• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.7.2020Meniny má Amália
19°Bratislava

Baláž: Návrh štátneho rozpočtu je dobrý kompromis, SNS ho podporí

  • 10:21 03.12.2019
  • Bratislava
Baláž: Návrh štátneho rozpočtu je dobrý kompromis, SNS ho podporí

Návrh štátneho rozpočtu je v súčasnej situácii dobrý kompromis a nie je "katastrofou", ako tvrdí opozícia. Koaličná SNS ho preto podporí. V rozprave k návrhu štátneho rozpočtu to uviedol poslanec Radovan Baláž (SNS).

Zákon roka by si podľa neho zaslúžil ďaleko odbornejšiu diskusiu, než aká je v parlamente. Opozícia mohla podľa Baláža prísť napríklad s „tieňovým rozpočtom“. Podotkol, že sa na návrhu museli dohodnúť tri koaličné strany a zostaviť kompromisný rozpočet. „SNS podporí návrh štátneho rozpočtu, pretože si myslíme, že je to dobrý kompromis v súčasnej situácii,“ zdôraznil. Motiváciou, prečo opozícia nechce podporiť rozpočet, je podľa Baláža to, aby mohli prijať rozpočet podľa seba a zakomponovať tam svoje priority.

V návrhu sú podľa neho zohľadnené priority jednotlivých ministerstiev. „Tak, ako sa navyšujú platy pre učiteľov o 10 %, taktiež ako boli nájdené dodatočné zdroje do ministerstva pôdohospodárstva, som rád, že štátne Lesy SR po prvýkrát nemusia robiť osobitný odvod vo výške 5 miliónov eur, ale tie peniaze zostanú v podniku na zvýšenie zalesňovania,“ opísal.

Štátny rozpočet sa tvorí tak, že jednoducho koaličné strany si určia svoje priority a ľudia na ministerstve financií určia, koľko peňazí štátny rozpočet bude mať, či už na základe makroekonomickej alebo na základe daňovej prognózy a následne sa rokuje, akým spôsobom sa dosiahne ten požadovaný výsledok v podobe návrhu štátneho rozpočtu,“ skonštatoval Baláž.

V súvislosti s odhadmi zo strany Národnej banky Slovenska (NBS) a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) uviedol, že je veľmi náročné niečo prognózovať do budúcna. V minulosti bolo podľa neho bližšie k tomu, ako to v skutočnosti dopadlo, práve ministerstvo financií.

Hodnotiaca správa Európskej komisie (EK) síce vytkla Slovensku určité riziká, zaradila nás však podľa jeho slov do skupiny, kde je napríklad aj Fínsko. Opozícia podľa Baláža spochybňuje prácu EK, pretože tá odobrila návrh rozpočtu. Opozičný poslanec Eduard Heger (OĽaNO) poznamenal, že EK nikto nespochybňuje, Komisia však rozpočtu nedôveruje. „EK vyjadrila veľkú nedôveru v tento rozpočet aj svojím hodnotením,“ dodal. Baláž sa následne zaujímal, prečo Komisia rozpočet odobrila, keď je taký zlý.

Baláža podľa vlastných slov tiež mrzí, že rozpočet nie je vyrovnaný, treba však brať do úvahy aj externé faktory, ako je neuzavretý spor medzi USA a Čínou, rovnako voľby vo Veľkej Británii a brexit. Koalícia mala podľa Hegera na tieto hrozby v budúcnosti pripraviť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini: Ani osem

Pellegrini: Ani osem "kilečiek" nezachráni Slovensko pred ekonomickou krízou

VČERA - 18:43Ekonomické

Schválené opatrenia podľa Pellegriniho liečia ťažkú zlomeninu leukoplastom. „Neuškodia, ale naša ekonomika si vyžaduje zásadnejšie ekonomické opatrenia,“ zdôraznil.

Sulík: Na jeseň chceme predložiť druhé podnikateľské kilečko

Sulík: Na jeseň chceme predložiť druhé podnikateľské kilečko

VČERA - 18:25Ekonomické

Sulík vyzval zamestnávateľov, aby sa na ministerstvo obracali s tipmi na problémy, ktoré by chceli odstrániť.

Plénum schválilo

Plénum schválilo "podnikateľské kilečko" z dielne rezortu hospodárstva

VČERA - 17:44Ekonomické

Podnikateľom má pomôcť balík opatrení, ktorý schválili poslanci NR SR.

Kamenický: Vláda bude po zmene rozpočtu zodpovedná za každú skrachovanú firmu

Kamenický: Vláda bude po zmene rozpočtu zodpovedná za každú skrachovanú firmu

VČERA - 15:51Ekonomické

Kamenický kritizoval aj spôsob, akým vláda reagovala na bankový odvod.

Remišová: Zavádzame nové pravidlá pre regionálne investície

Remišová: Zavádzame nové pravidlá pre regionálne investície

VČERA - 14:29Ekonomické

Nové pravidlá vo forme schémy podpory majú zabrániť klientelizmu v najmenej rozvinutých okresoch.