• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Baláž: Návrh štátneho rozpočtu je dobrý kompromis, SNS ho podporí

  • 10:21 03.12.2019
  • Bratislava
Baláž: Návrh štátneho rozpočtu je dobrý kompromis, SNS ho podporí

Návrh štátneho rozpočtu je v súčasnej situácii dobrý kompromis a nie je "katastrofou", ako tvrdí opozícia. Koaličná SNS ho preto podporí. V rozprave k návrhu štátneho rozpočtu to uviedol poslanec Radovan Baláž (SNS).

Zákon roka by si podľa neho zaslúžil ďaleko odbornejšiu diskusiu, než aká je v parlamente. Opozícia mohla podľa Baláža prísť napríklad s „tieňovým rozpočtom“. Podotkol, že sa na návrhu museli dohodnúť tri koaličné strany a zostaviť kompromisný rozpočet. „SNS podporí návrh štátneho rozpočtu, pretože si myslíme, že je to dobrý kompromis v súčasnej situácii,“ zdôraznil. Motiváciou, prečo opozícia nechce podporiť rozpočet, je podľa Baláža to, aby mohli prijať rozpočet podľa seba a zakomponovať tam svoje priority.

V návrhu sú podľa neho zohľadnené priority jednotlivých ministerstiev. „Tak, ako sa navyšujú platy pre učiteľov o 10 %, taktiež ako boli nájdené dodatočné zdroje do ministerstva pôdohospodárstva, som rád, že štátne Lesy SR po prvýkrát nemusia robiť osobitný odvod vo výške 5 miliónov eur, ale tie peniaze zostanú v podniku na zvýšenie zalesňovania,“ opísal.

Štátny rozpočet sa tvorí tak, že jednoducho koaličné strany si určia svoje priority a ľudia na ministerstve financií určia, koľko peňazí štátny rozpočet bude mať, či už na základe makroekonomickej alebo na základe daňovej prognózy a následne sa rokuje, akým spôsobom sa dosiahne ten požadovaný výsledok v podobe návrhu štátneho rozpočtu,“ skonštatoval Baláž.

V súvislosti s odhadmi zo strany Národnej banky Slovenska (NBS) a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) uviedol, že je veľmi náročné niečo prognózovať do budúcna. V minulosti bolo podľa neho bližšie k tomu, ako to v skutočnosti dopadlo, práve ministerstvo financií.

Hodnotiaca správa Európskej komisie (EK) síce vytkla Slovensku určité riziká, zaradila nás však podľa jeho slov do skupiny, kde je napríklad aj Fínsko. Opozícia podľa Baláža spochybňuje prácu EK, pretože tá odobrila návrh rozpočtu. Opozičný poslanec Eduard Heger (OĽaNO) poznamenal, že EK nikto nespochybňuje, Komisia však rozpočtu nedôveruje. „EK vyjadrila veľkú nedôveru v tento rozpočet aj svojím hodnotením,“ dodal. Baláž sa následne zaujímal, prečo Komisia rozpočet odobrila, keď je taký zlý.

Baláža podľa vlastných slov tiež mrzí, že rozpočet nie je vyrovnaný, treba však brať do úvahy aj externé faktory, ako je neuzavretý spor medzi USA a Čínou, rovnako voľby vo Veľkej Británii a brexit. Koalícia mala podľa Hegera na tieto hrozby v budúcnosti pripraviť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Truban: Portál slovensko.sk je predražený a dodatkami bol porušený zákon

Truban: Portál slovensko.sk je predražený a dodatkami bol porušený zákon

DNES - 14:56Ekonomické

Podľa Trubana je problém s podpisovaním dodatkov, ktoré zvýšili cenu portálu z pôvodných 19,3 milióna eur na súčasných 53 miliónov eur.

Slovensku hrozí plynová kríza

Slovensku hrozí plynová kríza

DNES - 13:21Ekonomické

Podľa Petra Žigu je plynová kríza po novom roku pravdepodobná.

PS-Spolu predstavilo Desatoro pre vidiek, má podporiť regióny mimo centier

PS-Spolu predstavilo Desatoro pre vidiek, má podporiť regióny mimo centier

DNES - 12:01Ekonomické

Mimoparlamentná koalícia strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu v utorok predstavila desať opatrení, ktoré by mali podporiť rozvoj vidieka.

Putin a Zelenskij rokovali o novej zmluve o plyne, k dohode však nedošlo

Putin a Zelenskij rokovali o novej zmluve o plyne, k dohode však nedošlo

VČERA - 18:36Ekonomické

Prezidenti Ruska a Ukrajiny rokovali v pondelok v Paríži v rámci summitu Normandskej štvorky aj o novej zmluve o dodávkach a tranzite plynu, k dohode však nedošlo.

Odborári a lídri PS-Spolu rokovali o opatreniach pre férové Slovensko

Odborári a lídri PS-Spolu rokovali o opatreniach pre férové Slovensko

VČERA - 17:46Ekonomické

Podľa viceprezidentky Konfederácie odborových zväzov SR Moniky Uhlerovej sa budúca vláda musí zamerať na výzvy spojené s digitalizáciou, automatizáciou priemyslu a prechodom na zelenú ekonomiku.