• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 26.5.2020Meniny má Dušan
13°Bratislava

Vedci testovali darovanú krv. Toto všetko sa v nej našlo

  • 20:31 03.12.2019
  • Corvallis
Vedci testovali darovanú krv. Toto všetko sa v nej našlo

Ak sa niekedy ocitnete v situácii, keď budete musieť podstúpiť krvnú transfúziu, počítajte s tým, že okrem krvi prijmete aj ďalšie rôznorodé látky.

Nový nález, ktorý sa našiel v darovanej ľudskej krvi, síce nepredstavuje takmer žiadne riziko pre príjemcu, ale mnohé vypovedá o dobe, v akej žijeme.

Vedci z Oregonskej štátnej univerzity (OSU) testovali vzorky z 18 rôznych balíkov ľudskej krvi pomocou techniky zvanej hmotnostná smektrometria. Tím odborníkov chcel názorne predviesť novú metódu nazerania na vzájomné pôsobenie rastlinných doplnkov stravy a liekov, uvádza štúdia. Pri pozorovaní krvi si ale všimli, že obsahuje množstvo rôznych liečiv.

Vo všetkých vzorkách krvi sa našiel kofeín, niektoré obsahovali látku alprazolam, ktorá sa vo forme lieku podáva pri liečbe úzkosti. V lekárni ju najčastejšie nájdeme pod názvom Xanax. V krvi sa našli aj stopy voľnopredajného lieku na kašeľ dextrometorfánu a lieku na liečenie cukrovky tolbutamidu.

Keďže testovaná vzorka bola relatívne malá, nie je isté, či by sme podobné látky mohli hľadať u väčšiny populácie. „O tom, aký je tento problém rozšírený, sa dá len špekulovať,“ myslí si vedúci Inštitútu Linusa Paulinga na OSU Richard van Breemen.

„Ďalej treba zvážiť aj to, že sme našli len tie lieky, ktoré sme v rámci výskumu hľadali – koľko ďalších, ktoré nehľadáme, sa tam nachádza?“

Zistenia nie sú až také prekvapivé, keďže by sa dalo očakávať, že sa v krvi nájdu stopy toho, čo konzumujete. Zaujímavá je však polemika o tom, či tieto látky vplývajú na pacientov, ktorí prijímajú transfúziu, a či by ich mohli ohroziť. Vedci, ktorí výskum podnikli, si myslia, že touto problematikou by sme sa nemali príliš znepokojovať.

„Kofeín z hľadiska 'kontaminácie' nepredstavuje veľkú hrozbu pre pacientov, hoci môže slúžiť ako dôkaz o tom, v akej spoločnosti žijeme,“ hovorí doktorandka na OSU Luying Chenová. „Ostatné látky by pre pacientov mohli predstavovať problém. Rovnako sú problémom aj pre tých, ktorí tento výskum podnikli, pretože je len ťažké získať čisté vzorky krvi.“

Samozrejme, tieto informácie by vás za žiadnych okolností nemali odradiť od darovania krvi. Odhaduje sa, že viac ako 60 percent krajín na svete trpí nedostatkom potrebnej zásoby krvi, takže aj tá najmenšia obeta pomôže.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, iflscience.com, oregonstate.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Ošetrovateľku v obchode obvinili zo „šírenia vírusov“ len preto, že mala uniformu

Video: Ošetrovateľku v obchode obvinili zo „šírenia vírusov“ len preto, že mala uniformu

DNES - 21:50Zaujímavosti

Ponížená zdravotníčka odchádzala z nákupu so slzami v očiach.

Video: Muži sa pobili v lietadle, všetko kvôli dotyku

Video: Muži sa pobili v lietadle, všetko kvôli dotyku

DNES - 21:26Zaujímavosti

Na palube lietadla došlo k surovej bitke medzi pasažiermi.

Video: Nahý muž sa prechádzal v centre mesta, vyzliekol aj dcéru

Video: Nahý muž sa prechádzal v centre mesta, vyzliekol aj dcéru

DNES - 20:57Zaujímavosti

Opitý muž okrem seba vyzliekol aj jednu zo svojich dcér.

7 chýb pri výchove, ktorými ničíte mentálne zdravie dieťaťa

7 chýb pri výchove, ktorými ničíte mentálne zdravie dieťaťa

DNES - 19:48Zaujímavosti

Rodičia by mali robiť všetko preto, aby ich dieťa malo nielen fyzické, ale aj mentálne pohodlie za každých okolností. Týmto chybám pri výchove sa preto treba vyhýbať.

Tysonovi núkajú za súboj bez rukavíc viac než 20 miliónov USD

Tysonovi núkajú za súboj bez rukavíc viac než 20 miliónov USD

DNES - 17:49Zaujímavosti

Tyson už ponuku odmietol, no prezident organizácie Bare Knuckle Fighting Championship zvažuje navýšenie čiastky za odmenu.