nič nelegálne

DNES - 6:41Zahraničné

Poradca britského premiéra Dominic Cummings, ktorý sa rozhodol odísť z Londýna v čase obmedzení pohybu osôb zavedených v boji proti koronavírusovej pandémii, v pondelok obhajoval svoje konanie.